Gönderdiğimiz ya da aldığımız SMS mesajlar, çoğunlukla özel hayatımızla ilgili kişisel bilgiler içerir. Özel mesajları başkalarının okumasını istemiyorsak, bunu onları gizleyerek yapabiliriz. Ancak, iPhone’da varsayılan olarak mesaj gizleme özelliği yoktur. iPhone’da önemli metin mesajları gizlemek istiyorsanız, Ayarlar menüsünü ve istediğiniz gizlilik seviyesine bağlı olarak App Store’dan indireceğiniz bir mesaj uygulaması kullanmalısınız.

Önemli Mesajları Neden Gizlemeliyiz?

Herkesin gizlemek isteyeceği mesajları olmayabilir. Ancak bazı durumlarda mesajları gizlemeye ihtiyacınız olabilir. Örneğin, eşinize veya sevgilinize sürpriz bir doğum günü partisi hazırlıyorsunuz. Doğal olarak, bu kişinin kendisi için düzenleyeceğiniz sürpriz partiden haberdar olmasını istemezsiniz. Ancak size çok yakın olan bu kişinin telefonunuzu öylesine eline alıp göz gezdirme olasılığı çok yüksektir. Bu durumda mesajlarınızı okumaması için onları gizlemiş olmanız gerekiyor.

iPhone’da mesajları gizlemek için birisine sürpriz hazırlamanız gerekmez. Herkesin birbirinden farklı nedenlerle mesajları gizlemeye ihtiyacı olabilir. Kişisel bilgilerinizi gizli tutmak size daha iyi hissettirir. iPhone’da mesajları nasıl gizleyebileceğinizi öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

Kilitli Ekranda Mesaj Önizleme Gösterme Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Apple, cihazlarında yer verdiği tüm özellikleri hayatımızı kolaylaştırmak istediği için eklemiştir. iPhone’unuza bir mesaj geldiğinde telefonunuzun ekranında mesajın bir önizlemesi gösterilir ve önizlemeyi sola veya sağ kaydırarak daha gelişmiş işlemler yapmanız sağlanır. Bu özellik kullanışlı olduğu kadar, gizlilik riskini de beraberinde getirir.

Neyse ki, bunu Ayarlar menüsünden kolayca devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Bildirimler‘e ve ardından Mesajlar‘a dokunun.
 2. Aşağı kaydırın ve Dahil Et bölümüne göz atın.
 3. Dahil Et bölümünde Önizleme Göster seçeneği bulunur. Bu seçenek varsayılan olarak açıktır. Kapatmak için üzerine dokunun.
 4. Özelliği devre dışı bıraktıktan sonra, birisinden size mesaj göndermesini isteyin ve önizleme özelliğinin devre dışı olduğunu doğrulayın.

Tekrar etkinleştirmek istediğinize karar verirseniz, yapmanız gereken tek şey Önizleme Göster seçeneğini açmaktır.

Kilitli Ekranda Mesaj Bildirimini Devre Dışı Bırakın

Gizliliğinizi daha fazla korumak istiyorsanız, mesaj bildirimini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Bildirimler‘e ve ardından Mesajlar‘a gidin.
 2. Kilitli Ekranda Göster seçeneğini seçin ve kapatmak için üzerine tıklayın.
 3. Aynı anda Uygulama İşareti özelliğini de devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.
  • Uygulama İşareti özelliğini devre dışı bıraktığınızda, Mesajlar uygulaması simgesinde okunmamış kısa mesaj sayısını gösteren küçük işaret kaldırılır.
İLGİLİ HABER:  iPhone Resim içinde Resim (PIP) Özelliği Nasıl Kullanılır?

iPhone kilitli ekranda mesaj bildirimi kapatma

HiddenConvos ile Mesajlar Uygulamasında Mesaj Gizleme

iPhone’da Mesajlar uygulamasının içindeki metin mesajlarını gizlemek için dahili bir seçenek bulunmuyor. Ancak HiddenConvos adlı kullanışlı bir Cydia tweak’i ile Mesajlar uygulamasındaki herhangi bir sohbeti basit bir kaydırma ve dokunma hareketi ile gizleyebilirsiniz.

 1. iPhone’unuz hali hazırda jailbreak’li ise Cydia’yı başlatabilir ve HiddenConvos tweak’ini kurabilirsiniz.
 2. Tweak’i kurduktan sonra Mesajlar’ı açın ve istediğiniz herhangi bir sohbeti sola kaydırın. Sil butonunun yanında yeni bir Gizle butonu göreceksiniz.
 3. Gizle butonuna dokunduğunuzda ilgili sohbet silinmeden gizlenir.
 4. Gizlenen mesajı tekra göstermek istediğinizde Düzenle‘ye ver ardından Tümünü Göster‘e dokunmanız yeterlidir.

iPhone’da Mesaj Gizlemek İçin Diğer Uygulamalar

Herkesin iPhone’unun jailbreak’li olmadığını biliyoruz. Bu nedenle HiddenConvos yerine App Store’da yer alan bazı uygulamaları kullanarak da gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

CoverMe

CoverMe, özel mesajlaşma ve askeri dereceli şifreleme algoritmaları, özel dosya paylaşımı, kendi kendini imha eden mesajlar gibi özelliklerinin yanı sıra, Private Vault adlı özelliği ile kişisel belgeleriniz, dosyalarınız ve verileriniz için tam bir gizlilik çözümüdür. CoverMe bu özelliklere ek olarak, telefonunuzu davetsiz misafirlere ve hırsızlara karşı korumanıza yardımcı olabilecek kullanışlı erişim kontrolü ayarları içerir. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ancak çoğu özellik için uygulama içi satın alma yapmanız gerekmektedir.

iDiscrete

iDiscrete, App Store’daki tam özellikli gizlilik uygulamalarından biridir. Aslında iDiscrete, gizli tutmak istediğiniz tüm içeriği yerleştirebileceğiniz güvenli bir saklama kutusudur. Videolardan fotoğraflara ve mesajlara kadar her şeyi bu kutuda gizleyebilirsiniz. IDiscrete’ı diğer benzer uygulamalardan ayıran, patentli Dokunmatik Sekans Koruma (Touch Sequence Protection) güvenlik mekanizmasıdır. Yetkisiz bir kişi uygulamayı açtığında, sahte bir yükleme ekranı görüntülenir. Yalnızca cihaz sahibi, gerçek uygulamaya bir şifre ile erişebileceğini bilir. Şifre ekranı ekranda önceden belirlenen yerlere dokunarak açılır.

Wickr Me

Wickr Me, uçtan uca şifreli bir işbirliği platformudur. Cihazınızdaki tüm mesajları, videoları ve resimleri güvenli bir şekilde silmenize, kendi kendini imha eden mesajlar göndermenize, çoklu ortam içeriğinden meta verileri çıkarmanıza, diğer Wickr Me kullanıcılarına şifreli mesajlar göndermenize ve 10 grup üyesiyle basit ve son derece güvenli bir şekilde iletişim kurmanıza olanak tanır.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?