iPhone SE ve iPhone 5S Karşılaştırması

5
2269

Apple’ın geçtiğimiz gün düzenlediği Let Us Loop You In adlı etkinliğinde yeni 4inçlik modeli olan iPhone SE’yi tanıttı. Donanımsal açıdan iPhone 6S modeline oldukça benzeyen iPhone SE’nin asıl rakibi ise aslında tasarımını ve diğer özelliklerini aldığı iPhone 5S modeli. Bizde Apple Uzmanı olarak iPhone SE ve iPhone 5S modellerini sizler için karşılaştırdık ve değerlendirdik, işte iPhone SE ve iPhone 5S karşılaştırmasının kazananının detayları.

iPhone SE ve iPhone 5S İşlemci Karşılaştırması

iPhone SE’de aynı iPhone 6S modelinde kullanıldığı gibi A9 işlemci kullanılıyor ve performans açısından iPhone 6S modelinin çok az önünde. Dolayısıyla iPhone 5S’in işlemcisinden bahsetmeye gerek bile duymuyorum şuanda.

iPhone SE işlemci

Grafik işlemcisi olarak iPhone 5S modelinde PowerVR G6430 grafik işlemcisi varken, iPhone SE modelinde PowerVR GT7600 bulunuyor.

iPhone SE ve iPhone 5S Ekran Karşılaştırması

Apple’ın yeni 4inçlik iPhone SE modelide de ve iPhone 5S modelinde de 4 inç boyutunda 640 x 1136 çözünürlükte IPS LCD kullanılmış durumda. Yani bu konuda iki cihazın eşit olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone SE ve iPhone 5S Kamera Karşılaştırılması

Kamera kısmında iPhone SE biraz fark yaratıyor diyebiliriz. iPhone 5S modelide 8 megapiksel kamera kullanılırken, iPhone SE modelide ise 12 megapiksel kamera kullanılıyor ve bu kamera sayesinde 4K video çekebilmek mümkün. iPhone 5S modelinde 4K video çekebilme özelliği yoktu ve 1080p/30fps ve 720p/120fps video çekebiliyordu.

iPhone SE Kamera

Ayrıca ön kamera konusunda da iPhone SE modelide retina flaş özelliği bulunuyor, böylece ön kamera ile çekeceğiniz fotoğraflarda flaş sorunu yaşamıyorsunuz. Ancak önde 1.2 megapiksel çözünürlükte bir kamera olduğunu söylemek gerek.

iPhone SE ve iPhone 5S Ram Karşılaştırması

iPhone SE modelide 2GB ram bulunuyor ki bu rami daha önce iPhone 6S modelide görmüştük. Böylece ram sorunu iOS işletim sisteminin yardımıyla da aşılmıştı. Yani ram konsunda iPhone 6S ile aynı derecede ve 5S ile karşılaştırmaya gerek bile yok yine.

İLGİLİ HABER:  iPhone X İle Hızlı Şarj İçin Kötü Haber

Dahili hafıza konusunda ise iPhone SE modeli 16GB ve 64GB’lık iki seçenek ile geliyor, iPhone 5S’de ise 16/32 ve 64GB hafıza seçenekleri vardı.

iPhone SE ve iPhone 5S Batarya Karşılaştırması

iPhone 5S modelinde 1560mAh seviyelerinde bir batarya kullanılırken, iPhone SE modelide ise bu batarya kapasitesi 1642mAh seviyelerine getirilmiş durumda. Yani batarya konusunda bir iyileştirmenin olduğu söylemek doğru olmaz, iki cihazda aynı seviyede.

iPhone 5S modellerini kullananlar günde 1-2 defa telefonu şarj ettiklerinden söz ediyorlardı, yine aynı sorun olacaktır büyük ihtimal.

iPhone SE

iPhone SE ve iPhone 5S Genel Karşılaştırma, Hangisi Alınır ?

ve iPhone 5S modeline şöyle bir genel baktığımız zaman kamera, tasarım ve batarya konusunda ikisinin de eşit olduğunu söylemek mümkün. Ancak ram ve işlemci konusunda iPhone SE modeli sahipleri oldukça memnun olacaklardır çünkü iPhone 6S’te olan donanımın aynısı iPhone SE modelinde de var.

Kısacası iPhone SE, iPhone 5S kullanıcılarının almak isteyeceği bir telefon.

5 YORUMLAR

  1. Se nin kamerasi, tasarımi ve bataryasi 5s le ayni,eee ne yani millet 700 tl farki uygulamalari sadece 3 ile 5 saniye daha erken acan ve rami 1 yerine 2 olan telefona mi verecek.Gidin isinize be kardesim bu millet parayi agactan mi topluyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?