Apple’ın 21 Mart tarihinde düzenlediği Let Us Loop You In adını verdiği etkinlikte tanıttığı 4 inçlik iPhone SE modeli kullanıcı yorumlarını ve ilk izlenimlerimizi buradan paylaşacağız. Başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var, iPhone SE modeli 8 Nisan tarihi itibariyle Türkiye‘de satışta olacak. Ancak Apple’ın ilk sevkiyat listesinde bulunan 12 ülkede ise 31 Mart tarihinden itibaren satışa çıkarılacak. Yani 8 Nisan tarihini beklemek istemeyen kullanıcılar, yurt dışından iPhone SE modelini getirtip kullanabilirler.

iPhone SE Fiyatları Ne Kadar ?

Türkiye’de 8 Nisan tarihinde satışa çıkacak olan iPhone SE‘nin başlangıç fiyatı 1999 TL olacak. Ancak iPhone SE’yi yurt dışından örneğin ABD’den 399 Dolar’a yani 1200 TL‘ye satın almanız mümkün.

Yurt dışından getireceğiniz iPhone SE’nin Türkiye’de kayıt altına alınması gerekiyor, bu kayıt işlemi için de 130 TL vergi ödemeniz gerekiyor.

iPhone SE Alınır Mı

iPhone SE Nasıldır ? iPhone SE Kullanıcı Yorumları

Apple’ın 4 inçlik yeni modeli olan iPhone SE, aynen iPhone 6S modelinin sahip olduğu gibi A9 işlemciye sahip. Apple’ın A9 işlemcisi 1.8Ghz hızında çalışıyor ve bu işlemci Mac bilgisayarlarda kullanılan bazı işlemcilerden bile oldukça hızlı.

Apple’ın tanıtım etkinliğinde verdiği grafiklere baktığımız zaman iPhone SE’nin iPhone 6S’den bile daha iyi performans sergilediğini görebiliyoruz. Çünkü iPhone SE sahip olduğu 4 inçlik ekranı sayesinde aynı işlemci ile daha çok iş yapabiliyor.

4K Video Çekebilme Özelliği, 2GB Ram, Live Photos Cezbediyor

iPhone SE’yi neden satın almanız gerektiğini hakkında onlarca şey yazılıp, çizilebilir. Ancak Apple Uzmanı olarak sizlere iPhone SE’nin dikkat çeken özellikleri hakkında kısa bir açıklama yapma gereği duyduk.

iPhone SE’nin ismi zaten onun farkını ortaya çıkarıyor. SE eki “Special Edition” anlamına geliyor, yani “Özel Seri”. Apple, iPhone SE’ye özel diyor çünkü donanımsal olarak iPhone SE aynen iPhone 6S modeline benziyor.

iPhone SE Nasıl

iPhone SE 2 GB Ram kapasitesi ile geliyor ki bu iOS işletim sistemi ile oldukça yeterli bir ram kapasitesi. İnternette gezinirken ya da diğer uygulamaları kullanırken 2 GB ram ile hiç bir sorun yaşamıyorsunuz.

Daha önce yine iPhone 6S modelinde gördüğümüz Live Photos özelliği iPhone SE modelinde de var. Yani hareketli fotoğraflar çekebiliyorsunuz ve bu fotoğrafları daha sonra canlandırabiliyorsunuz.

iPhone SE ayrıca sahip olduğu 12 Megapiksel arka kamerası sayesinde 4K video çekebilme özelliğine de sahip.

iPhone SE Yorumlar

iPhone SE Alınır mı ? iPhone SE Nasıl ? iPhone SE Almaya Değer mi ?

iPhone SE Hakkında sorulmuş en önemli sorulardan birisi de bu aslında.

  1. Eğer 4 inçlik bir telefon almak istiyorsanız iPhone SE sizin için biçilmiş kaftan.
  2. Donanımsal açıdan iPhone SE, iPhone 6S ile tamamen aynı. iPhone SE 1999 TL’den başlarken, iPhone 6S 3099 TL’den başlıyor. Aralarındaki tek fark ekran boyutu.
  3. iPhone SE tasarım açısından iPhone 5 modeli ile neredeyse aynı. Sadece iPhone SE’de Rose Gold renk seçeneği de bulunuyor.
  4. iPhone 5,5C,5S kullanıcıları iPhone SE modeline kesinlikle geçebilirler, gözle görülür büyük bir hız farkı ile karşılaşacaklardır. Zaten Apple, iPhone 5S’in satışını da durdurdu.
  5. iPhone SE’yi yurt dışından yaklaşık olarak 700 TL daha uyguna alabilirsiniz, eğer böyle bir şansınız varsa değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Apple iPhone SE’yi satın almadan önce bu yazımıza mutlaka göz gezdirmenizi ve ardından karar vermenizi tavsiye ederiz.

iPhone SE Hakkındaki Yorumlarınızı Paylaşın

Eğer sizde iPhone SE’yi satın almak istiyorsanız lütfen yorumlarınızı paylaşın. Böylece iPhone SE’yi satın almak isteyen diğer Apple kullanıcılarına da yardımcı olabilirsiniz.

95 YORUMLAR

  1. YApılan testlerde %80 inde 6s den daha iyi performans sergiliyor eksi yanları var tabiki 1 yıldır kullanıyorum eksilerini sizlerle paylaşayım birincisi klavye ekran küçük olduğu için klavyede mesaj yazmak biraz zorlayabilir ama yazamazsınız demiyorum klavyeye iyi hakim olursunuz ama küçük olduğu için zorlana bilirsiniz ikincisi ön kamera 6s e göre çokta kötü değil idare eder hız konusunda ıphone se üstüne tanımam bunları göz ardı edecek size o kadarda büyük sorun yaşatmaz diye düşünüyorsanız kesin alın fiyat konusundada iyi ele oturuyor tek elle yazılıyor ama 6s tek el ile kullanılmaya çalışıldığında elden düşebiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here