Apple Uzmanı’nda şimdiye kadar birçok yazılımsal ve donanımsal iPhone sorununa yer verdik. Bu yazıda değindiğimiz iPhone sorunu da donanımsal ancak bu sorun biraz daha ciddi. Son zamanlarda bazı okuyucularımız, iPhone 7’lerini şarj ederken elektrik çarpması yaşadıklarını dile getirdiler. Bu sorunun genel bir sorun olup olmadığını ve çözümü konusunda tavsiye edebileceklerimizi merak ettiklerini belirttiler.

iPhone’larda şarj ederken elektrik çarpması sorunu ilk kez iPhone 7’lerde görülmüyor. Bu nedenle konuyu yalnızca iPhone 7 değil, metal kasaya sahip tüm iPhone modelleri üzerinden değerlendireceğiz. iPhone şarj ederken elektrik çarpması sorunu ile ilgili tüm detaylar ve tavsiyelerimiz için okumaya devam edin.

iPhone Şarj Ederken Elektrik Çarpması Neden Olur, Çözümü Nedir?

Elektrik akımı, elektronik devrenin yalıtılmış bölümünden herhangi bir sorun nedeniyle çıktığı takdirde, metal gibi iletken maddeler üzerinden kolaylıkla iletilebilir. iPhone 7 dahil bazı iPhone modellerinin de metal gövdeye sahip olduğunu düşünürsek, cihazı şarj ederken elektronik devrede sorun olması durumunda elektrik akımını hissedebileceğinizi söyleyebiliriz.

iPhone Elektrik Akımı Sorunu Nasıl Anlaşılır?

iPhone veya şarj aletinde herhangi bir elektriksel sorun mevcutsa, cihazı şarj etmeye başladıktan 5 dakika sonra şarj aleti ısınmaya başlar. Cihaz şarjda kalmaya devam ettiği sürece bu ısınma giderek artar. Bu durum, elektrik devresinde bir sorun olduğu ve iPhone veya şarj aletindeki metal bir noktaya dokunduğunuzda elektrik akımını hissedebileceğiniz anlamına gelir.

Sorun Elektrik Prizinden Kaynaklanıyor Olabilir

Elektrik çarpması sorunları yalnızca cihazdan veya şarj aletinden kaynaklanmaz, aynı zamanda prizin düzgün şekilde topraklanmamış olması da elektrik akımının devreden dışarıya çıkmasına neden olabilir. Kaçak akım bir şekilde toprağa ulaşmak zorundadır. Prizdeki topraklama düzgün olmadığı için devre üzerinde döngü yapmaya başlar. Bu sırada iPhone’u elinize alırsanız, akım sizin üzerinizden toprağa ulaşmayı dener. Tabii bu da sizin elektrik akımını hissedeceğiniz anlamına gelir. Voltaj düşük olduğu için elektriği çok şiddetli hissetmezsiniz. Ancak yine de ortada bir kaçak akım vardır ve bu sorunun düzeltilmesi gerekir.

iPhone Elektrik Çarpması Sorunu İçin Ne Yapmalıyım?

Bu konuda yaptığımız araştırmada, dünya genelinde birçok iPhone kullanıcının şarj ederken elektrik çarpması sorunu yaşadığını öğrendik. Peki, bu sorunun çözümü nedir, ne yapmalıyız?

  • Farklı bir şarj aleti kullanarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
  • Şarj aletini taktığınız priz veya diğer kaynağın topraklamasının düzgün olup olmadığını kontrol edin.
  • Sorun hala devam ediyorsa, Apple yetkili servisine başvurun.

Apple’ın, kullanıcıdan kaynaklanmayan donanımsal sorunlar konusunda çok hassas olduğunu ve sorunu tamirle çözemediği takdirde ilgili cihazı bire bir yenisiyle değiştirdiğini hepimiz biliyoruz. Az önce bahsettiğim araştırmada, birçok kullanıcının şarj ederken elektrik çarpması sorunu nedeniyle Apple yetkili servislerine başvurduklarını ve birçoğunun ya şarj aletinin ya da iPhone’larının değişiminin yapıldığını öğrendik. Bu nedenle, siz de iPhone’unuzu şarj ederken elektrik çarpması sorunu yaşıyorsanız, bu konuda daha fazla risk almadan cihazınızı Apple yetkili servisine götürmenizi tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?