iPhone ve iPad cihazlarında, kullanıcıların günlük hayatlarını bir hayli kolaylaştıran birçok Apple servisi var. Sadece hayatı kolaylaştırmak değil, bunun yanında başka cihazlara olan ihtiyaç da en aza indiriliyor. Bu şekilde öne çıkan Apple servislerinden birisi de Apple Books servisi.

Kişisel kitaplığınızı yanınızda taşımanızı sağlayan Apple Books, birbirinden güzel özelliklerle öne çıkıyor. Tabii ki diğer servislerde olduğu gibi bu servis içerisinde de kullanıcıların kendilerine göre özelleştirmeler yapmaları mümkün. Apple Books özelleştirme ayarlarını bilmeyen kullanıcılar için detaylı bir bilgilendirme yapacağız.

Parlaklık Ayarlarını Düzenleme

Apple Books içerisinde kitaplarınızın nasıl görüntüleneceği konusunda bilgilere parlaklık ayarlarından başlayacağız. Parlaklık ayarlarını düzenlemeniz, göz sağlığınız için oldukça önemli.

 1. Parlaklık ayarı için bir kitaba dokunun. Ekranın üst kısmında ayar simgeleri görüntülenmeli. Bunu görüntüleyemiyorsanız, sayfanın ortasına tıklayın.
 2. Buradan ise “Metin” düğmesine dokunun. “AA” şeklinde görüntülenecektir.
 3. Karşınıza bir parlaklık çubuğu çıkacak. Sağa ve sola çubuğu çekerek, parlaklığı kendinize göre ayarlayın. Ekranın herhangi bir yerine dokunarak kitaba geri dönmeniz yeterli.

Apple Books

Yazı Tipleri ve Boyutları Değiştirme

Parlaklık olduğu gibi yazı tiplerinde ve boyutlarında da değişiklikler yapabilirsiniz. Apple Books bu konuda da çok basit ayarlamalar sunuyor.

 1. Yine bir kitaba tıklayın ve “A” şeklinde olan “metin” bölümüne dokunun.
 2. Açılan menüden ise “A” ifadesine dokunarak yazı boyutunu arttırabilir, küçük “A” simgesine dokunarak da azaltabilirsiniz.
 3. Metin bölümünde yer alan “geçerli yazı tipi” kısmına dokunarak ise tüm yazı tiplerini görebilirsiniz. İstediğiniz seçimi yapmanız yeterli.

Apple Books

Sayfa Renginde Düzenleme Yapmak

Yazı tip ve boyutları konusunda değişiklikleri yaptıktan sonra sayfa rengi kısmında da değişiklikler yapabilirsiniz.

 1. Yine bir kitaba dokunun ve metin kısmına giriş yapın.
 2. Fonts kısmının hemen altında yer alan sayfa renklerinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.
İLGİLİ HABER:  Kırmızı iPhone 8 Serileri ve iPhone X Bugün Tanıtılabilir

Apple Books

Otomatik Gece Teması

Sayfa rengini kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi otomatik gece modu özelliklerini de kullanabilirsiniz. Bunun için yapacağınız ayarlarda yine aynı menü üzerinden.

 • Herhangi bir kitabı seçip, ardından “metin” tuşuna basarak tekrar aynı menüye girin.
 • Sayfa rengi kısmının hemen altında “otomatik gece teması” seçeneği görünecektir. Bu kısımda yer alan onay çubuğunu aktif konuma getirmeniz yeterli.

Hecelemeyi Kapama

Apple Books içerisinde, kitaplar için yapacağınız düzenlemelerden söz ettik. Şimdi ise biraz daha genel ayarlardan söz edelim. Bu kez heceleme özelliğiniz nasıl kapatacağımızı ele alacağız. Bu özelliği kapatmanız, bir satıra sığmayacak kadar uzun olan kelimelerin oluşturduğu boşluklardan kurtulmanızı sağlıyor.

 • Cihazınızdan “ayarlar” kısmına girin.
 • Apple Books kısmına girin.
 • Seçenekler içerisinde “otomatik tireleme(heceleme)” özelliğini kapatın.

Her İki Kenar Boşluğunu Etkinleştirme

Apple Books içerisinde görüntüleyeceğinizi kitapların, kenar boşluklarını oluşturmak ve sayfalar arasında daha kolay geçişler yapmak için, kenar boşluklarını etkinleştirebilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlemlerden söz edelim.

 • Yine cihazınızdan ayarlara giriş yapın.
 • Yine Apple Books(kitaplar) kısmına girin.
 • Her iki kenar boşluğu” kısmını açık konuma getirin.

Apple Books

Bu özellik açıldığı zaman, önceki sayfalara gitmek için soldan sağa kaydırma yapmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: iOS 12.1 ile Kamera Düzenlemesi Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?