iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

337

Her ne kadar Apple hayranı olsak ve Apple ürünlerinin üzerine titreyerek kullanmaya çalışsak da bazen istemediğimiz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu sorunların başında da genelde iPhone’un suya düşmesi gelir. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
 • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
 • iPhone’u pirincin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirincin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirincin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz büyük oranda başarılı olursunuz diyebiliriz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

Ekleme: Suya düşen iPhone’u bir kutuya koyduktan sonra, yanına birkaç tane silica koyarak, 2 gün kutuyu kapatıp bekletin. Pirinçten daha etkili oluyor. Silica genellikle ayakkabı satın alınca kutusundan çıkan aşağıdaki gibi birşey:

Silica Paketi

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Devreyi bozarsınız.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Sıvı seviye temas göstergeleri nerede?

 

Apple ürünlerinde sıvı temas göstergrelerinin konumu
Apple ürünlerinde sıvı temas göstergrelerinin konumu

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

337 YORUMLAR

 1. merhaba olimpik havuzda yüzme antrenörüyüm telefon şort cebinde 15 20 dk kadar suda kaldı sonrasında akşam pirince koydum hala pirinçte ayriyeten bir tavsiyeniz var mı
  ekranı çıkarıp koydum pirince

 2. Merhabalar Fatih bey ben 6s kullanıyorum telefonumu geçen haftalarda afedersiniz ama klozete düşürdüm hemen aldım sildim telefonum çalışıyordu sonra şarjım bittiği için kapandı yarım saat sonra eve geldim sesi çıkmadı kameralarında falan bir sorun yoktu pirince koydum sabah baktım ses düzelmiş arka kameraya su dolmuş yine pirince koydum saat 3 gibi baktım düzelmemiş 6 gibi baktım yine aynı kendiliğinden açılıp kapanmaya başladı bende onu gömdüm pirincin içine ve 1 buçuk gün boyunca çıkarmadım dediklerinizi uyguladım şuan kamera ses herşey süper bir sorun yok sonradan olur mu acaba ama o zaman düzelmezdi diye düşünüyorum

 3. BENDE 5S VAR CANTANIN YAN CEBINE KONYDUM COCUGUMDA SU SISESINI IYICE KAPAMADAN TERS BI SEKILDE ICINE KOYMUS NEKADAR KALDI BILMIYORUM AMA 5 GUN PRINCTE TUTTUM SIMDI CALISIYOR AMA ŞARSI ÇABUK BITIYOR 5 SAAT MAKSIMUM COK ISINIYOR DUZELTILEBILIRMI

 4. iphone 7 telefonumla denize girdim ve telefonum kapandı açılmıyor sonra normal suyla yıkadım ve pirinçe koydum yarın çıkarıcam düzelir mi acaba ?

 5. Selam 6s plus la havuza girdim atlar atlamaz farkettim direk çıkarttım 1 gündür pirinçte çıkarttım ekranda siyah çizgiler var ve beyaz ekran sorun ne olabilir sizce

 6. 6s cihazımı viledaya düşürdüm 5 sn geçmeden çıkardım havluyla kuruladım fön makinesiyle kuruttum sorun yoktu telefonu kapatıp uyudum kalktığımda telefonu açtım görüntü gelmedi ama telefonun dokunmatiği çalışıyordu şifre girdiğimdeki sesi alabiliyordum 5 6 saat olmuştur suya gireli hemen kavanoza pirinç koyup telefonu yerleştirdim görüntü gelirmi sizce gelmez ise teknik servisiniz yardımcı olurmıu?

