iPhone Sahte GPS Konumu Gösterme-Konum Değiştirme (Jailbreaksiz)

49
30157

Bu makalede, iOS cihazlarda konum değiştirme ya da başka bir tanımlamayla sahte GPS konumu gösterme işlemini nasıl yapacağınıza yer verdik. Güncelleme: iOS 11 için de kullanılabilen bir yöntem eklenmiştir.

Bazen, uzaktaki bir yerden check-in yapmak, özel Snapchat Jeofizörleri’nin kilidini açmak ya da başka nedenlerden dolayı iPhone GPS konumunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için genellikle iPhone’unuzu jailbreak yapmanız gerekir. Tabii jailbreak tek çözüm yolu değil. Bu makalede, jailbreak yapılmamış bir iPhone’da konum değiştirme işleminin nasıl yapıldığına yer verdik.

iphone sahte gps konumu gosterme

Eğer sahte konum gösterme işleminden çekiniyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Çünkü yazıda yer verdiğimiz yöntem, Apple’ın geliştiriciler için sağladığı yer simülasyon özelliğinden yararlanıyor.

Apple’ın geliştiricilere böyle bir imkan vermesinin nedeni, iOS geliştiricilerin oluşturdukları uygulamayı coğrafi sınırlamalar dikkate alınmaksızın dünyanın her yerinden test edebilmesine olanak tanınmasıdır. Apple, bir uygulamadan iOS Konum Hizmetleri’ni geçersiz kılmanın ve uygulamanızı gerektiği gibi denemenize müsaade eden bir imkan sağlar.

iOS Konum Hizmetleri’ni devre dışı bıraktıktan sonra, aynı cihazda konum özelliğini kullanan diğer tüm uygulamalar da simüle edilmiş yani kullanıcının belirlediği konumu kullanacaktır. Ve bu sahte konumu Facebook’ta check-in yapmak, Whatsapp üzerinden paylaşmak veya konumla ilgili yapmak istediğiniz diğer her şeyi yapmak için kullanabilirsiniz.

iPhone’da GPS Konumunu Değiştirme (iOS 11 Öncesi)

Yukarıda belirtildiği gibi, iOS cihazda konum simülasyonu yapma özelliği yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılabilir. Ancak, iOS için dahili Haritalar uygulamasıyla ilişkili Mülk Listesi (.plist) dosyasını değiştirmeyi içeren daha kolay bir yol var. Gerekli mülk değiştirildikten sonra, özel bir konumu simüle etme seçeneği iOS Haritalar uygulaması içinde kullanılabilir olacaktır.

Peki iPhone, iPad veya iPod Touch’ı jailbreak yapmadan bir uygulamanın tercihler dosyasını nasıl değiştirebilirim?

Bu işlemi doğrudan yapamazsınız. Ancak cihazınızı bir bilgisayara yedekleyip, yedekleme üzerinde gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra değiştirilen yedeği iOS cihaza geri yükleyerek yapabilirsiniz.

Bunun için de, iOS yedeklemesini görüntüleme, düzenleme ve geri yüklemenizi sağlayan bir yazılıma ihtiyacınız var. Windows PC’ler için geliştirilen 3uTools, bu işlemi yapmanıza olanak tanıyan bir uygulamadır ve resmi web sitesinden ücretsiz indirilebilir. Benzer işlevsellik sağlayan başka herhangi bir uygulamayı da kullanabilirsiniz.

3uTools

Not: Uygulamanın iOS yedeklerine erişebilmesi için bilgisayarınızda iTunes’un yüklü olması gerekiyor.

Aşağıdaki adımlarda iPhone, iPad veya iPod Touch’ızda konum değiştirme için gerekli işlemler anlatılmıştır.

