Binlerce lira verdiğiniz iPhone’unuz suya düştüğü için bu sayfaya geldiğinizi biliyoruz.  iPhone’un suya düşmesi durumunda acil olarak yapmanız gereken bazı şeyler var. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

iPhone’un suya düşmesi durumunda birçok arıza meydana gelebilir. Örneğin;

 • Bazı iPhone’lar suya düştükten sonra aşırı ısınırlar. Bu durum kısa devre olabileceğinin bir göstergesidir.
 • Suya düşen iPhone’u kapatamayabilirsiniz.
 • iPhone’un ekran dokunmatiği suya düştükten sonra çalışmaz hale gelebilir.
 • iPhone’dan ses gelmeyebilir.

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
 • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
 • iPhone’u pirincin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirincin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirincin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz başarılı olma ihtimaliniz artar. Ama kesin çözüm budur demiyoruz.

UYARI: Telefonunuz deniz suyu gibi bir tuzlu suya düştüyse, önce normal su ile yıkayın. Deniz suyundaki tuz kısa sürede devrelerin oksitlenmesine neden olmaktadır. Yıkadıktan sonra servise götürebilir veya pirince koyabilirsiniz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

Ekleme: Suya düşen iPhone’u bir kutuya koyduktan sonra, yanına birkaç tane silica koyarak, 2 gün kutuyu kapatıp bekletin. Pirinçten daha etkili oluyor. Silica genellikle ayakkabı satın alınca kutusundan çıkan aşağıdaki gibi birşey:

Silica Paketi

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Devreyi bozarsınız.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Geçen yıl Apple’ın servis formları internete sızmıştı:

Yukarıdaki resimde ok işareti ile gösterdiğim yerde sıvı teması konusundan bahsedilmiş. Bu durumda işlem yapılacağı ama garanti dışı işlem yapılacağı belirtiliyor.

Apple’ın şöyle bir uygulaması mevcut: Suya düşen iPhone’un garantisi varsa size ücretli cihaz değişimi teklif ediyorlar. Bu değişim de iPhone X, iPhone 8/ 8 Plus, iPhone 7/ 7Plus hatta iPhone 6s/6s Plus için oldukça cazip. Daha düşük modeller için biraz pahalı oluyor maalesef. Aşağıdaki tablo 2018 yılı için ücretli cihaz değişim fiyatlarını göstermektedir:

Yuvarlak içine alınan iyatlar aynı zamanda ücretli değişim fiyatlarıdır.

Garantiniz devam etsin veya etmesin; yukarıdaki fiyatlarla suya düşen iPhone yenisi ile değiştiriliyor.

iPhone’un suya düştüğü nasıl anlaşılır?

iPhone’larda sıvı temas göstergeleri vardır. Sıvı teması halinde bu göstergeler renk değiştirirler. Servislerin suya düşen iPhone’un anlamasının 1. yolu budur. Ama bazen sıvı temas göstergelerine sıvı ulaşmaz ve göstergeler bozulmaz. Servis bu gibi durumlarda diğer belirtileri anlamaya çalışır. örneğin, kasanın içindeki bir leke, metal kısımlarda meydana gelmiş bir aşınma, su temasının delillerindendir.

Sıvı temas göstergeleri yazımızda bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Suya düşen iPhone tamir edilir mi?

Bu sorunun basit bir cevabı yok. Duruma göre değişir. Örneğin; anakart arızalandıysa genellikle yapacak birşey olmuyor. Zaten anakart fiyatı iPhone fiyatına denk. Bu yüzden değişim yapmak pek mantıklı değil.

Diğer bir durum da şu: Suya düşüş bir iPhone’un tamirinden belirli bir süre sonra, farklı arızalar da görülebiliyor. Bu yüzden birçok servis suya düşmüş bir cihazı tamir etmek istemeyebiliyor.

Ama sonuç olarak; sıvı temasına uğrayan bir iPhone tamir edilebilir.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

Soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Büyük bir aksilik olmadığı sürece 24 saat içinde tüm sorulara cevap verilmektedir.

