iPhone Şifresini 6 Saniyede Kırmak Mümkün

0
414

Apple ile FBI arasında geçen gerginliği yakından takip etmiştik ve Apple’ın kişisel bilgilerin gizliliğine ne kadar önem verdiğini bir kez daha anlamıştık. Ancak FBI Apple tarafından yardım alamamış bile olsa, bir teröriste ait olan iPhone 5C’nin şifresini kırmayı başarmıştı. Bu uzun süreçten sonra ise iPhone’un şifresinin ne kadar kolay kırılıp kırılamayacağı konusunda bir tartışma başladı.

IP-BOX ismi verilen bir cihaz, iPhone’un şifresini 6 saniyede ya da en geç 17 saate kadar kırabiliyor. İnternette 170 Dolar civarında satılan bu cihaz ile FBI’in iPhone şifresini kırabilmesi söz konusu olabilirdi, ancak FBI bir şirketle anlaşmayı tercih etmişti.

iphone ip-box

Özellikle iPhone’a konulan şifrelerden sonra unutulması halinde kullanılması için geliştirilmiş olan IP-BOX, iPhone’un dört haneli şifresini kırmakta başarılı oluğunu iddia ediyor. Ancak bu cihaz şuanda sadece iOS 7 veya daha önce ki bir işletim sistemine sahip cihazda düzgün şekilde çalışabiliyor.

IP-BOX’a gösterilen ilgiden dolayı cihazın iOS 9 sürümü ile de uyumlu olarak çalışabilecek versiyonu için geliştirmelerin olduğu söyleniyor. Bir yandan da iPhone şifresinin bu kadar kolay kırılabiliyor olması, kullanıcılarını endişelendiriyor.

İLGİLİ HABER:  Mac Kullanıcıları için Önemli Güvenlik Uyarısı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?