iPhone SE 2020 Maliyeti Belirlendi – İşte Rakamlar

0
122

iPhone SE 2020, iPhone 8’in ikizi ve yenilenmiş versiyonu olarak nitelendiriliyor. Birçok yazımızda bu telefonun özelliklerini inceledik. İncelemelerimizde şunu gördük ki gerçekten de iPhone SE 2020 akıllı telefonları ile iPhone 8 akıllı telefonları çok benzer.

Modeller arasında bazı parçaların değiştirilebilir olması benzerliğin ne seviyede olduğunun kanıtı. Yapılan parça testlerinde bunu görmüştük.

Sizinle de bu yönde içerikler paylaşmıştık. Arada nasıl bir fark olduğu hala merak edilirken, yeni akıllı telefonlar için maliyet hesabı ortaya çıktı.

iPhone SE 2020 için yapılan maliyet hesabı, bu benzerliğe rağmen Apple’ın ciddi oranda kârda olduğunu ispatlamış oldu.

iPhone SE 2020 Maliyeti Ne Kadar?

Testler ve parça değerlendirmelerine göre SE modeli iPhone 8 akıllı telefonuna göre daha az maliyetli. Parça testlerinde telefonun, iPhone 8 akıllı telefonuna göre %18 oranında daha düşük maliyetle geldiği ortaya çıktı.

%18 oranında daha düşük maliyet demek Apple’ın daha fazla kâr elde etmesi demek oluyor. Tüm parçalar değerlendirildiğinde toplam maliyetin ise 217 dolar olduğu ortaya çıktı.

Maliyetin bu kadar düşmesinin nedenlerinden birisi de iki telefon arasındaki benzerlik. Görünen o ki bu durum Apple’a önemli bir avantaj sağlamış.

Parça maliyetinin 217 dolara kadar düşmesine karşın telefon ucuz mu? Yine değil. Ülkemiz fiyatlarını bir kez daha hatırlayalım.

iPhone SE 2020

Telefonun en düşük fiyatı 5.299 TL. En düşük Türkiye fiyatı 5.299 TL ve bu seviye bile çok yüksek. Eğer depolama alanı tercihinizi değiştirirseniz ve 128 GB depolama alanına geçerseniz fiyat 500 TL’ye yakın daha yükseliyor.

5.749 TL satış fiyatı çıkıyor. 256 GB tercih eden kullanıcılar için durum daha vahim. Bu sefer fiyat 6.599 TL rakamına kadar yükselmekte.

217 dolar maliyeti olan bir telefon için gerçek anlamda bu satış rakamları çok yüksek. Bu durum telefonun ülkemizde tercih edilebilirliğini düşürüyor.

İLGİLİ HABER:  Facebook'tan Siri'ye Rakip

Biraz daha yüksek bir rakama iPhone XR modeli alınabiliyor. Kendi fikrim yeni akıllı telefonların Türkiye’de satışa çıkmasını merakla bekliyorum ve satışların çok yüksek olmayacağını düşünüyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?