 7. merhabalar iphone 6s denize düştü 10 saniye ya kalmıştır ya kaĺmamıştir hemen cikarttim ekran gitmisti ortasinda yanlarinda falan garip seyler cikiyordu ama hemen kapatmadim yinede arayani falan gordum sonra tekrar kapattim cikartamadim karti falan oldugu gibi teli pirincin icine koydum 2 saat sonra actim calisti sifre falan istedi ama kotuydu ekrab yani sonra birdefa daha actim yine ayni sekilde en son kapatip pirincin icine koydum duzelirmi telefon ne yapmak lazim tesekkurler

  • Merhaba. Keşke pirinçten 24 saat hiç çıkarmasaydınız. Düzelip düzelmemesi şans işi. Düzeliyor bazen bazen de düzelmiyor. Suyun nerelere kadar ulaştığına, kısa devreye neden olup olmadığını bağlı herşey.

 8. Merhaba Fatih Bey. iPhone 6s telefonum ve en fazla 3 saniye suda kalmıştır baş aşağı girdi ama şarj soketine kadar suya batmadı yani orasına herhangi bir sıvı teması bulunmuyor. Kapanmadan önce gayet sağlıklı çalışıyordu sizce açılırmı?

 9. Merhaba 3 gün önce iphone 6’m suya düştü 10 dk içinde pirince koydum bugün açtım her şey sorunsuz çalışıyor ama ekranda lekeler var tekrar pirince koysam düzelir mi yoksa servise mi götürmeliyim?

 10. iyi günler fatih bey benim I iphone 7 var 2 3 dakika havuzda durdu çıkarttım home tuşu çalışmıyor videolar açılmıyor ses hiç bi şekilde çıkmıyor müzik vs kameraya şu kaçtı fön makinası tuttum biraz gene aynı şimdi pirince koydum 9 saat kadar tutup servise götürmeyi düşünüyorum sizce ne olmuş olabilir düzelme ihtimali nedir

 11. 5S le eşim denize girdi hemen fark etti ama tel çıkınca açıktı sonra kendi kapandı açmaya çalışınca kameranın oldugu yer biraz ısındı bıraktık havlu sarıp şimdi pirince koyacağım kısa devre olmuşmudur

 12. Merhaba. Biraz önce telefonum suya düştü. Suyun içinde en fazla 3 saniye kalmıştır. Düştüğü andan itibaren titreşim oldu ve tamamı suya girdi. Sizin yazdıklarınızı okumadan önce süpürge ile çektirmiştim ne gibi problemler olabilir? Kurtulma şansı ne kadardır?

 13. Merhabalar telefonum suya düştü düştüğü gibi çıkardım hemen kurulayıp pirince koydum 1 gün sonra açtığımda beyaz ekran almaya başladım şarj a takıyorum beyaz çizgili ekran geliyor sizce biraz daha bekletmeli miyim pirinçte

 14. merhaba, dün gece telefonum raftaydı, altında kavaryum vardı.
  uzun süre bakmadım birçok mesaj gelmiş titreye titreye hareket edip cumburlop düşmüş.

  önce kurutma makinesi tuttuk, eşim içini de açtı kuruttu.
  ve pirince yatırdık. çok üzgünüm açılmazsa apple servisine mi götürmeliyim?

  • Merhaba. İlginç bir talihsizlik olmuş. Yapılmaması gereken her şeyi yapmışsınız. Pirinçte 2-3 gün dursun. Zaten Apple servisi kabul etmez tamir etmeyi. Özel servislere bakmanız gerekecek Gamze hanım.

 15. İphone 7 kullanıyorum, geçen gün denizin içinde videolar ve fotolar aldım, çıkarttığımda havlu ile kuruttum. Telefon kendiliğinden açılıp kapanıyordu. Pirince yatırdım bir gün düzeldi. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Dün kano yapmak için telefonu aldığımda telefonu terd koymuştum. Yani anlayacağınız şarj yeri havadaydı. Ama çok sefer su geldi dikkat etsemde. Telefonumda şuan şöyle bir sorun var. Şarj kısmı kablo ile takarken her zaman etkinleşmiyor. Ve şarj ediyor gözüksede her zaman şarj etmiyor. Bazen şarj ediyor bazen etmiyor

  • Levent bey, iphone 7 suya belirli bir derecede dayanıyor. Apple suya karşı da garanti vermiyor. Hatta servisler de kabul etmiyor. Özel servislerin bile çoğu kabul etmiyor. Suya dayanıklı diye güvenip, suya sokmak hata. Soruya gelince, şarj yeri sudan dolayı korozyona uğramış görünüyor. Servis bunu çözebilir. Ama kabul ederler mi? Denemeniz lazım.

