İnternetteki reklamardan kurtulmak veya daha sonra okumak için bazı sayfaları kaydetmek mi istiyorsunuz? iPhone web tarayıcısı Safari‘ye kuracağınız bazı küçük eklentiler ile bunları yapabilirsiniz. Makalemizde, Safari eklentilerini iPhone’a nasıl kuracağınızı ve yöneteceğinizi anlattık.

Safari eklentileri üretkenlik, güvenlik, yer imi, arama araçları ve sosyal paylaşım gibi mobil çevrimiçi tarama deneyiminizi kişiselleştirmenize ve geliştirmenize yardımcı olur.

Adblock, Pocket, DuckDuckGo ve Pin It gibi bazılarını duymuş olabileceğiniz Safari eklentileri, Apple’ın Safari Eklenti Galerisi’nden veya telefonunuzdaki App store’dan arama yaparak kullanılabilir.

iPhone’da Safari eklentileri nasıl kurulur?

iPhone’da Safari eklentisi yüklemek, App Store’dan bir uygulama indirmek kadar basittir. Ancak tüm Safari eklentilerinin cep telefonunuzda kullanılabilen sürümleri bulunmamaktadır. Ayrıca, telefonunuzda kullanılabilir durumda olan Safari eklentileri, Mac ya da PC’deki eklentilere göre işlevsel farklılıklar gösterebilir.

Örneğin, iOS Safari eklentileri masaüstü bilgisayardaki gibi bağımsız bileşen olarak indirilip yüklenmezler. iOS uzantıları, kendi uygulamalarına entegre edilmiş halde yüklüdür ancak Safari’de her zaman varsayılan olarak etkin değildirler.

Eklentiler varsayılan olarak devre dışı bırakılmakla kalmayıp, bu uzantıların varlığı da açıkça belirtilmemiştir. Bununla birlikte, Safari’de bulunan tüm eklentileri görüntülemek ve açmak/kapatmak için basit bir yol vardır.

  1. Safari’yi açın ve Paylaş düğmesine dokunun (alt ortada).iphone safari eklentileri nasil kurulur
  2. Paylaşma Ekranı (Share Screen) olarak bilinen pencere açılacaktır. Bu pencerede birinci satır önceden etkinleştirilmiş Safari eklentilerini, ikinci satır ise ilave seçenekleri gösterir. İlk satırda Paylaşım Eklentileri (Share Extentions) olarak sınıflandırılan eklentiler bulunurken, ikinci satırda Eylem Eklentileri (Action Extensions) görüntülenir.
  3. Bu satırın en sağına ilerleyin ve Diğer (More) düğmesine dokunun.iphone safari eklentileri
  4. Safari paylaşım eklentilerinin dışında kalan eklentilerin burada listelendiğini göreceksiniz.
  5. İstediğiniz Safari eklentisini etkinleştirmek için, eklenti adının sağındaki düğmeye dokunarak yeşil olmasını sağlayın.
  6. Bir eklentiyi devre dışı bırakmak içinse, yeşil renkteki düğmeye dokunarak beyaz olmasını sağlayın ve sağ üst köşede bulunan Bitti (Done) butonuna dokunun.
  7. Artık Paylaş düğmesine dokunduğunuzda, eklenti alt bölümdeki “Daha fazla” simgesinin yanında görünecektir.

safari güvenlik eklentileri

Safari Pocket Eklentisi

Pocket, ilgi duyduğunuz hikayeleri hızlı bir şekilde kaydetmek, keşfetmek ve paylaşmak için kullanabileceğiniz oldukça işe yarar bir eklentidir. Eklentiyi kurduğunuzda otomatik olarak telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız arasında senkronize olur.

Daha sonra okumak veya izlemek istediğiniz bir makaleyi, videoyu veya bağlantıyı Pocket’a kaydedebilir, çevrimdışı olduğunuzda bile istediğiniz yer ve zamanda kaydettiğiniz bağlantıya geri dönebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Apple Watch dondu! Apple Watch çalışmıyorsa nasıl düzeltilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?