iPhone Satışları Apple’ı Olumsuz Etkiledi

 

İphone satışları, 2016 senesinde yaşanan Apple satışındaki ilk düşüşler ile Apple’ı büyük mobil teknoloji pazarında beşinci sıraya itti. Cihaz satışlarındaki sıralamanın bir numarasında hangi üretici firma var?

 

2007 senesinden bu güne iPhone satışları ilk defa bu sene düşüş göstermeye başladı. Hemen hemen mali sezonda gözle görülür şekilde rekor gelirler sağlayan Apple’ın düşen iPhone satışlarıyla yüzünden elde ettiği gelirlerde de gözle görülür bir gerileme yaşandı. Hatta yapılan istatistiklere nazaran geçen sene ile kıyaslandığında kâr oranını çeyrek oranda 3.5 milyar dolar gerilediği görüldü. Gerilmenin en çok yaşandığı ülke %26 lık bir oranla Çin oldu.

 

Apple Çin’de beşinci sıraya düştü

Counterpoint Research  tarafından açıklanan istatistik verilere göre Çin’de Apple beşinci sırada yer alan bir akıllı telefon üretici firma konumuna geriledi. Hatta son dönmede satışa sunulan 4 inç ekranlı iPhone SE modeli dahi iphone satışlarını hızlandırmaya yeterli olmadı. Halbuki daha 1 yıl öncesinde Apple Çin de ilk sıradaki akıllı telefon üreticiydi.

 

Satış listelerinde baktığımızda ilk dört sırada Çinli üreticiler ile karşılaşıyoruz. Huawei %17.3 lik bir pay ile ülkedeki ilk sırayı alan üretici olurken, satış sıralamasının diğer basamaklarında Vivo, Oppo ve Xiaomi yerini alıyor. Hatta Oppo son sezonda  satışlarını iki katı oranda artırarak %11 seviyelerine yükseldi. Satış sıralamasında ilk beş sırayı kapan Çin üreticiler ülke içindeki mobil pazarın ise %53’lük dilimini yönetiyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?