iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

Suya düşen iPhone'unuz hakkında neler yapabilirsiniz? Garanti durumu nedir? Tamiri mümkün müdür? Değişim yapılır mı? Tüm bu sorulara yanıtlar vermeye çalıştık.

625
10745

Binlerce lira verdiğiniz iPhone’unuz suya düştüğü için bu sayfaya geldiğinizi biliyoruz.  iPhone’un suya düşmesi durumunda acil olarak yapmanız gereken bazı şeyler var. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

iPhone’un suya düşmesi durumunda birçok arıza meydana gelebilir. Örneğin;

 • Bazı iPhone’lar suya düştükten sonra aşırı ısınırlar. Bu durum kısa devre olabileceğinin bir göstergesidir.
 • Suya düşen iPhone’u kapatamayabilirsiniz.
 • iPhone’un ekran dokunmatiği suya düştükten sonra çalışmaz hale gelebilir.
 • iPhone’dan ses gelmeyebilir.

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
 • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
 • iPhone’u pirincin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirincin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirincin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz başarılı olma ihtimaliniz artar. Ama kesin çözüm budur demiyoruz.

UYARI: Telefonunuz deniz suyu gibi bir tuzlu suya düştüyse, önce normal su ile yıkayın. Deniz suyundaki tuz kısa sürede devrelerin oksitlenmesine neden olmaktadır. Yıkadıktan sonra servise götürebilir veya pirince koyabilirsiniz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

Ekleme: Suya düşen iPhone’u bir kutuya koyduktan sonra, yanına birkaç tane silica koyarak, 2 gün kutuyu kapatıp bekletin. Pirinçten daha etkili oluyor. Silica genellikle ayakkabı satın alınca kutusundan çıkan aşağıdaki gibi birşey:

Silica Paketi

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Devreyi bozarsınız.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Geçen yıl Apple’ın servis formları internete sızmıştı:

Yukarıdaki resimde ok işareti ile gösterdiğim yerde sıvı teması konusundan bahsedilmiş. Bu durumda işlem yapılacağı ama garanti dışı işlem yapılacağı belirtiliyor.

Apple’ın şöyle bir uygulaması mevcut: Suya düşen iPhone’un garantisi varsa size ücretli cihaz değişimi teklif ediyorlar. Bu değişim de iPhone X, iPhone 8/ 8 Plus, iPhone 7/ 7Plus hatta iPhone 6s/6s Plus için oldukça cazip. Daha düşük modeller için biraz pahalı oluyor maalesef. Aşağıdaki tablo 2018 yılı için ücretli cihaz değişim fiyatlarını göstermektedir:

Yuvarlak içine alınan iyatlar aynı zamanda ücretli değişim fiyatlarıdır.

Garantiniz devam etsin veya etmesin; yukarıdaki fiyatlarla suya düşen iPhone yenisi ile değiştiriliyor.

iPhone’un suya düştüğü nasıl anlaşılır?

iPhone’larda sıvı temas göstergeleri vardır. Sıvı teması halinde bu göstergeler renk değiştirirler. Servislerin suya düşen iPhone’un anlamasının 1. yolu budur. Ama bazen sıvı temas göstergelerine sıvı ulaşmaz ve göstergeler bozulmaz. Servis bu gibi durumlarda diğer belirtileri anlamaya çalışır. örneğin, kasanın içindeki bir leke, metal kısımlarda meydana gelmiş bir aşınma, su temasının delillerindendir.

Sıvı temas göstergeleri yazımızda bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Suya düşen iPhone tamir edilir mi?

Bu sorunun basit bir cevabı yok. Duruma göre değişir. Örneğin; anakart arızalandıysa genellikle yapacak birşey olmuyor. Zaten anakart fiyatı iPhone fiyatına denk. Bu yüzden değişim yapmak pek mantıklı değil.

Diğer bir durum da şu: Suya düşüş bir iPhone’un tamirinden belirli bir süre sonra, farklı arızalar da görülebiliyor. Bu yüzden birçok servis suya düşmüş bir cihazı tamir etmek istemeyebiliyor.

Ama sonuç olarak; sıvı temasına uğrayan bir iPhone tamir edilebilir.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

Soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Büyük bir aksilik olmadığı sürece 24 saat içinde tüm sorulara cevap verilmektedir.

