iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

Suya düşen iPhone'unuz hakkında neler yapabilirsiniz? Garanti durumu nedir? Tamiri mümkün müdür? Değişim yapılır mı? Tüm bu sorulara yanıtlar vermeye çalıştık.

516

Binlerce lira verdiğiniz iPhone’unuz suya düştüğü için bu sayfaya geldiğinizi biliyoruz.  iPhone’un suya düşmesi durumunda acil olarak yapmanız gereken bazı şeyler var. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

iPhone’un suya düşmesi durumunda birçok arıza meydana gelebilir. Örneğin;

 • Bazı iPhone’lar suya düştükten sonra aşırı ısınırlar. Bu durum kısa devre olabileceğinin bir göstergesidir.
 • Suya düşen iPhone’u kapatamayabilirsiniz.
 • iPhone’un ekran dokunmatiği suya düştükten sonra çalışmaz hale gelebilir.
 • iPhone’dan ses gelmeyebilir.

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
 • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
 • iPhone’u pirincin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirincin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirincin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz büyük oranda başarılı olursunuz diyebiliriz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

Ekleme: Suya düşen iPhone’u bir kutuya koyduktan sonra, yanına birkaç tane silica koyarak, 2 gün kutuyu kapatıp bekletin. Pirinçten daha etkili oluyor. Silica genellikle ayakkabı satın alınca kutusundan çıkan aşağıdaki gibi birşey:

Silica Paketi

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Devreyi bozarsınız.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Geçen yıl Apple’ın servis formları internete sızmıştı:

Yukarıdaki resimde ok işareti ile gösterdiğim yerde sıvı teması konusundan bahsedilmiş. Bu durumda işlem yapılacağı ama garanti dışı işlem yapılacağı belirtiliyor.

Apple’ın şöyle bir uygulaması mevcut: Suya düşen iPhone’un garantisi varsa size ücretli cihaz değişimi teklif ediyorlar. Bu değişim de iPhone X, iPhone 8/ 8 Plus, iPhone 7/ 7Plus hatta iPhone 6s/6s Plus için oldukça cazip. Daha düşük modeller için biraz pahalı oluyor maalesef. Aşağıdaki tablo 2018 yılı için ücretli cihaz değişim fiyatlarını göstermektedir:

Yuvarlak içine alınan iyatlar aynı zamanda ücretli değişim fiyatlarıdır.

Garantiniz devam etsin veya etmesin; yukarıdaki fiyatlarla suya düşen iPhone yenisi ile değiştiriliyor.

iPhone’un suya düştüğü nasıl anlaşılır?

iPhone’larda sıvı temas göstergeleri vardır. Sıvı teması halinde bu göstergeler renk değiştirirler. Servislerin suya düşen iPhone’un anlamasının 1. yolu budur. Ama bazen sıvı temas göstergelerine sıvı ulaşmaz ve göstergeler bozulmaz. Servis bu gibi durumlarda diğer belirtileri anlamaya çalışır. örneğin, kasanın içindeki bir leke, metal kısımlarda meydana gelmiş bir aşınma, su temasının delillerindendir.

Sıvı temas göstergeleri yazımızda bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Suya düşen iPhone tamir edilir mi?

Bu sorunun basit bir cevabı yok. Duruma göre değişir. Örneğin; anakart arızalandıysa genellikle yapacak birşey olmuyor. Zaten anakart fiyatı iPhone fiyatına denk. Bu yüzden değişim yapmak pek mantıklı değil.

Diğer bir durum da şu: Suya düşüş bir iPhone’un tamirinden belirli bir süre sonra, farklı arızalar da görülebiliyor. Bu yüzden birçok servis suya düşmüş bir cihazı tamir etmek istemeyebiliyor.

Ama sonuç olarak; sıvı temasına uğrayan bir iPhone tamir edilebilir.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

Soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Büyük bir aksilik olmadığı sürece 24 saat içinde tüm sorulara cevap verilmektedir.

Özet
Tarih
ÜCRETSİZ ABONE OLABİLİRSİNİZ.

516 YORUMLAR

 1. İyi günler Iphone se telefonum var .Klozetin içine düştü önce kullandım sonra işlem yapmadım ilk düştüğünde çalışıyordu hoporlörden karşı tarafın sesi gelmiyordu msj da atabildim .. Sonra beyaz ekran oldu kurutma makinesi ile bir süre kuruttum ve pirincin içine koydum kartı çıkarmamıştım . Şimdi sizin yorumlarınızı okuyunca çıkarttım ve sıvı göstergesine de baktım kırmızı değil telefon açılıyor ama servis aranıyor diyor ve şarjda olmasına rağmen şarz 1 gösteriyor şarz ilerlemiyor .. Ne yapmalıyım kurtarılabilir mi ??

