iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

388

Her ne kadar Apple hayranı olsak ve Apple ürünlerinin üzerine titreyerek kullanmaya çalışsak da bazen istemediğimiz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu sorunların başında da genelde iPhone’un suya düşmesi gelir. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
 • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
 • iPhone’u pirincin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirincin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirincin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz büyük oranda başarılı olursunuz diyebiliriz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

Ekleme: Suya düşen iPhone’u bir kutuya koyduktan sonra, yanına birkaç tane silica koyarak, 2 gün kutuyu kapatıp bekletin. Pirinçten daha etkili oluyor. Silica genellikle ayakkabı satın alınca kutusundan çıkan aşağıdaki gibi birşey:

Silica Paketi

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Devreyi bozarsınız.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Sıvı seviye temas göstergeleri nerede?

 

Apple ürünlerinde sıvı temas göstergrelerinin konumu
Apple ürünlerinde sıvı temas göstergrelerinin konumu

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

388 YORUMLAR

 1. Merhaba fatih bey
  Bende suya düşürme mağduruyum.. bi kaç gün önce suya düştü direk çıkarttım kuruladım ama bi süre açılmadı daha sonra açıldığında ekranın bi kısmında renk yoktu kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. Pupaya götrdüm sıvı temasondan dolayı 1599₺ istediler yaptırmadım. Şimdiyse pirinç e bıraktım. Anakartta mı sorun vardır? Daha başka çözüm yolları var mıdır?

 2. merhaba,
  Benimde dün akşam telefonum suya düştü malesef. Ama anında çıkarttım kuruladım müzik açtım hoperlöründen boğuk ses geliyordu uzaktan doğru saç kurutma makinası tuttum ses düzgün gelmeye başlayınca hemen kapatım prince koydum hava almayacağı şekilde. Sim kartını çıkartmak aklıma gelmemişti ama daha sonra sıvı temas göstergesi olduğunu görünce poşetten çıkartıp sim kartını çıkarttım ama o an göstergeyi bulamadım sanırım heyecandan. Tekrar poşete koyup ağzını sıkıca bağladım. Az önce telefonu çıkartıp baktım bu kez görebildim göstergesini. Tamamen beyaz renkteydi kırmızılık yoktu hiç. Sonra tekrar kapattım pirince tekrar koydum .
  Size sormak istediğim şu, acaba içine hiç su girmedi o yüzden mi sıvı göstergesi beyazdı yoksa giren su kurudu princin içinde o yüzden mi gösterge beyaz oldu. Sadece gün ışığıyla baktım artı ışık tutmadım ondanda görememiş olabilirmiyim yoksa ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 3. Merhaba bugün telefonum okulda klozete düştü.Hemen alıp ekrana baktım ve ekranın yarısı griydi.Sonra peçete yardımıyla kurulamaya çalıştım.Sim kartını çıkardım ve hemen markete gidip pirinç aldım.Markete gidip gelmem 10 dk kadar sürdü ayrıca şarjım %10 civarıydı.Kapatıp pirincin içine koyacakken home tuşuna bastığımda ekranda hiç bir açılma olmadı.Şuan yaklaşık 2 saattir pirincin içinde acaba kısa devre yapmış olabilir mi? ve de açılma ihtimali var mıdır?

 4. Merhaba benimde iPhone 7 im suya düştü home tuşu çalışmıyor pirince koymadım ama sım kartını çıkardım göstergenin olduğu yerde hiçbir kırmızılık yok ama home tuşu çalışmıyor diğer her tuşu çalışıyo ve ekrandada hiçbi sıkıntı yok

 5. merhabalar ben 6s kulanıyorum bu arada benım telefonum ekranın oynama vardı boşluk gibi birsey oluştu servise gönderdim ekran degişim yapıldın.sonra telefon elime geldi acmamla sorunlar başlaması bir oldu ses gelmiyordu tuş seler video sesler gelmiyordu hemen teknıs servisi aradım hemen yazılım güncelemesi sorun oldugu söylediler yazılım güncelım bir türlü bilgisayar üzerinde yapamadım sonra servise hemen gönderdim suan serviste değişim talep edebilirmiyim

 6. Merhaba. İphone 6s kullanıyorum dün akşam su dolu bir kovanın içine düşürdüm telefonumu ve hemen çıkarttım. Ardından havluyla kurulayıp bir saat kadar kullanmaya devam ettim. Telefonum çalışıyor fakat 1 saat sonrasında hoporlörden ses gelmediğini farkettim. Kulaklık ile ses geliyor fakat kendi hoporlöründen ses gelmiyor. Aynı şekilde arama yaptığımda da karşı tarafa ne benim sesim gidiyor ne de ses geliyor. Telefon çalarken titreşiminde de sıkıntı var gibi. gece pirinç dolu bir kaba gömdüm sizce ne kadar süre tutmalıyım? Bu pirinci deneyip olumlu sonuç alan arkadaşlar da yazarsa sevinirim. Olumlu olursa ben de buradan yazacağım.

