iPhone SE’nin Apple’a Maliyeti Belli Oldu

0
73

Apple’ın 21 Mart tarihinde Let Us Loop You In etkinliğinde tanıttığı 4 inçlik yeni modeli olan iPhone SE‘nin Apple’a maliyeti IHS iSuppli firması tarafından açıklandı. Geçtiğimiz günlerde iPhone SE’nin parçalarına ayrılmasıyla birlikte, parçaların Apple’a maliyeti de kolaylıkla hesaplanabildi, bu hesaptan sonra 16 GB’lık iPhone SE modelinin Apple’a maliyetinin sadece 160 Dolar olduğu açıklandı.

Apple’ın iPhone SE modelini ABD’de 399 Dolar’dan satışa çıkardığını düşündüğümüz zaman, bir iPhone SE modelinden 239 Dolar kâr elde ettiğini söyleyebiliriz. iPhone SE modelinin neden bu kadar ucuza mal edilebildiğini düşündüğümüzde ise, parçalarının bir çoğunluğunun iPhone 5S ile aynı olmasından kaynaklanıyor.

Yani Apple, önceden satın almış olduğu parçaları iPhone SE modelinde değerlendirmiş olabilir. 4 inçlik bu küçük canavarın en önemli parçalarından birisi olan ekranı ise gorilla glass ile korunuyor ve bu parçanın da Apple’a maliyetinin 20 Dolar olduğu tespit edildi.

Apple iPhone SE 64 GB’lık modelinin Apple’a maliyeti ise 250 Dolar olarak açıklandı, ancak Apple bu modeli de 499 Dolar’dan satışa çıkarmıştı.

Ancak ülkemizdeki vergilerden dolayı yurt dışında 399 Dolar ve Apple’a maliyeti sadece 160 Dolar olan iPhone SE’nin satış fiyatı 1999 TL.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Bekleyenlere Müjdeli Haber

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?