iPhone ve Android Ses Kalitesini Arttırma ve Yüksek Kalite Müzik Çalma

0
1240
ios ve android yuksek kalite muzik uygulamasi

Ses cihazlarının gelişimini takip eden biriyseniz, yüksek çözünürlüklü müzik ve kayıpsız ses formatlarının hayranlarından biri olabilirsiniz. Bu nedenle iPhone ya da Android telefonunuzda MP3 formatında müzik dinlerken, ses kalitesinden memnun olmayabilirsiniz. Çünkü, MP3 formatındaki bir müzik parçası ne kadar iyi ses çıkarırsa çıkarsın, yüksek çözünürlük (Hi-Fi) FLAC sürümüne kıyasla arada daima bir kalite farkı vardır.

MP3, AAC vb. gibi klasik ses formatları, sıkıştırılırken kalite kaybına uğrar ve bu nedenle müzik CD’lerinden MP3 formatına dönüştürülen parçaların CD kalitesinde olması mümkün değildir. MP3 parçalar ses kalitesi açısından maksimum 320 kbps’ye ulaşabilir. Müzik CD’leri ise 1411 kbps’de (16 bit, 44.1 kHz) kaydedilir. Bu, kabaca CD’den çalınan bir şarkının MP3 formatındaki bir şarkıdan 4,5-5 kat daha kaliteli olduğu anlamına gelmektedir.

ses formatlari

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek doğrulukta ses kaydetmek için, PCM, WAV, AIFF, DSD, FLAC, ALAC vb. gibi ideal bazı özel dosya biçimleri mevcuttur. Bu biçimlerden bazıları (PCM, WAV, AIFF, DSD vb. gibi) herhangi bir sıkıştırma kullanmaz ve bu nedenle sıkıştırılmamış ses biçimleri olarak bilinir. Öte yandan, FLAC ve ALAC gibi formatlar, kayıpsız sıkıştırma kullanıyor ve yüksek doğrulukta ses dosyalarını kalite kaybına uğramadan orijinal boyutunun yarısı düzeyine indirebiliyor. Bu da, bu formatlardaki ses dosyalarını yüksek kalite ile çalmaya uygun hale getiriyor.

Tüm medya oynatıcılar kayıpsız ses formatlarını (FLAC, ALAC, WAV, AIFF, DSD, PCM, vb.) oynatabilir. Bilgisayarınızda FLAC formatında bir ses dosyası çalmak istiyorsanız, tüm masaüstü işletim sistemlerinde kullanılabilen VLC Media Player gibi iyi seçenekleriniz vardır. Ancak günümüzde akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlardan daha çok tercih ediliyor ve akıllı telefonların çoğu yüksek kalite ses dosyalarını çalmayı desteklemiyor. Bu makalede, iOS ve Android telefonların müzik ses kalitesini arttırmak için birkaç geçici çözüme yer verdik.

iPhone, iPad ve iPod Touch’da Yüksek Kalite Müzik Oynatma

iOS’un dahili Müzik uygulaması yalnızca Apple’ın kendi kayıpsız ses formatı ALAC’ı (Apple Lossless) desteklemektedir. ALAC formatında olmayan kaliteli ses formatlarını iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızda çalmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz iki yöntem vardır:

  • Birden çok kayıpsız ses formatını destekleyen bir üçüncü taraf uygulama kullanmak
  • Ses dosyasını kalite kaybı olmadan desteklenen biçime (ALAC) dönüştürme.

iOS’da FLAC, WAV, DSD Formatında Ses Dosyalarını Oynatma

App Store’da kayıpsız ses formatlarını çalma desteği olan birçok üçüncü taraf uygulama bulunmaktadır. Bununla birlikte, hepsi iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuyor. Dahası, bu medya oynatıcılardan bazıları, diğer popüler formatlar arasında yalnızca FLAC’yi destekliyor. Çeşitli kayıpsız ses formatlarını destekleyen ücretsiz bir üçüncü parti uygulamayı isterseniz, VLC sizin iyi bir seçim olabilir.

Ancak VLC, çeşitli kayıpsız ses formatlarını destekliyor olsa da, temelde bir video oynatıcıdır ve uygun bir müzik çalar alternatifi olmayabilir. FLAC, WAV, DSD ve diğer kayıpsız ses formatlarını destekleyen özel bir müzik çalar uygulaması istiyorsanız ve bir miktar ücret ödemek sizin için önemli değilse, Vox adlı uygulamayı deneyebilirsiniz.

iPhone muzik calar uygulamasi Vox

Vox iOS için çok işlevli, kayıpsız ses destekli bir medya oynatıcı uygulaması olup, sezgisel bir karanlık kullanıcı arayüzüne sahiptir. En dikkat çekici özelliklerinden biri, dört dinamik pivot noktası kullanarak özelleştirebileceğiniz benzersiz 4 veya 5-bant parametrik ekolayzırdır.