 1. Windows için 3uTools‘u indirin ve yükleyin.
 2. iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızı PC’nize bağlayın ve 3uTools’u başlatın. (iTunes’da iPod, iPhone ve iPad’lerin otomatik olarak senkronize edilmesini önleme seçeneği işaretli olmamalıdır.)
 3. Yazılım, iOS cihazınızı algıladıktan sonra cihazı seçin ve Yedekleme / Geri Yükleme’ye gidin >> iDevice’i yedekleyin (Backup/Restore >> Back up iDevice). (iOS yedeklemeleriniz şifreliyse yedekleme şifresini girmeniz gerekir.)
 4. Yedekleme işlemi tamamlandığında, Yedekleme / Geri Yükleme >> Yedekleme Yönetimine (Backup/Restore >> Backup Management) gidin ve en son yedeklemeyi seçin ve sağ alt köşedeki Görünüm (View) butonuna tıklayın.
 5. Yedekleme Görüntüleyicisi’nde (Backup Viewer), Uygulamalar (Apps) sekmesini tıklayın ve AppDomain-com.apple.Maps >> Kitaplık >> Tercihler (AppDomain-com.apple.Maps >> Library >> Preferences) klasörüne gidin.
 6. Şimdi, “com.apple.Maps.plist” dosyasını çift tıklayarak açın. Dosya plist editöründe açılır.
 7. Dosyada </ dict> etiketinin önüne aşağıdaki kodu ekleyin:<key>__internal__PlaceCardLocationSimulation</key>
  <true/>plist editor
 8. Doğru hizalamayı sağlayın ve dosyayı kaydedin.
 9. Şimdi Yedekleme / Geri Yükleme’ye (Backup/Restore) dönün ve Verileri Geri Yükle’yi (Restore Data) seçin.
 10. Mevcut en son yedeklemeyi seçin ve sağ alt köşedeki Şimdi Geri Yükle (Restore Now) butonuna tıklayın. (Yedekten geri yüklemek için cihazdaki iPhone’umunu bul seçeneğinin kapalı olması gerekir. Bu seçeneği, Ayarlar >> Apple ID >> iCloud >> iPhone’umu Bul bölümünden kapatabilirsiniz.)
 11. Geri yüklemenin tamamlanmasını bekleyin ve aygıtınızı bilgisayardan çıkarın.
 12. Şimdi iOS cihazınızda Apple Haritalar uygulamasını başlatın ve cihazınızın göstermesini istediğiniz konumu arayın.
 13. Konum iğnesini ayarladıktan sonra, aşağıdan yukarı doğru kaydırın. Ekranın alt kısmında bir “Simulate Location” seçeneği göreceksiniz. Üzerine dokunun.
İLGİLİ HABER:  iOS 12 Ölçüm (Measure) Uygulamasını Nasıl Kullanırız?

Tercih ettiğiniz sahte konum, artık cihazınızda Konum Hizmetleri’ni kullanan tüm uygulamalar tarafından kullanılabilir hale geldi.

3uTools şu anda yalnızca Windows PC’ler için kullanılabilir durumdadır. Eğer bir Mac’iniz varsa, iBackupBot adlı uygulamayı kullanarak iOS yedeklemelerini görüntüleme, düzenleme ve bunları cihazınıza geri yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.

 

iPhone’da GPS Konumunu Değiştirme (iOS 11 kullananlar için)

Adım 1: Başlangıç olarak iPhone veya iPad’inizi PC veya Mac’e bağlayın. iTunes otomatik olarak açılmazsa, siz iTunes programınızı bilgisayardan açın.

Adım 2: iTunes ekranında cihaz resmine tıklayın. Yedeklemeler (Manually back up and Restore) kısmından Şimdi yedekle yazısına tıklayın. Ama önce “iphone yedeklemesini şifrele” kısmının seçili olmadığından emin olun.

Adım 3: Şimdi iBackupBot adı verilen bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Resmi sitesinden bu programı indirin. Ücretsiz olan versiyonunu tabii ki.

