iPhone SE ve iPhone 6S Karşılaştırması

0
1890

Apple’ın 4 inçlik yeni akıllı telefonu iPhone SE modelini sizler için Apple’ın en gözde modelleriyle kıyaslamaya devam ediyoruz. Şimdi de geçtiğimiz sene Eylül ayında tanıtılan iPhone 6S modeli ile sizler için karşılaştıracağız. Her fırsatta iPhone SE modelinin donanımsal açıdan iPhone 6S modeline oldukça benzediğini söylüyoruz, fakat aralarındaki fark ne ? Tüm detayları sizler için ortaya döküyoruz.

iPhone SE ve iPhone 6S İşlemci Karşılaştırması

iPhone SE ve iPhone 6S modelinin işlemci açısından hiç bir farkı bulunmuyor. İki cihaz da Apple’ın A9 işlemcisine sahip. Önceleri iPhone SE modeli için Apple’ın işlemci frekansını düşürebileceği söyleniyordu ancak böyle birşey olmadı. iPhone SE ve iPhone 6S modellerinde 1.84 GHz hızındaki A9 işlemci kullanılıyor.

İki cihazın Grafik işlemcisi de PowerVR GT7600 GPU aynı ve son olarak ikisi de 2 GB ram kapasitesine sahip.

iPhone SE ve iPhone 6S işlemci

iPhone SE ve iPhone 6S Ekran Karşılaştırması

iPhone SE ve iPhone 6S modelleri arasındaki en büyük fark burada ortaya çıkıyor. iPhone SE modeli 4inçlik bir ekrana sahip iken, iPhone 6S modeli 4.7inçlik ekrana sahip.

iPhone SE modeli 640 x 1136 piksel ve 326 ppi piksel değerine sahip. Yine iPhone SE modeli ile iPhone 6S arasındaki donanımsal açıdan en büyük farklardan birisi de 3D Touch teknolojisinde ortaya çıkıyor. iPhone SE modeli donanımsal açıdan 3D Touch teknolojisini desteklemiyor.

iPhone SE Kamera

iPhone SE ve iPhone 6S Kamera Karşılaştırması

Kamera konusuna gelince, iPhone SE ve iPhone 6S modeli bu konuda da eşit gibi görünüyorlar. İki cihazında arka kamerası 12 Megapiksel çözünürlüğünde ve iki cihazın kamerasında da çift tonlu flaş bulunuyor. Yine iPhone SE modeli ve iPhone 6S modeli de 4K video çekebilmek özelliğine sahip cihazlar.

İLGİLİ HABER:  Amazon iPhone 12 Kampanyası Detayları ve Fiyatlar

iPhone SE modeli ve iPhone 6S modeli de Live Photos özelliğine sahipler. Böylece iki cihazda canlı fotoğraflar çekebiliyorlar.

Ön kameraya geldiğimizde ise işler değişiyor. iPhone 6S modelinde ön kamera 5 Megapiksel çözünürlükte iken, iPhone SE modelinde ön kamera sadece 1.2 Megapiksel çözünürlüğünde.

iPhone SE ve iPhone 6S Depolama Alanı Karşılaştırması

iPhone SE modeli 16GB ve 64GB olmak üzere iki tip hafıza seçeneği ile karşımıza çıkarken, iPhone 6S modeli 16/64 ve 128GB seçenekleri ile geliyor. Yani iPhone SE ve iPhone 6S modelleri bu alanda da eşit gibi görünüyorlar.

iPhone SE

iPhone SE ve iPhone 6S Fiyat Karşılaştırması

İki cihazın Türkiye satış fiyatlarını karşılaştırmak gerekirse, iPhone SE 16GB modeli Türkiye için 1999TL‘den satışa sunulurken, iPhone 6S 16GB modeli ise Türkiye için 3099TL‘den satışa sunuluyor.

iPhone SE ve iPhone 6S Batarya Karşılaştırılması

iPhone SE 1642mAh değerinde bataryaya sahipken, iPhone 6S modeli ise 1810mAh değerinde bir bataryaya sahip. Aradaki bu batarya farkının ekran boyutuna gideceğini düşünürsek bu alanda da neredeyse eşitler diyebiliriz.

iPhone SE

iPhone SE ve iPhone 6S Genel Karşılaştırma

İki cihazı genel olarak değerlendirdiğimiz iPhone SE ve iPhone 6S donanımsal açıdan aynı cihazlar diyebiliriz. En büyük fark ekran boyutunda başlıyor daha sonra 3D Touch’ın iPhone SE modelinde olmamasıyla devam ediyor ve en son olarakta iPhone SE modelinin ön kamerası 1.2megapiksel iken iPhone 6S modelinin 5megapiksel olmasıyla son buluyor.

Eğer sizin için ekran boyutunun büyük yada küçük olmasının bir farkı yoksa, aynı donanımdaki iPhone 6S modeli için fazladan 1100TL ödemeye gerek yok. Eğer ekran boyutunun büyük olmasını istiyorsanız tabi ki iPhone 6S modeli sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?