Akıllı telefonlar artık vazgeçilmezlerimiz olarak adlandırılıyor. Birçok insanın abartılı bir şekilde neredeyse temel ihtiyaçlardan biri olarak görmeye başladığı akıllı telefonların bu kadar etkili bir şekilde hayatımıza girmiş olması birçok alışkanlığında değişmesine neden oldu. Akıllı telefonların da beraberinde getirdiği teknolojilerin bu durumda etkisi oldukça fazla.

İşte bu şekilde akıllı telefonlarla beraber hayatımıza giren teknolojilerden bir diğeri de mobil uygulamalar. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi mobil uygulama kullanımında da sürekli bir artış söz konusu. Özellikle son yıllarda akıllı telefonların sistemsel olarak daha iyi yazılımları desteklemesi mobil uygulamaların daha da çok anılmasını sağladı. Son yapılan araştırmada bu durumu net bir şekilde özetliyor.

Mobil Uygulama Kullanımında Artış Sürüyor

Açıklanan son rakamlarla beraber bu alanda artışın devam ettiği görülüyor. Bundan 2 yıl önce yapılan araştırmalarda kullanıcıların mobil uygulama kullanımlarında miktar öne çıkmış ve kullanıcıların akıllı telefonlarının uygulamaları dışında ortalama 5 farklı uygulama kullanmayı tercih ettikleri gündem olmuştu.

Bu rakamlar bile uygulama kullanımının oldukça yüksek olduğunu gösterse de günümüzdeki rakamlara göre bir hiç. Aynı dönemde aynı araştırma şekliyle yapılan çalışma sonrasında 2017 yılında ise genel olarak ekstra 10 uygulama kullanıldığı belirtiliyor. Tam olarak iki katı bir yükselişin oluşmasına neden olan artışın yanı sıra, bu artışın Android ve iOS işletim sistemini de farklı şekillerde etkilediği belirtiliyor.

iPhone Uygulama Kullanımında Önde

Bu bağlamda yapılan değerlendirmede genel olarak uygulama bazında iPhone uygulamalarının önde olduğunu görüyoruz. Yayınlanan rapora göre iPhone akıllı telefonlarında Android işletim sistemli akıllı telefonlara göre %20’nin üzerinde bir oranla daha çok uygulama kullanımı yapılıyor. Uygulama alanında Apple’ın öne geçmesini sağlayan raporların yanı sıra oyun kısmında ise Android işletim sisteminin önde olduğu görülüyor.

Oyun konusunda da fark neredeyse %30 derecesinde. Yine aynı rapora göre Android ve iOS uygulamaları senede ortalama 30 uygulama indirme sayısına ulaşıyor. Ayrıca raporlarda yer alan bir diğer ilginç bilginin de uygulamalarda geçirilen süreler olduğunu ekleyelim. Bu konuda da ciddi anlamda bir gelişim söz konusu.

Bir gün içerisinde genel olarak iki uygulama türünde de geçirilen süreler. Son rakamlarda bu sürenin 2 saat 10 dk derecesine kadar çıktığı yer aldı. Tüm bu değerler gösteriyor ki akıllı telefonlar kadar akıllı telefonlarda yer alan mobil uygulamalarda büyümeye devam ediyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?