iPhone Üretim Fabrikasında Ayaklanma Çıktı

0
113
Wistron fabrikası

Apple, iPhone üretimi için tek bir tedarikçiyle çalışmıyor. Marka iPhone üretimi için başta Çin olmak üzere birçok merkezde üretim gerçekleştirebiliyor. Bu noktada markanın üretim ortaklarından birisi de Hindistan’da yer alan Wistron fabrikası.

Genelde yeni telefonlar için kapasite artış haberleriyle gündeme gelen fabrika, bu kez ise çok farklı bir konu ile gündeme geldi. Bu kez işçilerin ayaklandığı ve fabrikaya büyük oranda zarar verdiği haberi gündeme geldi.

Yaşanan olaylar sonrasında, neden böyle bir sıkıntı yaşandığı konusunda da detaylar paylaşıldı. Dilerseniz iPhone montaj fabrikasında neden olaylar çıkmış detaylı olarak bakalım.

Wistron’da İşçiler Belirtilen Destekleri Alamadı

The Times of India tarafından paylaşılan haberlere göre, işçilere vaat edilen ücretleri verilmedi. Maaşlarının verilmediğini belirten işçiler ise toplu olarak fabrika içerisinde bir ayaklanma çıkardı. Ayaklanmayla beraber montaj hattında kullanılan cihazlara zararlar verildiği söyleniyor.

Sadece cihazlara verilen zararlarla da kalınmadığını belirten kaynaklar işçilerin, eşyalara ve hatta araçlara bile zarar verdiğini belirtti. Yaşanan olaylardan sonra bazı araçların ateşe verildiğinin haberi bile yapıldı.

Resmi açıklama olmasa bile iPhone montaj fabrikasında çalışan bazı çalışanların konuya ilişkin açıklamaları olduğu da söyleniyor. İsmi verilmeyen bir çalışanın verdiği bilgilere göre fabrikada ücretlerde ciddi düşüşler yaşandı.

Wistron fabrikası

Bir mühendis 21.000 Rupi maaş alırken, son dönemde bu maaşların önce 16.000 Rupi seviyesine kadar gerilediği ve en son da 12.000 Rupi seviyesine kadar düştüğü söylendi.

İşçilerin maaşları ise 8.000 Rupi seviyesine kadar düşürülmüş durumda. İşçilerin verdikleri bu bilgilere karşı Apple ve Wistron tarafından ise herhangi bir açıklama gelmediğini belirtelim. Resmi açıklama geldiği zaman biz de detayları daha iyi öğreneceğiz.

Wistron fabrikası

Şimdilik durum değerlendirildiği zaman, Apple’ın en büyük montaj fabrikası iş ortağında ciddi bir sorun var gibi gözüküyor. Bu durumun iPhone üretimi ya da iPhone satışı için herhangi bir soruna neden olup olmayacağı da net değil. Olayların durulmasından sonra merak edilen her detay ortaya çıkacaktır. Belki de işçiler için yeni bir zam gelebilir.

İLGİLİ HABER:  2018 Macbook Pro Isınma Sorunu Güncellemesi Aldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?