 7. merhaba.benimde İ phone 6 birçok kez suya düştü bu belki 4’üncüsü diyebilirim,ama sonuncusu çok dertli oldu şöyle ki ; şantiye de su kanalına düştü ; ilk kez ve daha sonraki düşündüklerim de telefonu hiçbir zaman pirince koymadım , Sım kartını çıkarttım ,kuruladım ve bekledim ; çalıştı. Sonuncusu ise artık değiştir der gibi hiçbir tepki vermiyor , kapalı yaklaşık 4 saattir. Hayırlısı diyelim pirincimize dua edelim.

  Saygılarımla

 8. Merhaba, ipohe6s imi suya düşürdüm içerisinde 3-4 saniye bile kalmamıştır anında çektim. Çalışır durumdaydı ama ben kapattım biraz kurulayıp pirinç içine yatırdım bir saat sonrasında yine çalışır durumdaydı ancak kulaklık olmadan ses çıkarmıyor bir servise gidip içini temizletmeli miyim ne yapmalıyım lütfen bana bir akıl verin.

 9. Iphone se cihazımın içine su kaçtı telefonu direk kapattım sim kartını çıkarttım ve pirinç dolu kabın içine koydum . 2 gün boyunca pirincin içinde beklettim telefonum açılıyor hoparlöründe sıkıntı yok sim kartını algılıyor şarj oluyor fakat ekranda lekeler kaldı ne yapmalıyım ? Şimdiden teşekkür ederim

 10. merhaba iphone se cihazımın ekranına su kaçtı 2 gün pirinçte kaldı çalışmasında hoparlöründe ve sarjında hiç bir sıkıntı yok fakat ekranın içinde lekeler var ne yapmalıyım ? Pirincin içerisinde biraz daha bekletsem geçer mi ?

 11. Merhaba benim iPhone 6 ım 4 gün önce suya düştü hemen aldım kuruladım ama ekranda beyaz iki çizgi çıktı sonra kapandı kendisi daha önce hiç suya düşmediği için ne yapacağımı bilemedim açmaya çalıştım açılmaması gerekiyormuş ben eve gidene kadar 1 saat kadar geçti eve gelince hemen pirincin içine koydum 2 gün sonra açmaya çalıştım açılmadı 2 gündür bekliyordu ama yine denedim ve yine açılmadı ne yapmalıyım hemen yardımcı olursanız sevinirim

  • Rabia hanım çıkardıktan sonra sorun devam ederse servise götürün. Ücretli cihaz değişimi yaptırma şansınız olabilir. Garantisi çok yoksa özel sercislerde tamir de ettirme şansınız var.

 12. Merhabalar İphone 6 sahibiyim telefon suya düştü ardından sıvı göstergesine baktığımda gri renkteydi fakat telefon çalışmıyor teknink servis bu durumu hiçbir ücret alamadan giderebilir mi?

 13. Merhabalar benim 5s im bilmediğim bir halde çamaşır makinesinde gördüm ama sadece 2 kere döndürdü sonra hemen aldım çok az kurutma makinasına tuttum sonra pirince koydum internetten bişeyler baktım ve sim kartını çıkardım şu an pirinçte yarında şehir dışına çıkıcam ne yaparım nolurrr yardım edin size ihtiyacım var

 14. Merhaba telefonum tuvalete dik bir şekilde düştü alt kısım suyla temas etti önce açıktı sonra kurulamaya çalışırken telefonun ekranı gitti belli bir süreden sonra kuruttuktan sonra telefonun tam orta kısmına beyaz bi ekran geldi düz bi çizgi şeklinde sadece ortada oluştu yardımcı olur musunuz

 15. Merhaba telefonum dün sabah suya düştü hemen aldım peçeteyle kuruladım baktım açılmıyor telefoncuya götürdüm yapılamıyacagını sölediler sonra aklıma pirinç geldi pirincin içine koydum en az 12 saat içinde kaldı bugün çıkardım biraz şarja taktım ekran silik bi şekilde çok az gelmeye başladı fakat geri kapandı bende tekrardan pirincin içine koydum acaba çalışır mı?

  • Bazen düzeliyor bazen düzelmiyor. Suyun nereye nufuz ettiği, o sırada çalışıp çalışmadığı, yolların oksitlenip oksitlenmediği gibi birçok etken var. Yapılamaz diye birşey yok. Garanti kapsamında olmaz ama özel servislerde yaptırmanız mümkün. Anakart bozulmadıysa tabi.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here