iPhone Şarj Aleti Bozuldu Nasıl Tamir Edilir?

5
13284
iPhone sarj aleti bozuldu nasil tamir edilir

iPhone ya da iPad şarj aleti zaman içinde taşımaya, prize sert şekilde takma ya da çıkarmaya ve darbeye bağlı nedenlerle bozulabiliyor. Siz de “iPhone şarj aleti bozuldu ne yapabilirim?” diyorsanız, çözümü makalemizde bulabilirsiniz.

iPhone şarj aletiniz bozulduysa ne yapmalısınız?

En kolay yolunu yeni bir şarj adaptörü satın almak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak hepimiz yeni bir iPhone şarj adaptörüne para ödemek istemiyor olabiliriz. Bu makalede, yeni bir şarj aleti için para ödemeden önce cihazı değiştirmenize gerek olup olmadığından emin olmanızı sağlayacağız.

Şarj Aletinin Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etme

Bir iPhone, iPad ve iPod şarj cihazının iki parçası vardır: Güç Adaptörü ve Lightning USB kablosu (veya daha eski iOS cihazlarından birine sahipseniz, 30-pin kablo, Dock tarzı kablo). Adaptör prize, Lightning kablosunun bir ucu adaptöre, diğer ucu ise iPad, iPhone veya iPod’un Lightning girişine takılır.

Her şeyi doğru şekilde birbirine bağladıysanız ve cihazınız şarj olmaya başlamadıysa, kontrol etmeniz gereken birkaç şey vardır. Hangisinin sorunlu olduğunu öğrenmek için, sistemin her bir parçasını birer birer değiştirmelisiniz.

  1. Priz bozuk olabilir mi? Her şeyi olduğu gibi tutun ve farklı bir priz kullanmayı deneyin.
  2. iPhone veya iPad şarj girişi bozuk olabilir mi? Aynı kablo, adaptör ve priz ile başka bir iOS cihazını (veya başka bir uyumlu USB cihazı) şarj etmeyi deneyin.
  3. Kablo bozuk olabilir mi? Aynı cihazı, adaptörü ve prizi kullanarak varsa farklı bir kablo kullanmayı deneyin. Kablonun bozuk olup olmadığını cihazınızı bir Mac’e bağlayarak da test edebilirsiniz. Mac iOS cihazınızı görüyorsa kablo çalışıyor demektir.
  4. Priz, iPhone veya kablonun bozuk olmadığını doğrulayabildiyseniz, şarj aletinin bozuk olma olasılığı yüksektir. Bu durumda, varsa bir arkadaşınızdan iPhone şarj aleti ödünç alarak aynı priz, kablo ve iOS cihazıyla test edebilirsiniz. Şarj işlemi gerçekleşiyorsa, şarj aletiniz arızalıdır.
İLGİLİ HABER:  Apple Pencil 3 Videosu Sızdırıldı! İşte Yeni Kalem

Bu adımların ardından hangi parçanın hatalı olduğunu, hangisinin tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerektiğini öğrenmiş olursunuz. Makalenin devamında, kablo veya güç adaptörü bozuksa yapılması gereken adımları tartışacağız.

Bozuk Şarj Kablosu Nasıl Tamir Edilir?

Ne yazık ki, Appple’ın Lightning kabloları ve onlardan önceki eski 30-pinli konektörler, portun kabloyla buluştuğu noktadan yıpranmaya meyilli. Kablo sürekli aynı noktadan büküldüğü için, plastik kaplama zamanla aşınmaya uğrar. Bu aşınmayı önlemek ya da zaten aşınmışsa tamamen bozulmasını önlemek için bölgeye bir kaç tur yalıtkan bant sarmak işe yarar bir çözüm olacaktır. Ancak kablo, bu aşınmadan dolayı tamamen bozulduysa daha farklı işlemler gerekir.

bozuk sarj kablosu tamiri

Becerikli ellere sahipseniz, bir havya ve lehim teli kullanarak bozuk Lightning USB kablosunu tamir edebilirsiniz. Teknoloji uzmanı Abdul Moiz Farooq tarafından hazırlanan YouTube videosu, bu konuda size yardımcı olabilir.

Bozuk iPhone Şarj Adaptörü Tamir Edilir mi?

Şarj adaptörü bozuksa, yeni bir tane almayı tercih edebilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, şarj adaptörünü açmanızı ve tamir etmeye çalışmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü Apple şarj adaptörleri son derece kompakt bir yapıda üretilmiştir ve iç kısmındaki yapıştırıcı miktarı nedeniyle tamir edilmeye müsait değillerdir.

Tavsiye Edilen Yazılar:

iPad Nasıl Daha Hızlı Şarj Edilir?
MacBook Nasıl Hızlı Şarj Edilir?
iPhone Kablosuz Şarj Etme Yolları ve Kablosuz Şarj Cihazları

5 YORUMLAR

  1. Ben ıphone 7 kullanıyorum hem şarj hemde kulaklık takabilmek için aksesuar aldım ilk zamanlarda sıkıntı yoktu ama sonradan şarj cihazı tek başına şarj etmiyor sadece aksesuara taktığımda şarj oluyor ne yapmam lazım acaba başka şarj cihazı taktığımda sorunsuz çalışıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?