 16. Merhabalar. Iphone 6s im çantamin icindeki suyun dökülmesiyle yaklasik 5 10 dakika suyun içinde kalmis. Farkettiğimizde ekran su dolmus ve cizgi cizgiydi. hemen pirince yatirdik 3 ay sonunda anca tesadufen açtığımizda duzelmisti.ama arka kamera çalışmıyor. Servis 1600 lira karşılığı yeni ürün alabilirsiniz dedi ama sirf arka kamera icin o kadar ucret ödemek istemedik açıkçası. Yapabileceğimiz herhangi bisey var mi boyle bir durumda?

 17. kolay gelsin biraz önce oğlum banyoda apple 4 ü yıkadığını gördüm pirinç aklımdaydı ama kartımı çıkartıp saç kurutma makinasıyla kurttum önce açıktı tlfonum sonra kendisi kapandı biraz daha kuruutum şimdi pirince koydum nasıl olacak bilmiyorum çalışır inşallah değilmi sizin yazınızı okudum kurutma makinası kullanmayın demişsiniz ama ben kullandım 🙁

 18. Merhaba, dun iphone um suya dustu. Peceteyle ve fonle hafif kuruttuktan sonra pirince koydum. Dun ekran cizgi cizgi olup tamamen gitti. Sabah sarj isareti cikti kilit tusuna basinca. Neyse telefon acildi hatta o sirada bir arama geldi. Ama simdi de dokunmatik ekran calismiyor. Duzelir mi yoksa teknik servisten yardim mi almaliyim?

 19. Merhabalr.ben dün arka cebine ı plone 6 telefonumu suya maruz bıraktım.cok kalmadı fakat hemen ekran kararmaya başladı.iyice temizledik.pirince koyduk.uzun süre beklemedik.cikartinca ekran açılmadı bu durumda ne yapmam lazım.tesekkurler.

 20. Merhabalar iPhone 5s ile farkında olmadan havuza girdim 5 dakika sonra farkettim tel kapanmıştı hemen suyu sallayarak çıkarmaya çalıştım sonra güneşin altında 1 saat kadar beklettim. Daha sonra pirinç içerisine koydum 1 gündür bekliyor sizce ne yapmalıyım cihaz daha 2 aylık 😥

 21. Merhaba İphone 6s ‘im sadece 15-20 saniye çok küçük bir su dolu kaba düştü. Ekranda home tuşunda dokunmatiğinde hiç bir problem yoktu. Aramada karşıya sesim gidiyor, karşı tarafın sesi bana gelmiyordu fakat hopörlere alınca geliyordu. Ve cihazda müzik sesi gelmiyordu. Bu ürün kurtarılabilir mi?

 22. Merhabalar ıphone 7 plus aldım ve deniz suyuna maruz kaldı eve geldiğimde ekranın sol tarafında su birikintisi vardı ve ekranda solda. Sağa doğru çizik var ne yapmam gerek önerinizi alabilirmiyim

 23. fatih bey merhaba. annem telimi carsaflarla beraber makineye atmış. 5dk sonra farkedip çıkardık aradığımızda telefon çalışıyordu fakat ekran görüntüsü yoktu. sim kartı çıkartıp tekrar taktım kapama açma titremesi de vardı sonra ekran gitti geldi iki kere sonra tamamen gitti. 15dk içinde pirince koydum ama teli kapatamadım benim için önemli olan içindeki fotograflar yedeklenmemiş onları kurtarabilir miyim?bu arada tel pirinçte bekliyor hala.