Adım 4: Programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurun. Program az önce oluşturduğunuz yedeklemeyi otomatik olarak algılayacaktır. Daha önceki yedeklemeler de sol tarafta listelenecektir. Bize aşağıdaki dosyalar lazım olacak:

 1. System Files > HomeDomain > Library > Preferences.
 2. User App Files > com.apple.Maps > Library > Preferences

Bu aşamada com.apple.Maps.plist dosyasını açın. Harita bilgileri bu dosya içerisinde.

Adım 5: Bu dosyanın içinde <dict> ile başlayan bir yapı göreceksiniz. <dict> kodunun altına aşağıdaki kodu ekleyin:

<key>__internal__PlaceCardLocationSimulation</key>
<true/>

Adım 6: Daha sonra bu dosyayı kaydedin. iBackupBot programını kapatın.

Adım 7: Artık işinin iOS aygıtınızla. (iPhone veya iPad). Cihazınızdan; Ayarlar> iCloud > iPhone’umu bul kısmını kontrol edin ve kapalı olduğundan emin olun. Daha sonra bilgisayarınıza cihazı bağlayın ve iTunes programını çalıştırın.

Adım 8: iTunes programınızda yine cihaz simgesine tıklayarak, aygıtınıza bağlanın. Yedeklemeler kısmından az önce iBackupBot ile düzenlediğimiz yedeği geri yükleyin.

Adım 9:İşlemler bittikten sonra Harita uygulamasını çalıştırın. İstediğiniz her hangi bir konumu seçin. Simulate Location denilen bir özelliği kullanarak, artık konumunuzu ayarlamak için her hangi bir yere tıklamanız yeterli.

İşlemler bu kadar.. Yorum kısmından görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir: iPhone’da Dosya Temizliği Nasıl Yapılır?

49 YORUMLAR

 1. Hocam dediklerinizi uyguladım ve çalıştı teşekkürler.
  Ancak, bu sahte konumu nasıl devre dışı bırakabilirim. İğneyi kaldırdım ancak hala sahte konumda. Bunu düzeltmenin yolu yok mu ?

 2. hocam ios 11’de söylediğin şekilde denedim ancak geri yüklemeyi yaparken; geri yükleme yapılırken bir sorun oluştu hatası verip telefonu yeniden başlatıyor. bunun hakkında bilgin var mı?

 3. ben herşeyi yaptım geri yüklemeyi de ama sanırım ibackupbot ta yazdığım kodun değişikliği itunes a geçmiyor yani hiç bir değişiklik olmuyor yardımcı olabilir misiniz???

 4. Şu hatayı veriyor: 🙁 “Bu iDevide’e veriyi geri yükleyemedim çünkü seçilen yedeklemeler bu iDevice’in kullanılabilir depolama kapasitesini aştı.”

 5. Merhaba arkadaşlar iPhone 5S kullanıyorum telefonumda sahte konum ayarlama yapmak istiyorum ama ben bu yazılanları asla beceremem. İstanbuldaysanz bir zat gelebilirim. emeğiniz de karşılıksız kalmaz emin olun. haber bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum.

 6. ios 12 ve üstünde olmuyor.. kodun __internal__PlaceCardLocationSimulation
  …. true den sonrası mavi renk yerine gri yani uyuşmuyor gibi slajı silip denedim kod mavi oldu ama geri yükleme hatası veriyor yapatıktan sonra ve önce. yani bunun ios 12 ve üstü için olan henüz yok mu?? teşekkürler

 7. Hocam benim telefon iphone 6 sürümü 12.1.4 yapmaya çalıştım ama __internal__PlaceCardLocationSimulation
  seçeneği gelmedi ne yapmam lazım.

 8. Iphone 6 için aynı işlemleri yaptığımda etiketinin öncesindeki veriler fotoğraftakinden tamamen farklı ve sanırım bu yüzden de __internal__PlaceCardLocationSimulation
  kodunu eklediğimde olmuyor. Neden ki acaba?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?