Vox’un içinden iOS Müzik Kütüphanesine doğrudan erişebilirsiniz. Ek olarak, iTunes Dosyası Aktarımı yoluyla diğer uygulamalardan (Open In aracılığıyla) veya bilgisayarınızdan Vox’a müzik parçaları aktarabilirsiniz. Vox, mevcut müzik koleksiyonunuzu genişletmek için Spotify veya Soundcloud gibi üçüncü taraf hizmetlerle de entegre olur. Bununla birlikte, Spotify Integration, şu anda yalnızca Premium Spotify aboneleri tarafından kullanılabilmektedir.

İLGİLİ HABER:  Netflix iOS Sürümü için Önemli Değişiklik

Vox Media Player, App Store’da 13.99 TL karşılığında indirilebilir.

iOS Müzik Uygulaması ile Yüksek Kalite Müzik Çalma

Dahili iOS Müzik uygulaması içerisinde kayıpsız ses parçalarını çalabilmek için, dosyayı ALAC formatına dönüştürmeniz, iTunes Müzik Kitaplığınıza almanız ve ardından iOS cihazınızla senkronize etmeniz gerekmektedir.

WALTR adlı uygulama ile yüksek çözünürlüklü ses formatlarındaki parçaları kayıpsız olarak ALAC formatına dönüştürülebilir ve sadece basit bir sürükle-bırak eylemiyle iOS cihazınıza aktarabilirsiniz.

WALTR

WATR, bilgisayarınızda bulunan dosyaları (müzik, video, zil sesleri, e-kitaplar) sürükleyip uygulama penceresine bırakarak, içeriğin bilgisayarınızdan iOS cihazınıza (iPhone, iPad, iPod Touch) aktarılmasını sağlayan, Windows ve Mac’te kullanılabilen benzersiz bir uygulamadır. WALTR, aktarma yaptığınız dosyaları otomatik olarak iOS cihazınızın ilgili klasörüne (müzik dosyalarını Müzik’e, video dosyalarını Videolar’a, e-kitap ve PDF’leri iBooks’a) yükler.

WALTR’ın en son sürümü WALTR 2 ile birlikte uygulamaya kablosuz aktarım özelliği de eklendi. iOS cihaz ve WALTR uygulamasının yüklü olduğu bilgisayar aynı WiFi ağına bağlı olduğu sürece, WALTR 2 cihazı otomatik olarak algılar.

Aşağıdaki kılavuz, dahili Müzik uygulamasını kullanarak iOS cihazınızda kayıpsız ses parçalarını aktarmanıza ve oynatmanıza yardımcı olacaktır:

  1. Mac veya Windows için WALTR’yi indirin ve yükleyin.
  2. IOS cihazınızı USB veya WiFi (yalnızca WALTR 2’de WiFi desteği) aracılığıyla WALTR’ye bağlayın.
  3. Kayıpsız ses dosyalarını (FLAC, ALAC, WAV, AIFF, DSD vb.) bilgisayardan WALTR uygulama penceresine sürükleyip bırakın.
  4. WALTR şimdi dosyaları otomatik olarak desteklenen ALAC formatına dönüştürecek ve onları iOS Müzik Kütüphanesine aktaracaktır.

Aktarım tamamlandıktan sonra, iOS cihazınızdaki dahili Müzik uygulamasında yeni aktarılan parçaları arayın ve oynatın.

WALTR 2 ücretsizi deneme sürümünü 14 gün kullanabilirsiniz. Bundan sonra kullanmaya devam etmek için bir lisans satın almanız gerekiyor. Uygulama Tek bir lisans için 39.95 Dolar, Çiftli Paket için 59.94 Dolar ve Aile Paketi (5 lisans) için 89.95 Dolar fiyat etiketine sahiptir.

Android’te Yüksek Kalite Müzik Çalma

Android kullanıcıları, kayıpsız ses formatlarını yürütmeyi destekleyen uygun bir üçüncü parti müzik çalar uygulaması kullanabilirler. Cihazınızda önceden yüklenmiş olarak gelen dahili müzik çalar uygulamasını değiştirmeniz için sizi ikna edebilecek bazı popüler müzik çalar uygulamaları vardır. Burada, bu seçeneklerden birkaçına yer verdik.

PowerAmp

PowerAmp, FLAC, ALAC, WAV, APE, AIFF vb. gibi kayıpsız olanlar da dahil olmak üzere birçok ses formatını destekleyen güçlü bir Android müzik çalar uygulamasıdır. Bas ve tiz ayarlarında ayrı denetimleri içeren 10 bantlı ekolayzıra sahiptir. Uygulama ayrıca, skinler ve eklentiler gibi çeşitli özelleştirmeleri de desteklemektedir. Gelişmiş kullanıcılar için, musiXmatch eklentisi aracılığıyla şarkı sözü arama, dinamik çalma kuyruğu, eksik kapak resmi indirme, OpenGL tabanlı kapak resmi animasyonu, gelişmiş etiket editörü ve çok daha fazlası gibi şarkı sözleri desteği var.

PowerAmp, Google Play Store’dan 14 günlük ücretsiz deneme sürümü indirilerek kullanılabilir. Tam sürüm içinse, 3.99 Dolarlık ayrı bir satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: iOS, Andorid ve Windows Phone için Görsel Çeviri Uygulamaları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?