Akıllı telefonlar arasında dünyanın en çok kullanılan markalarından biri olan Apple’ın iPhone serisine gösterilen ilgi günden güne artıyor. İlk seri akıllı telefonlarından bu döneme kadar sürekli kendisine gösterilen ilgiyi biraz daha artırmayı başaran iPhone serisi akıllı telefonlara bu kadar çok ilgi gösterilmesiyle beraber seride yaşanan sorunlarda bir anda gündem olabiliyor. Öyle ki yaşanan sorunda sadece bir cihaz için geçerli değil birçok iPhone serisini etkileyen bir sorun olarak ortaya çıkarsa günlerce konuşulduğunu bile söylemek gerek.

Seriye gösterilen ilgiden dolayı böyle bir durumun normal karşılandığını da belirtmek gerekiyor. Zira şimdilerde ortaya çıkan yeni bir sorun için de böyle bir durum söz konusu. Hemen hemen tüm iPhone serilerinde gözlenen ve tüm telefonları etkileyen durum aslında tam anlamıyla bir sorun değil. Aslında yaşanan olay bir şakadan başlamış bir olay.

Söz konusu olayda Vine uygulamasının Çin versiyonu olarak gösterilen Miaopoi üzerinden yayınlanan bir videonun iPhone serisi akıllı telefonları etkilediği belirtiliyor.

Telefonlar Tamamen Kitleniyor

Videonun izlenmesinden hemen sonra iPhone 4 ve üzeri iPhone telefonlar kitleniyor. Videonun hemen sonrasında telefonların kitlenmesi durumunda ise telefonu yeniden kullanılabilir hale getirmek için mutlaka telefonu yeniden başlatmanız gerekiyor. Aksi halde kilitlenme sorunu çözülemediği için telefonu kullanamıyorsunuz.

iPhone-donma-sorunu

iOS 5 serisinden sonra gelen videoları iPhone üzerinde doğrudan işleme özelliğiyle beraber yaşandığı belirtilen sorunun videoda yer alan bir özelliğin arka planda video yürütmesinin devam etmesiyle ortaya çıktığı düşünülüyor. Fakat videonun yayınlandığı adresten veya Apple’dan konu hakkında detaylı bir açıklama gelmediği için sorunun tam olarak neden kaynaklı olduğu da bilinmiyor. Telefonun tamamen kilitlenmesine neden olan videonun şaka amaçlı kullanıldığı belirtilse de henüz bu konuda da bir bilgi yok.

Apple’ın ise yaşanan tüm bu durumdan sonra iPhone serisi için konu hakkında bilgilendirici bir açıklama yapması bekleniyor. Yine de belirtelim henüz kilitlenme sorununun kalıcı bir hasara yol açtığını da gösteren bir durum söz konusu değil. Telefonu yeniden başlattığınızda sorun düzeliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?