iPhone Şarjları İçin Yanlış Bilinenler

0
55
iPhone şarj

Apple’ın akıllı telefonları iPhone serilerinde en çok gündeme gelen konulardan birisi şarj konusu. Özellikler iPhone 6 serisi akıllı telefonlardan sonra iPhone için bu konu daha da çok gündeme gelmeye başladı çünkü iPhone 6 serisinde Apple’ın da kabul ettiği pil sorunları ortaya çıktı. Üretim aşamasında yapılan hata nedeniyle pillerinde sorun yaşandığı ve ücretsiz olarak pil değişimine girdiği belirtilen akıllı telefonların sorununu çözebilmek için Apple değişim programları da başlatmıştı.

Ayrıca Apple’ın yeni güncellemelerinden sonra akıllı telefonlarında pil performanslarında da sorunlar çıkması ve ek olarak bazı telefonların kendi kendine alev alması gibi sorunlar ile beraber akıllı telefonun nasıl şarj edileceği konusu en çok gündeme gelen konulardan biri oldu. Peki Apple’ın serilerinde akıllı telefonlar şarj edilirken doğru bilinen yanlışlar neler? Nasıl doğru bir şarj sisteminden bahsedebiliriz? Daha detaylı olarak ele alalım.

24 Saat Şarj Süresi Gerekli Mi?

Yeni iPhone akıllı telefonlarının satın alınmasından sonra Apple’ın akıllı telefonlarının en az 24 saat şarj üzerinde kalması gerektiği belirtiliyor. Genel olarak diğer akıllı telefonlarda da böyle bir durum söz konusu. Fakat en azından Apple’ın iPhone serisi için böyle bir durumun geçerli olmadığını belirtelim. Yani sadece telefonun belirtilen şarj durumunun dolması halinde şarj yeterli demektir. Bu durumda yeniden şarj süresini uzatmanıza gerek yok.

Şarjda Kalan Telefonun Sürekli Şarj Olması

Yanlış bilinen bir diğer nokta ise sürekli telefonların şarj edilmesi sorunsalı. Bu noktada genel bir kanı var akıllı telefonların şarjda takılı kaldığı süre boyunca şarj olmaya devam ettiği düşünülüyor. Fakat bu düşüncede aslında pek doğru değil. Yeni seri akıllı telefonlarda yer alan lityum piller sayesinde artık pil tam dolu seviyeye geldikten sonra şarj olmaya devam etmiyor.

Tabi elektrik gelmeye devam ettiği için enerji tasarrufundan ödünç vermiş oluyorsunuz. Bunun için şarj tamamlandıktan sonra en iyi seçenek şarj aletini prizden çekmek olacaktır. Bu şekilde yapmak hem daha güvenli hem de daha sağlıklı. Ama prize takılı kaldığı sürece şarj oluyor gibi bir durumda yok.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?