 24. Merhabateelfonum 6s bi çocuk boğluyordu suya atladım çocuğu kurtardım telefonu unuttum. çıkınca kurutum pirince koydum iki gün ekranın yarısı geldi yarısı gelmedi sonra tekrar koydum 2 gün sorun aynı devam etti aramalarda ses gelip gidiyor dokunmatikte 3 6 9 tuşlar basmıyor. telefon çalışıyor ama garantiye gönderdim değişim yaparlar mı. fark isterler mi ne kadar masraf çıkar teşekkürler

  • Merhaba. Çocuğu kurtardığınız için tebrik ve teşekkür ederim. Garanti genelde su temaslı ürünleri tamir etmiyor. Ama özel servislerde tamir ettirebilirsiniz. Sonuçtan haberdar ederseniz memnun olurum.

 25. merhaba, telefonum kovanın içine düştü hemen aldım kuruladım o an pirinç bulamayıp aceleden bulgurun içine koydum ama kapanmadı sadece ekranım bi görünüyor bir görünmüyordu 10 dk sonra baktım aynıydı sonra simi de çıkartıp bu sefer pirince koydum baktığımda yine aynı şifre girmeye çalıştım basmıyor düzelir mi acaba pirincin içinde?

 26. Merhaba Iphone 7 plus telefonum su geçirdi sürekli kendine reset atıyor apple logosu gelip gidiyor . Telefonu 2 gündür pirince yatırdım düzelir mi ? düzelmezse servis ne kadar ücret ister ?

 27. merhabalar benim de 6s telim klozete düştü hemen çıkardım anında hiç bir sıkıntısı olmadan çalışıyordu aradan 5 saat geçti baktım arka kamera flu 🙁 bi sıkıntı yoktu oysaki çok üzüldüm. hiç kart falan çıkarmadan hemen pirinç dolu bi poşete koydum en az ne kadar kalması gerekir? telefon olmadan iş yerinde çok zorlanıyorum 🙁

 28. merhaba, iphone 7 plus telefonum teknedeyken denize düştü, atlayıp aldık, herhangi bi sorun yoktu. 10 dakika sonra kendiliğinden kapandı, elma kendiliğinden gidip geliyordu. 2 saat sonra kendiliğinden açıldı telefon. tuzlu su girdi diye tatlı su ile yıka dedi arkadaşlar.kovanın içine koydum su, telefonu 3 4 saniye içinde tuttum. 8 9 saat sorunsuz kullandım. akşam eve gelince şarjım 2 kalmıştı. şarjı bitirip telefon kendine gelsin diye düşündüm şarja takardım diye düşündüm. şarjı bitirdim. telefonu şarja taktım ve elma gidip gelmeye başladı açılmadı. 1 gün prince yatırdım. telefon hala ayı idi, power ses açsa tutuşuna basılı tuttum, pc ye takıp. telefıon açıldı. kullandım hafif kasma vardı. bilgilerimi pc ye aktardım. kapatıp açayım dedim teli yine aynı şey olacak mı diye. ve yine elma gidip gelmeye başladı. apple ile konuştum. yazılımdan kaynaklı dedi. garantiside var 2018 marta kadar. sesi açma tuşuna ve güçe basınca telefon açılıyor. kasıyor biraz. apple garanti kapsamında değiştirir mi?

  • Merhaba. Apple’ın suya düşen telefonlarla ilgili genel politikası dokunmamak ve garanti kapsamından çıkarmaktır. Yazılımdan kaynaklanmadığı ortada. Suya düştükten sonra sorunlar başlamış. Şansınızı deneyin Ahmet bey.

