iPhone SE 2 çıkış tarihi, teknik özellikler ve fiyat söylentileri ile ilgili en yeni bilgileri derledik.

Daha küçük ve daha ucuz bir iPhone sahibi olmak mı istiyorsunuz? Beklentinizi karşılayacak olan telefon, Apple’ın 2018’de piyasaya süreceği iPhone SE 2 olabilir.

Apple’ın 2016 yılında tanıttığı iPhone SE’nin yenilenmiş sürümü olan iPhone SE 2 hakkında  söylentiler gelmeye devam ediyor. Tüm bu söylentileri bir araya getirip analiz ettik ve iPhone SE 2 çıkış tarihi, teknik özellikleri ve fiyatı hakkında bazı detayları yansıtmaya çalıştık.

Makalemiz, iPhone SE 2 ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkınca güncellenecektir. Bu nedenle, iPhone SE 2 söylentileri için sayfayı sık kullanılanlara eklemeyi ve sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

iPhone SE 2 Ne Zaman Çıkacak?

Başlangıçta, yeni iPhone SE 2’nin Mart 2017’de piyasaya çıkmasını bekliyorduk, çünkü orijinal iPhone SE Mart 2016’da tanıtıldı ve Apple genellikle telefon serisini yılda bir kez yaklaşık aynı tarihlerde tanıtıyor. Bununla birlikte, Apple Mart 2017’de yeni bir ürün olan Kırmızı iPhone 7’yi ve yeni bir iPad’i piyasaya sunduğunda, iPhone SE yalnızca depolama alanında 32 ve 128 GB’lık bir güncelleme aldı.

Haziran ayındaki WWDC 2017 etkinliği ise yeni iPhone SE 2’nin geleceği konusunda bizi daha fazla belirsizlikte bırakarak geçti. Apple bu etkinlikte iOS 11, MacOS High Sierra, yeni iMac Pro, yeni HomePod’u tanıtmasının yanı sıra iPad Pro, MacBook ve iMac serilerindeki güncellemeleri açıkladı.

Daha sonra, KGI Menkul kıymetler analisti Ming-Chi Kuo, iPhone SE 2’nin 2017’de tanıtılmayacağını ve Apple’ın iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X modellerine yoğunlaşacağını açıkladı.

Başka bir ünlü analist Pan Juitang ise Temmuz ayında Apple’ın 4 inçlik telefonunu güncellemeyeceğini ve yeni bir iPhone SE olmayacağını iddia etti. Juitan, bunun nedeni olarak birçok tüketicinin film izlemek, oyun oynamak ve web’de gezinmek için daha geniş ekranlar tercih ettiğinden, daha küçük cihazlar için yeterli talebin olmamasını gösteriyor.

Ağustos ayında ortaya çıkan raporlardan birinde ise iPhone SE’nin 2018 yılının başında yenileneceği öne sürüldü.

FocusTaiwan’da yayınlanan rapor, iPhone SE 2’nin 2018 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağını öngörüyor. Kaynaklar iPhone SE 2’nin Hindistan’da Wistron adlı bir şirket tarafından üretileceğini iddia ediyor.

Görünüşe göre, Apple’ın belirli bölgelere daha ucuz bir telefon sunma planlarına rağmen, iPhone SE 2 diğer bölgelerde satışa sunulmadan önce Hindistan’da piyasaya çıkacak.

iPhone SE 2’nin Türkiye’ye gelmesi için uzun bir süre daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Çin merkezli Economic Daily sitesine göre, Apple, 2018 yılı için iPhone X ardılı ve biri düşük özellikli olmak üzere 2 model üzerinde çalışıyor. Bu cihazlar Lisbon ve Hangzhou kod adlarını taşıyor.

Görünüşe göre düşük özellikli, düşük fiyatlı model (Hangzhou), Çin ve Hindistan’da “düşük fiyatlı pazarı ele geçirme” planları dahilinde hazırlanıyor.

Bu rapor, düşük özellikli modelin 2018 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkabileceğini gösteriyor.

iPhone SE 2 Tam Ekranlı Tasarım

iPhone X ile birlikte tam ekran formunda bir iPhone piyasaya çıktığına göre, insanlar Apple’ın tüm iPhone ekranlarını tam ekran görünümlerine sahip olacak şekilde yeniden tasarlayıp tasarlamayacağını merak ediyor.

Apple’ın iPhone X benzeri bir yeniden tasarım sunması halinde, iPhone SE2’nin neye benzeyeceğini gösteren bazı konsept tasarımları zaten ortaya çıktı.

İşte Concept Creator tarafından iPhone SE 2 tasarımı;

Apple’ın çalışmalarında birden fazla iPhone X tarzı akıllı telefon bulunduğuna dair söylentiler var. 2018 için en üst düzey iPhone’la birlikte, yeni müşterileri çekmek için daha fazla bütçe dostu model olacağı söyleniyor. Bu doğruysa, yeni model iPhone SE’nin yerini alabilir.

Bu telefonun kenardan kenera ekran da dahil olmak üzere, iPhone X ile aynı özelliklerin çoğunu içerdiği söyleniyor ve analist Ming-Chi Kuo’ya göre LCD-TFT ekran, daha az piksel ve 649$ ile 749$ arasında bir maliyete sahip olacak.

iPhone SE 2 Özellikleri

Tekz24’ün raporuna göre (FocusTiawan raporunun dayandığı), iPhone SE 2 yeni A10 çipi (iPhone 7’de kullanılan), 2GB RAM, 12MP kamera, 5MP FaceTime kamera ve 32GB veya 128GB depolama seçeneklerine sahip olacak.

Bataryanın 1640mAh ile 1700mAh arasında bir değere yükseltilmesi bekleniyor.

Büyük haber ise iPhone SE 2’nin mevcut 4 inç yerine 4.2 inç boyutlu bir ekrana sahip olması.

Telefonun kenardan kenara bir ekrana sahip olan iPhone X’den farklı olarak, Home tuşunun iPhone SE 2’de olması bekleniyor.

iPhone SE 2 tasarim

iPhone SE 2 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

iPhone SE, şu anda 32GB ve 128GB’lık depolama seçenekleri ile satılmaktadır ve 32GB’lık model 2.149 TL, 128GB’lık model ise 2.749 TL fiyat etiketine sahiptir.

iPhone SE 2’nin de piyasaya bunlara yakın fiyatlarla sunulmasını bekliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?