697 YORUMLAR

 1. merhaba ben ıphone 5 kullanıyorum karla oynarken 2 defa falan telefonum kara düştü karlandı biraz silkeledim sonra cebime koydum ve cebimin ağzını kapattım sonra bidaha düşmedi eve geldikten sonra telefonumdan ses gelmiyordu sadece kulaklığı takınca geliyordu. direk suya düşmediği içinde bişey olmaz sandım diğer fonksiyonlar çalışıyordu gece şarja taktım ve uyudum sabah kalktığımda şarj olmuştu akşama kadar çok normal bir şekilde kullandım ve şarjı bittiğinde şarja taktığımda kırmıızı şarj imgesini gösteriyordu ama şarj olmuyordu telefonu açmıyodu her defasında şarja taktığımda imge var ama dolmuyor sizce ne yapmalıyım

 2. Merhaba, cuma günü telefonum suya düştü, yuvarlak buton başta tutukluk yapıyordu falan düzelmeye başladı. Şuan için tek sorunum telefonda sim kart takılı ve servis yok yazısı gözüküyor. Cıkartıp takınca bir kaç saniye telefon çekiyor sonra tekrar gidiyor. Gün içinde de “canı isterse” gözüküyor. Bu durumda sim kart mı zarar gördü yoksa telefondan mı kaynaklı?

 3. Merhaba. IPhone x suya düşürdüm. Düşürdüğümde ve su ile teması kesildikten sonra çalışıyordu. Dolayısıyla müdahale etmedim. Aradan 2 saat geçti telefon kapandı şu an çalışmıyor. Telefon açılmıyor. Telefonu açmaya çalıştığınızda düzgün bir şekilde yarım elma amblemi geliyor tekrar açılmıyor. Ne önerirsiniz. Şu an yurtdışında olduğumdan kaynaklı pirince de koyamıyorum. Yorumunuzu rica ederim.

 4. Oncelıkle merhaba telefonum ıphone7 denıze düştü ben hiç bır şey yapıp telefonu rıske atmadan telefoncuya verdım oda bana bır hafta sonra gerçi verdı fakat anakarttakı arızaları duzeltemedıgını soyledı telefon şifre ısterken tam basacağım vakit tekrardan başlıyor lütfen yardım eder mısınız servıse götürdüm benden 3000 lira ıstedı 0 ıphone7 ile değişmem için sıvı TEMA’sını anladılar

 5. İyi günler , iPhone 6 sıvı ile temas etti çok az bir miktar ,telefon açılmıyordu
  Pirinç içine koydum çalıştı fakat wifi ve Bluetooth çalışmıyor
  Ne yapabilirim selamlar.servis garanti kapsam dışı

 6. 6s suya düştü önce ısındı iki gün pirincin içinde beklettim ama telefon açılmıyor. erkranda da çatlaklar vardı ordan su girmiştir muhtemelen kurtarılabilir mi?

 7. iyi günler iPhone 6 suya düştü telefon çalışıyor konuşa biliyorum fakat ara sıra ekrandaki msj arama vs kayıyor birde şarz aleti takılmıyor pirince koydum 24 saat oldu şimdi kapattım pirinçte garantisi var 7aylık telefon dün sabah oldu ne yapabilirim

   • Merhaba aypon 6 telefon cebimde Islandı suan telefon acık ama dokunmatik çalışmıyor kart okuyor birde telefon sag tarafında açılma var bundan dolayı garanti Kapsamı girermi hiç oynama yok ama

 8. Merhaba tlfnum 8 üstüne su döküldü biraz konusurken karsı tarafın sesini az duyuyorum alttaki bi tane hopörlerde calişmiyo servise götürünce yapılır mı ?

 9. selam benim iphonem suya duwdu prince koydum acinca teli ilk ekrana elma wekli gelir yeniden sonur ne yapa bilirim yardim edin zehmet olmasa

 10. selam menim iphonem suya duwdu prince koydum wimdi acma tuwuna vurunca ekrana elma wekli gelir sonra yeniden sonuyor bana yardimci olun lutfen

 11. merhaba telefonum iphone 6 havuza düştü telefon çalışıyor ama ekran parlaklığı aşırı derecede az dokunmatik çalışıyor karşıdan gelen çarğıları falan kabul edebiliyorum ekran değişti fakat düzelmedi ne yapabilirim

 12. Merhaba ıphone 6s kullanıyorum .Telefonum suya düştü ben açmamam gerektiğini bilmiyordum ama açtım başta bi sorun göremedim ama bir 5 dakika sonra ekranın sol tarafı kararmaya başladı ardından dokunmatiği çalışmadı .Sonra ekran tamamen gitti kapanmıyor da telefon . Bu şekilde pirince koydum.
  Sizce kurtarılma şansı var mıdır ?

 13. Merhabalar. Telefonum iphone 6. Lavoboya su açıkken düştü 2-3 saniye içinde hemen aldım. Kuruladım o an telaşla 3-4 saniye kurutma makinesi tuttum ama aklıma gelince hemen çektim. Kontrol ettim her şeyi çalışıyordu. Hemen pirince attım. Ara ara kontrol ediyorum tam 1 gündür pirincin içinde her şey normal gözüküyor. Sadece uygulamalar arada güncelleme yapar gibi gidip geliyor. Sizce ne yapmalıyım?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?