Özet
Tarih
Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

625 YORUMLAR

 1. telefonum iphone 6s suya dustu hemen alip kuruladim telefonu kapattim ve pirincin icine koydum tam 24 saattir pirincin icinde duruyor telefon pirincin icindeyken acildi su an telefon calisiyo onceden kurdugum alarmlar caliyo ama ekran mavi sizce duzelir mi?

 2. Telefonum iphone 6 suya düştü çıktığında çalışıyordu kendi kendine kurularken kapandı garantisi devam ediyor. 48 saat pirincin içinde beklettim ama bi düzelme olması açılmıyor, sizce ne yapmalıyım

 3. Merhaba fatih bey.
  Telefonumu(iphone 7 plus) 2 gün önce köpük partisinde video çekmek amacıyla kullanmıştım.Daha sonra duru su ile telefonumu yıkadım önceden de suya sokmuştum sorun olmamıştı o yüzden pirince koyma gereği duymadım.Bugün ise ekranda yukarıdan aşağıya doğru çizgiler belirdi.Kısa bir süre sonra elran düzeldi.Telefonu home ve kapatma tuşuna basarak kapattım apple kogosu ekranda 5dk kadar kaldı ve telefon açıldı.Ekran düzelmişti.Ekranı kilitledikten sonra sadece sol tarafta yukarıdan aşağıya doğru ince bir çizgi belirdi telefonu açınca yine aynı şekil oldu sonra yine kısa bir süre sonra düzeldi.3-4 saat hiç sorun olmadan kullandım.Şimdi ise telefonu açınca 2-3 saniye kadar aynı şey oluyor ve düzeliyor.Sıvı ölçeğine baktım kırmızı değil,sizce sorun sıvıdan mı kaynaklı yoksa başka bir şey mi oldu?

 4. Merhaba bende 6s i düşürdüm, max 10 sn kaldı, çıkardığımda çalışıyordu kapatmak aklıma gelmedi, bilgi işleme götürdüm orada kapandı. 2 gündür pirincin içinde ama açılmıyor. Simi çıkardım ıslak değildi sıvı sensörü orada diye biliyorum, ne yapabilirim, çok teşekkürler

 5. Telefon suya düştü. Hemen kapattım. 3-4 saat sonra dayanamadım açtım. Açıldı herşey çalışıyordu sadece parmak izi çalışmıyordu. Geri kapattım ertesi gün pirinç e koyup bir gün beklettim parmak izi çalışmaya başlamıştı fakat açma kapama tuşu çalışmıyor ve ekranda siyah gölge var. Bu durumda ne yapmalıyım telefon çalışıyor sadece bu sıkıntılar var. Garanti kapsayabilir mi?

 6. I phone 6s detarjanli suya dusdu. 3-4 saat suda kalmis cikarttin acilmiyordu princin icine koydhm 2 gun sonra actim acilmadi garantisi yok ne yapabilirim.

 7. Merhaba. Tel suya düştü. Bulunduğum ilde apple teknik servis olmadığı için bir Usta tel açtı. Tamir edemedi. Bugün apple teknik servise götürdüm başka bir ilde. 1400 lira verirsen yenileyeceklerini söylediler. Fakat ben açılmış olduğunu söylemedim. Açılmış olması durumunda bu imkanı sağlarlar mo acaba

 8. Merhaba Fatih Bey. İphone 7 plus Telefonumu cebimde unutup Çeşmenin denizinde yarım saat yüzdüm. Telefonu farkedip çıkarttığımda pin kodu soruyordu ve çalışır vaziyetteydi. Denizden çıkıp olayın şaşkınlığıyla bi 10 dk telefonla oynadım herşey normaldi. Sonra tedbir amaçlı markete gidip pirinç alıp telefonu içine koydum. 4 saat sonra denediğimde simi okumadı ve bir anda reset atmaya başladı ben de telefonu hemen kapattım tekrar pirince koydum 3 gün pirinç durduran sonra apple servisine gittim önünde içimden bir ses açmayı denemem söyledi açtım ve reset falan atmadan normal bir şekilde çalıştı. 10 dk boyunca reset atacak mı diye uğraştım ama kapanmadı. Ne olur ne olmaz diye servise girdim ama sıvı teması olduğu için sadece değişim teklif ettiler. Ben de telefonum şuan çalışıyor diye çıktım ve tekrar pirinç dolu kavanoza koydum 1 hafta ellemedim. Telefonu bugün açtım şarjı az diye şarja taktım fulledim. Şuan telefon çalışıyor sadece sessize alma tuşu çalışmıyor, ses kısma tuşu zor basıyor ve ekranın alt kısmında mavi ufak bir leke var. Onun dışında herşey normal. Internette yaptığım araştırmalarda deniz suyundan sonra imkansız deniliyor ama telefonum şuan gayet normal. Ben içindeki tuzların zarar vermesinden dolayı kullanmaya çekiniyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Düşünceleriniz nelerdir ?

