iPhone Şarj Girişi Nasıl Temizlenir?

0
5302
iphone şarj girişi nasıl temizlenir

iPhone’unuz şarj olmuyorsa ya da sadece belirli bir şarj kablosuna, araç şarj cihazına ya da harici şarj cihazına takıldığında şarj oluyorsa, şarj girişini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Bunu yapmanın birkaç yolu var, Lightning portu bir profesyonel tarafından temizlenebilir. Bu en güvenilir seçenektir. iPhone şarj girişini kendiniz temizlemek isterseniz, hava / mini vakum, post-it, kürdan veya bunlara benzer gereçler kullanabilirsiniz.

iPhone Şarj Girişi Nasıl Tıkanır?

Şarj girişi, iPhone’un alt kısmında yer aldığından ve yabancı cisim girişine açık olduğundan, çanta ve kıyafet cepleri de dahil olmak üzere hemen hemen her yerden yün, tüy, kir ve diğer kalıntıları toplayabilir. Rüzgarlı bir günde piknik masasında otururken kirlenebilir. Evinizdeki toz nedeniyle tıkanabilir. Şarj girişinin yakından baktığınızda bir kalıntı duvarı görebilirsiniz.

iPhone şarj girişini tıkayan şey ne olursa olsun, portun içinde yer alan ve şarj cihazı ile bağlantıyı sağlayan pimler üzerinde toplanır. Bağlantı sağlıklı olmadığında telefon şarj olmaz. Bağlantı noktasının temizlenmesi, kalıntıları ortadan kaldırır ve telefonu tekrar şarj etmenizi sağlar.

Telefonunuzu Bir Profesyonele Götürün

iPhone’unuzun şarj bağlantı noktasını temizlemenin en güvenli yolu, bir uzmana götürmektir. Konunun uzmanları porta zarar vermeden temizlemek için gerekli araçlara ve teknik bilgiye sahiptir.

Bu profesyonelin telefon tamir servisi olması şart değil. Benzer şekilde ince işler yapan profesyoneller de olabilir. İşte birkaç örnek:

  • Saat tamircisi
  • Kuyumcu
  • Telefon tamircisi

Basınçlı Hava veya Mini Vakum Kullanın

Bir profesyonele götürmek istemiyorsanız, basınçlı hava kullanarak temizleme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Apple, basınçlı hava kullanmayı önermiyor. Dolayısıyla bu konuda bir tereddüt yaşayabilirsiniz. Ancak dikkatli kullanıldığında basınçlı havanın iyi iş çıkardığını belirten kullanıcılar çoğunlukta. Tabii basınçlı hava oldukça güçlü bir araç olduğundan, sürekli hava vermek yerine sabırlık olmak ve azar azar püskürtmek gerekiyor. Şarj girişini sürekli basınçlı havaya maruz bırakırsanız ona zarar verebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Bilgisayar Her Seferinde iPhone'umdaki Fotoğraflara Erişim İzni İstiyor

Kürdan Kullanın

Bu bir iPhone şarj girişini temizlemek için en popüler yöntem olabilir, ancak sadece son çare olarak kullanılmalıdır. Bunun nedeni, şarf portunda bulunan pinlerin kırılgan olmasıdır. Dolayısıyla kürdan bu pinlere zarar verebilir. Ancak sonra çare olarak kürdan kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Bir elinizle telefonunuzu, diğer elinizle kürdanı tutun.
  2. Kürdanı yavaşça şarj girişinin içine sokun.
  3. Bir dizi çok hassas pinin üzerinde duran kalıntı parçalarını düşünün ve kürdanı hassas bir şekilde portun içinde gezdirin.
  4. Portun içine doğru nazikçe üfleyin ve kalıntıları dışarı çıkarmaya çalışın.
  5. Şarj girişini test edin ve gerekirse işlemleri tekrarlayın.
  6. Telefonunuz şarj olmaya başlarsa, şarj girişi temizliğini başarıyla tamamladınız demektir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?