Hepimizin bazı dosyalarımızı depolamak, bir bilgisayardan diğerine atmak v.b. amaçlarla usb belleğe ihtiyaç duymuşuzdur. Bazı durumlarda acil lazım olması veya USB cihazımızın kaybolması durumunda çok fazla alternatifimiz yok gibiydi. Android telefon sahipleri açık kaynak kodlu bir sisteme sahip olduğu için bu işlemi kolayca halledebilir. Ancak iPhone kullanıcıları için söz konusu değil. Daha doğrusu size anlatıcağım yöntemi öğrenene kadar söz konusu değil idi. Bu işlem için cihazınızı Jailbreak yapmanıza gerek yok sadece attığınız dosyalara telefondan göz atmak için Jailbreak yapmanız gerekiyor.

 

Öncelikle indirmemiz gereken tek program iFunbox. İlla bu program şart değil bu program benzeri bir çok çeşit uygulama mevcut herhangi bir taneside olur. Windows ve Mac için uyumlu olan  programı indirip yükledikten sonra izleyeceğiniz adımlar şu şekilde;

  1. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
  2. iFunbox programını çalıştırın ve telefonunuzu tanımasını bekleyin.iPhone Telefonlari USB-Bellek-Olarak-Kullanma
  3. Telefonunuzu tanıdıktan sonra sol taraftaki menüden Raw File System seçeneğine tıklayarak telefonunuzun sistem dosyalarına erişin.iPhone Telefonlari USB-Bellek-Olarak-Kullanma
  4. Buradan sonra istediğiniz dosyanın içine atmak istediğiniz belgeleri, video, film v.b. dosyalarınızı atabilirsiniz.
  5. Telefonunuza attığınız dosyaları başka bir bilgisayara kopyalamak için ise yine iFunbox programını atacağınız bilgisayara indirip aynı işlemleri yapmanız gerekicek.

 

Ancak bu şekilde attığınız dosyaları telefonunuzdan görebilmeniz için telefonunuzun Jailbreak’li olması gerekir. Jailbreak işlemini nasıl yapucağınızı öğrenmek için http://www.appleuzmani.net/ios-9-2-9-3-3-jailbreak-nasil-yapilir-beklemeyin/ sayfasına ve http://www.appleuzmani.net/jailbreak/ sayfasına bakabilirsiniz. Jailbreakli bir cihaza sahipseniz Cydia uygulamasından iFile programını indirerek bilgisayardan attığınız dosyanın içine girerek attığınız dosyaları görebilirsiniz.

Biraz karmaşık ve uzun işlem olabilir ancak bu yöntemi acil durumlarda etrafınızda USB bellek bulamadığınız zamanlarda bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?