  • Merhaba Umut bey. Deniz suyundan sonra sorun çıkmaması çok güzel. Özel serviste içini açtırıp bir kontrol ettirseniz iyi olur. İşlemciye sıvı gitmemiş ama diğer yerlerde tuz pas birikimi zamanla olabilir.

   • Garantisi bozulacak diye bu konuda çok tereddütteyim. Çünkü olası bir bozulma durumunda servisten daha uygun fiyata yenisini alma şansımı çöpe atmaya da kıyamıyorum açıkçası. Çok kararsız kaldım. Telefonu her gün açıyorum bakıyorum takır takır çalışıyor ama kullanmaya korkuyorum 🙂

 9. Mrb 6 s plus telefonun 10 dk makinada yikandi kartı çıkarıp Prince yatırdı gece olduğu için tamirci götürme şansımız olmadı 2 saattir pirince nasıl bir yol izlemeliyim garantisi yok çok Üzgünüm 😔

 10. iphone 6s’im suya düştü. hemen kuruladım açıktı kamerasını falan kontrol ettim çalışıyordu. sonra kapattım kurutma makinasını soğuk ayara alıp uzaktan kuruttum. pirinçte 24 saat beklettikten sonra şarja taktım. önce beyaz ekran aşağısında yine kırık beyaz girimsi çok az çizgi vardı. düşük şarj edin işareti çıktı. şimdi şarjda bekletiyorum. kaç saat bekletmeliyim sizce açılır mı?

 11. Merhaba iphone 6 telefonum iki gün önce vileda kovasındaki suya düştü iki servise götürdüm ikisi de içini açıp kapattılar yaptırmadım. Şu an 3. Bir servise gidecek eğer yapılırsa içindeki bilgilerim hala duruyor olur mu? Fotoğraf, whatsapp mesajları, notlarım vs

 12. merhaba ı phone 7 telefon sadece üstten 1 parmak eni kadar suya girdi. hemen çıkarıp kuruladım telefon açıktı sonra birden ısınıp kapandı bir süre sonra telefon soğudu simi çıkardım ve bi yarım saat sonra kadar pirincin içine koydum sizce düzelme ihtimali nedir?

 13. Merhaba iphone 6 suya düştü aldığımda çalışmıyordu 1-2 saat sonra pirince koydum birkaç saat beklettim çalışmadı buralarda bi telefoncuya götürdüm adam 2 hafta sonra gelecek sizce tamir edilir mi çok endişeliyim

 14. Merhaba iphone 6 telefonum cebimdeydi su döküldü üzerime soğuk, su fazla temas etmemis telefonuma sadece az bisey nokta nokta su vardi, şuan telefonumun sağ alt köşesinde az bi yer dokunmatigi çalışmıyor fakat ekranda hiç bir renk değişimi vs. Yok ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız cok sevinirim

 15. Merhaba fatih bey bugün 6s kardeşim telefonun suya düşürdü düştüğü gibi kapatmaya çalıştım ama kapanmadı direk pirince yatırdım sonra aklıma geldi sim kartımı çıkardım telefon açılıp kapanmaya başladı.şuan çıkardım yine kapanmıyo ekranda yükses ses ve touch ıd bu cihazda etkinleştirilemiyor diyor kendisi şuan okulda olduğu için şifresinin ne olduğunu bilmiyorum ki çalılıyor mu diye.nasıl kapatabilirim sizce düzelir mi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?