  • Merhabalar, sıvı sorunlarında boot-loop yani elma logosunda kendini yeniden başlatma veya kasma, ağır çalışma sorunları mevcut. Yazılımsal sorun değil. NAND çipi zarar görmüş olabilir. Sıvı temasından garanti dışı işlem uygulanır. 2 seçenek var ya cihazı Yetkili Apple Servisinden 1899 lira verip yeni bir cihazla değişip mevcut garantiniz devam edecek, yada anakartı 3. Parti özel servislerde tamir ettirip garantinizi bitireceksiniz. Anakart tamirlerinde cihazın yine sonradan bozulma olasılığı var. Tamir sırasında tamamende çöp olabilir. Apple cihazların anakartları tamir edilmesi zordur. Bu anakartlar bir daha tamir edilmemek için yapılmış çünkü Apple sadece parça veya cihaz değişimi yapar. Ayrıca Yetkisiz müdahale ile Anakart tamir olduğu zaman cihazınızın Apple Garantisinden çıkacağını ve ücretini verseniz bile Yetkili Apple Servisinden destek alamayacağınızı bilmenizi isterim.

 29. merhaba oteldeyken telefonuma havludan su girmişti telefonda gezinirken bi anda kapandı sonra ekranda beyaz ve kırmızı çizgiler çıkmaya başladı çizgiler gelip gidiyornnerdeyse 4 hafta oluyor telefon aynı ne yapmalıyım ?

 30. merhaba ıphon 6 telefonu suya düştü hemen çıkarmama rağmen kendiliğinden kapandı pirince yatırdım 1 gün sonra çıkardım ama açılmıyor servis değişim yaparmı garanti kapsamından çıkarmı

 31. iphone 5s im tuvalete düştü ilk başta ses gelmiyordu bir gece pirince yatardım sonra kulak çöpüyle ve diş fırçasıyla temizledim ses geliyor ama şuanda ana ekran tuşu parmağı algılıyor ama basınca çalışmıyor ne yapmalıyım

  • Merhabalar sıvı hasarında cihaz yavaş yavaş bozulabilir. Su an ki sorun için Home tuşu değişebilir fakat touchid özelliği çalışmaz

 32. merhabalar bugün iphone 6s im klozetin içine düştü 5sn kalmıştır en fazla hemen alıp çıkarttım kılıfının şarj girişi ve kulaklık girişi koruması vardı. havluyla sildim hemen çalışıyordu hiç bir sorun yoktu evden çıkmak zorunda kaldığım için öylece çıktım bi saat sonra zil sesini kendi kendine açıp kapatmaya başladı sürekli bunu tekrarlıyordu. 2 3 saat sonra eve geldim hemen sim kartımı çıkartmadan tel kapatıp pirincin içine koydum sizce ne kadar bekletmeliyim pirincin içinde ? simkartımı çıkartmadığım içinde sorun olur mu?

 33. Iphone 7 üzerine su döküldü ve kurulayıp kapatıp 3 gün pirinçte bekletip açtım ekranda sağ üst köşeden sağ alt köşeye kadar silik bir iz kaldı. Zorluda ekran değişimi için 650 TL istediler. Bu iz nasıl gider? Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

 34. Merhabalar,
  Geçen salı günü İphone 6splus temiz klozetin içine baş aşağı düştü. Hemen çıkartıp kuruladım, sonra cumartesi gününe kadar pirincin içinde beklettim. Şimdi şarja taktığımda ses geliyor, kamera ışığı ara sıra yanıp sönüyor fakat ekranda hiç birşey yok, simsiyah hiçbir ibare göremiyorum. Açma kapama tuşu ve home olayını da yaptım ama olmadı. Önerebileceğiniz başka bir şey var mıdır? Başka bir çözüm yoksa servise götüreceğim sizce sorun neden kaynaklı olabilir, ortalama bir fiyat öğrenmek için soruyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 35. merhaba fatih bey ben telefonumu tuvalete düşürdüm hemen aldım silip pirinçe yatırdım biraz sıcaktı telefon sonradan düzeldi şimdi de açılmıyor çok uzaktan kurutma makinesi ile kuruttum 30 saniye kadar yaklaşık 5 saattir pirinçte yatıytır açılır mı

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here