iPhone Sessize Alma Tuşu Çalışmıyor [ÇÖZÜLDÜ]

3
13772

iPhone‘un sol tarafında yer alan sessize alma tuşu, herhangi bir ek işleme gerek kalmadan iPhone’u sessiz moda geçirmeyi veya zil sesini açmayı sağlar. Telefonunuzu sessize almanız gereken toplantı, ders vb. gibi ortamlardayken, iPhone’u sessize almak için sessize alma tuşunu kaydırmanız yeterlidir. En yeni iki OnePlus telefon haricinde, herhangi bir Android telefonda sessize alma tuşu yoktur. Bu nedenle Apple’ın gurur duyabileceği çok çekici bir özellik olarak kabul edilir. iPhone sessize alma tuşu çalışmıyor ise, bu sorunu çözmek için neler yapabileceğinize göz atalım.

iPhone sessize alma tuşu

iPhone Sessize Alma Tuşu Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Aşağıda iPhone sessize alma tuşu çalışmıyor sorunu için bazı yararlı ipuçlarını bulabilirsiniz. Bu çözüm yolları iPhone 7 Plus, 7, 6S, 6S Plus, SE, 6 Plus, 6, 5, 5C, 5S, 4S, 4 ve iPad için geçerlidir.

Cihazınız Garanti Kapsamında mı?

Diğer herhangi bir cihaz gibi, iPhone elektronik bir cihazdır ve herhangi bir zamanda arızalar meydana gelebilir. Sessize alma tuşunun çalışmıyor olması, dünyanın sonu olduğu anlamına gelmez. iPhone’unuz hala garanti kapsamındaysa, onarım veya cihaz değişimi yaptırabilirsiniz. Garanti kapsamında değilse, onarım için üçüncü taraf bir teknik servise başvurmanız çok maliyetli olmayacaktır.

Assistive Touch’ı Açın

Apple, donanım düğmelerinin zamanla arızalanabileceğini ve kullanıcılar için bir sorun oluşturacağını biliyordu. Diğer taraftan, iPhone kullanıcılarını yetkili olmayan teknik servislere mahkum etmek de istemiyordu. Bu nedenle, iOS’a her donanımsal tuşun yaptığı görevleri yapabilen Assistive Touch adlı bir özellik ekledi.

iPhone-Assistive-Touch

Assistive Touch, iPhone ekranında herhangi bir köşeye sürükleyebileceğiniz işlevsel bir yazılımdır. Bir web sitesine göz atarken veya uygulamada gezinirken rahatsızlık yaratıyor olsa da, fotoğraf çekme, film izleme ve oyun oynama gibi multimedya deneyimi sırasında sanal butonun görünürlüğü çok düşük olduğu için rahatsızlık oluşturmaz. Bu nedenle, iPhone sessize alma tuşu çalışmıyor sorunu için oldukça yararlı bir alternatif olarak kullanabilir.

Assistive Touch botununu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel bölümünde ekranı hafif aşağıya kaydırarak Erişilebilirlik‘e dokunun.
  3. Ekranı aşağıya kaydırarak Assistive Touch‘a dokunun.
  4. Asistive Touch’ı etkinleştirmek için özelliğinin yanındaki anahtarı AÇIK pozisyona getirin. Anahtar griden yeşile dönmelidir.
  5. Ana ekrana dönün ve Assistive Touch butonuna dokunun.iPhone-Assistive-Touch-Butonu
  6. Hafif saydam gri bir pencere içinde birkaç seçenek göreceksiniz. Aygıt‘a dokunun.iPhone-Assistive-Touch-Ayarlar
  7. iPhone’unuzu sessize almak için Sesi Kapat simgesine dokunun.iphone-tussuz-sessize-alma
  8. iPhone’unuzun sesini tekrar açmak istediğinizde aynı yolu izleyerek Sesi Aç simgesine dokunun.iphone-sesini-acma

Hepsi bu kadar!

Artık iPhone sessize alma tuşu çalışmıyor sorunu için çözüm yollarını biliyorsunuz. iOS’un Assistive Touch özelliği ile ilgili düşüncelerinizi, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize iletirseniz memnun oluruz.

İlgili Yazılar:

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

3 YORUMLAR

  1. mrb iphone 6 s kullanıyorum ancak sağ güç tuşu çalışmıyor şöyle ki eskiden dokunduğum da telefon çalmaya devam eder sadece sessize alırdı şimdi ise direkt meşgule alıyo,eskiden 2 defa tıkladığımda meşgule alırdı oysa ki,yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?