 2. MERHABALAR İPHONE 5S VAR BENDE 2015 YILINDA ALMIŞTIM 2017 YILININ EYLÜL AYINDA BOZULDU PRİNÇ VS HER TÜRLÜ İŞLEMİ YAPTIM AMA TELEFON AÇILMIYOR YENİ BİR TELEFON ALDIM SM AMA ONDAN DA MEMNUN DEĞİLİM . BU TELEFONUMU NASIL DEĞERLENDİREBİLİRM ACABA ŞUAN. BU ÜRÜNÜ VERİP ÜCRET KARŞILIĞI BAŞKA TELEFON ALABİLME ŞANSIM VARMI

 3. merhabalar bugün küçük bir kaza geçirdik yanma olayı üzerime buhar hortumu geldi ve beni soğuk suyla yıkadılar o sırada hemen cebimden 6 s iphonumu çıkardım olaydan 1saat sonra falan telim çalışıyordu görüşmeler yaptım sonra ekranda beyazlık lar ve kuşaklar oluştu telim kapandı açılmıyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 4. Merhabalar bugün iPhone 6s telefonum yağmur suyu birikintisine ekranı üstüne düştü çıkardım ve kurulayip pirince gömdüm fakat kulaklık girişi falan ıslanmıştı, telefonum düştüğünde kapalıydı o yüzden kontrol etme şansim olmadı sim kartı hala takılı ne yapmamı önerirsiniz kurtulma şansı var mıdır yardımlarınız için teşekkürler şimdiden

 5. Cihaz dünden beri pirincin içinde fakat kurularken oldukça ıslanmışti kulak pamuguyla sildigimde oldukça su çıktı su birikintisi içine gömülmüştü çünkü içinde önemli belgelrim var açıkçası onları kurtaramamaktan korkuyorum kendim açmayı denemeden bir tamirciye mi götürmeliyim emin olamıyorum teşekkürler tekrardan

 6. telefonum İphone 5s klozete düştü fakat su temidi ve domestos deterjanı vardı suda düşer düşmez direk aldım havlu ile kuruladım ve kapattım pirince koymak o telaşla aklıma gelmemişti fakat telefonu tekrar açmaya calışırken kendi kendine kapandı ve pirince koydum bi 17 saat bekledi sabah aldım apple götürdüm fakat iade dediler ve 1.300tl istediler elim boş şekilde eve döndüm. Aslında suanda telefonum açık sarja taktığımda veya sessize aldığımda titriyor ama ekran siyah normal bir telefon calışmazken nasıl siyahsa buda aynı o şekil ama telefon açık ne yapmam gerekk lütfen yardım edin.

 7. Merhabalar,

  Iphone 7+’um havuza düştü ve normal calıştı sonra. Fakat 1 saat sonra, kullandığımda sıcak olmaya başladi ve daha sonra kapandı. Ben de en son şarjı düşük olduğundan, şarjı bitti zannetim.. Yani 1,5 saat sonra şarja soktum, sonra internette aradığımda bunun yanlış olduğunu gördum ve hemen çıkarttım. Şimdi benim size sorum, iphone 7+’um daha kurtarılabilir mi? Fotoğraf ile videolarım da maalesef icloud da değildi, hepsini geri getirebilirmiyim acaba?

 8. iyi günler
  benim iphone x su hasarı aldı. açılmıyor sedece apple logosu gelip gidiyor kendi kendine başlatıyor ama açılmıyor. yedeklemem yok bilgileri kurtarabilirmiyim? garanti ucret karşılığında yeni cihaz yolluyor ama bilgileri kurtarmıyor. telefonu dışarda tamir etsem bilgileri kurtarabilirmiyim.

 9. iphone 8 plus kullanıyorum telefonum havuz suyuna düştü ve anında çıkardım ve telefonu kapattım telefon titriyordu bundan 1 saat sonra telefonu açmayı denedim hiçbir şekilde açılmadı şimdi renk göstergesine baktım ve pembemsi bir renk var ne yapmalıyım ?

 10. iphone 8+ ım havuza düştü hemen çıkarıp kurttum ve telefonu kapattım ama titriyordu telefon 1 2 saat sonra açmayı denedim hiçbir şekilde açılmadı pirinçe yatırdım açılmadı ve kırmızı göstergeyi gördüm ne olacak bundan sonra ?

 11. merhabalar 8+ suya düştü saniyesinde telefonu kurutup kapattım ve 1 2 saat sonra açmayı denediğimde açılmadı 1 gün pirinçte beklettim ama nafile ne yapmam gerek

  • Merhabalar. Biraz daha pirinçte bekletin. Düzelmezse yetkili serviste ücretli cihaz değişimi yaptırma şansınız var. Ücret fazla gelirse özel servislere başvurabilirsiniz. Ama garantisi bitmiş olur.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!

Please enter your name here