Emoji kullanmayı neredeyse hepimiz seviyoruz. Kalpli emojiler, yüz ifadeleri, yiyecek ve içecek emojiler… Kısaca o anki duygumuzu ifade etmek için emojiler kullanmaya bayılıyoruz. Sevmediğimiz şey ise, onları iPhone klavye bölümünde ekranı kaydırarak bulmak. Emojileri arka arkaya dizerek mini hikayeler anlatmayı seviyoruz, ancak bunu yaparken zaman harcamak için çok tembeliz.

Emojilerle içli dışlı olmayı seviyorsanız ve onları bulmak için zaman harcamak istemiyorsanız, aşağıda paylaştığımız emoji kısayollarına mutlaka göz atmalısınız.

Hızlı Emoji Bulmak İçin QuickType Klavyeyi Kullanma

Muhtemelen iOS 11’de QuickType klavyenin emoji önerisi için daha iyi olduğunu fark etmişsinizdir. QuickType, kelimeleri yazarken öneren ve klavyenin üstündeki satırda üç seçenek sunan özelliktir. Böylece tüm kelimeleri yazmak yerine onlara dokunabilirsiniz. Genellikle, emojiler de orada görünür ve onları metin içine eklemek için onlara dokunabilirsiniz.

Bu, muhtemelen emoji’yi kullanmanın en iyi yoludur, ancak yalnızca emoji klavye etkinleştirildiyse işlev görür. Emoji klavyesini etkinleştirmediyseniz, QuickType yalnızca sözcükleri önerir.

Emoji klavyesi, emoji kullanıcıları için en sık kullanılan sembolleri bulmak ve QuickType’ın otomatik olarak sizin için önermediği sembolleri (örneğin silah, şırınga ve hatta ataç) bulmak için en iyi nokta olabilir.

iphone emoji kisayollari

Sık kullanılan emojiler

Emoji klavyesi ayrıca soldaki Sık Kullanılanlar bölümünü muhafaza eder. Çoğu insan günlük mesajlaşmada sınırlı sayıda emoji kullanır. Dolayısıyla ihtiyacınız olan şeylerin çoğu Sık Kullanılanlar bölümünde yer alır.

Yazmayı bitirdikten sonra iMessage sözcüklerini emoji haline getirin

imessage kelimeyi emoji ile degistirme

iMessage’da mesaj yazmayı bitirdikten sonra, kelimeleri emoji haline dönüştürebilirsiniz.

  1. Mesajınızı her zamanki gibi yazın, ardından işiniz bittiğinde emoji klavyesine geçin.
  2. Bunu yaptığınızda mesajınızdaki kelimeler emoji’ye dönüştürülebilecek şekilde vurgulanır.
  3. Dönüştürmek için dokunun.
  4. Birden fazla seçenek varsa (örneğin iki köpek emojisi vardır), size bir seçenek sunulur.

Bu hüner yalnızca iMessage’de çalışır, ancak diğer uygulamalarda da benzer şeyler yapabilirsiniz.

Kelimeleri Emojilerle Değiştirme

  1. Bir kelimeyi bir emoji ile değiştirmek için, kelimeyi kopyalıyormuş veya yazım denetimi yapıyormuş gibi üzerine hafifçe dokunun.
  2. Sonra Değiştir’e dokunun.
  3. Yazım denetimi önerisi yerine, emoji değiştirme işlemi küçük siyah bir balonda veya QuickType açıksa orada görünecektir. (Örneğin “pizza” kelimesine dokunduğunuzda, bir pizza dilimi emojisi görünecektir.)

kelimeyi emoji ile otomatik değiştirme

Emoji Hakkında Son Bir İpucu

Bir emojiyi tetiklemek için kullandığınız kelimeyi QuickType kullanarak korumak isterseniz ne olacak? Hem “köpek” kelimesini hem de köpek emojisi istiyorsanız, iki kere “köpek” yazıp birini tutacak mısınız? Hayır! “Köpek” in ardından bir boşluk yazın ve ardından önerilen emoji’ye hafifçe dokunun. Her ikisini birden kullanabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: iOS 11 Sonrası QuickType Klavye İçin Tüm Değişiklikler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?