iPhone Üretimi Koronavirüs Etkisine Girdi

0
30
iPhone koronavirüs

Çin’de yayılmaya başlayan Koronavirüs, tüm dünyayı tedirgin etmeye başladı. Virüsün hayvanlardan insanlara geçtiği ve Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başladığı duyurulmuştu. 100 kişinin üzerinde ölüme neden olduğu ve hızla yayılmaya devam ettiği belirtilen virüs için önlem paketleri de artmaya başladı.

İlk olarak Wuhan şehrinin tamamen karantinaya alındığı ve birçok eyaletin de yüksek risk bölgesi olarak seçildiği duyurulmuştu. Tüm bu engelleme çalışmalarının ardından durumdan Apple’ın da etkilendiği ortaya çıktı. Üretiminin büyük bir çoğunluğunu Çin’de yapıldığı iPhone akıllı telefonları için tedarik sürecinin sıkıntıya girdiğini görmek mümkün olacak.

iPhone Üretiminde Revize Olabilir

Elde edilen bilgilere göre iPhone akıllı telefonlarının üretimi kısmında bir yavaşlama söz konusu olacak. Apple’ın akıllı telefon üretimini gerçekleştirdiği fabrikaların birçoğunun Wuhan kentinin sınırları içerisinde olan Hubei eyaletinde yapıldığı biliniyor.

Üretimin Hubei eyaleti içerisinde olması, bu bölgelerde virüsün etkilendiğini gösteriyor. Bu bölge karantina altında olduğu için haliyle üretim tesisleri de durumdan etkilenmiş durumda. Net olarak bir sayı verilmiş değil ancak Apple’ın bu merkezlerde 65 milyon iPhone 11 üretimi için sipariş verdiği biliniyor. 65 milyon iPhone 11 üretilmesi gereken tesisin aynı zamanda 15 milyon iPhone SE 2 akıllı telefonunu üretmesi gerekiyor.

iPhone koronavirüs

Yani toplamda 80 milyon telefon üretilmesi gerekiyor. En azından Apple’ın siparişinin bu miktarda olduğu biliniyor. Fakat bölgenin karantina altına alınması üretimi sekteye uğratmış durumda. Karantina bölgesinde üretimin sayısının ne kadar ile sınırlı olacağı konusunda bir bilgi yok ancak şunu söyleyebiliriz ki iPhone SE 2 modelinin tanıtımı gecikebilir. Apple’ın yeni uygun fiyatlı akıllı telefonları için 15 milyon siparişinin gecikeceği haliyle telefonların tanıtımının da gecikmesinin söz konusu olacağı bilgisi var.

Beklenti iPhone SE 2 akıllı telefonlarının Mart ayından tanıtılması yönündeydi. Ancak bu bilgiler gösteriyor ki telefonların tanıtımı biraz daha gecikebilir. Gecikmenin ne kadar süre ile sınırlı olacağı konusunda da herhangi bir bilgi yok. Apple’ın resmi açıklamalarını beklemek en iyisi olacak.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here