iOS 10 ile birlikte gelen şikayetlerin başında pil problemleri var. Her gün “pil seviyesi %40-50 seviyesinde iken iPhone birden kapanıyor” gibi şikayetler alıyoruz. Dün bir yazı ile bu konuya değindik. Bugün de bu yazı serisinin devamını getiriyoruz.

Öncelikle aşağıdaki yazımızı okuyabilrsiniz:

iPhone veya iPad şarjı varken kapanıyor.

Bu yazımızda size çok faydalı bir aracı tanıtmak istiyoruz. Bu aracın adı;

ibackupbot

Bu programı bilgisayarınıza kurarak, iPhone’unuzun pilinin ne kadar sağlam olduğunu kontrol edebilmeniz mümkün.

1- Öncelikle aşağıdaki linkten ibackupbot programını indiriniz.

http://www.icopybot.com/itunes-backup-manager.htm

Sisteminize uygun olan programı indirip kurmayı unutmayınız.

ibackupbot-setup

2- Programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurun.

3- Programı çalıştırın.

4- iPhone’unumuzu bilgisayara bağlıyoruz.

5- Program telefonumuzu görecektir. Daha sonra More Informations kısmına tıklayın.

Bu aşamada iPhone bataryasının durumunun ne olduğu görülecektir.

hkbjsvnk-xz

Örneğin yukarıdaki sonucu inceleyelim.

Cycle Count: Telefonun kaç kez dolup boşaldığını gösteriyor.

Design Capacity :  Burada 1550 mHh kapasitede telefonun üretildiğini  gösteriyor.

Fullchargecapacity’nin de neredeyse aynı olduğu görülüyor. Yani bataryada bir kapasite kaybı söz konusu değil.

Design Capacity ile Fullchargecapacity’nin arasındaki fark çok olmamalı.

Not: Apple, 500 şarj döngüsünde, batarya kapasitesinin %80’e düşeceğini ve bunun normal olduğunu belirtiyor. Eğer daha fazla kapasite kaybınız varsa servise gönderip, bunu belirtmelisiniz.

Eğer iPhone pili hakkında sorun yaşıyorsanız, servisimizi istediğiniz zaman arayabilirsiniz:
cep telefonu ve tablet servisi
Önemli bir soru: iPhone’unuzu kalibre ediyor musunuz? Mutlaka kalibrasyon yapmalısınız. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayınız: iPhone kalibrasyonu nasıl yapılır?

Siz de iPhone bataryanınızın durumunu bu şekilde kolayca kontrol edebilirsiniz. Yorum olarak yazarsanız bizim de değerlendirme şansımız olur.

Şu konular da ilginizi çekebilir:

iPhone’um durup dururken kapanıyor. Ne yapabilirim?

iPhone bataryasını değiştirmek istiyorum. Fiyatları nasıl?

159 YORUMLAR

 1. telefonu alalı 2 hafta oluyor sıfır 5s aldım. degerleri neden farklı cıkıyor. tam 803 döngü görünüyor. batarya kapasitesi 1300e düşmüş görünüyor. eski iphone 4 ümün sarjı daha iyi gidiyor.

 2. merhabalar Design Capacity ile Fullchargecapacity’nin arasındaki fark 430 mah sizce bu bir sorunmudur kalirasyon yaparak bu değer düzelir mi?

 3. merhaba. ben iphone 5s in bataryasını değiştirdim. değişimden sonra ibackupbot programından batarya durumuna baktm. cylcle count:2038 – design capacity: 1550 – fullchargecapacity:1200 – status:success. değerler böyle çıktı. normal mi yoksa batarya ikinci el mi?

 4. merhaba. Ben 6s telefon aldım yaklaşık 6 ay oldu 3 defa servise verdım kvk ya sorun aldığım günden beri cihazımın kendiliğinden sarjı bıtıyordu cihazımın değişimi yapmıyorlar ne yapabilrim yardımcı olurmusunuz.

 5. 1 buçuk yıldır iphone 5s kullanıyorum son zamanlarda telefonumun şarjı şarjdayken bile azalmaya başladı bu programı indirip baktım saykıl 1061 kapasite 1550 şu an olan full kapasite 600 akım kapasitesi ise bazen 3 bazen 9 olarak gösteriliyor batarya patlayacak diye korkuyorum sizce batarya ölmüş mü apple götürsem ücretsiz mi değişim olur acaba ?

  • Mehmet bey Apple 2 yılda bataryanın kapasitesinin %80’e düşmesinin normal olduğunu söylüyor. Sizin ki çok daha fazla düşmüş gibi. Serviste bir şansınızı deneyin. Zor ama neden olmasın.

 6. Telefonumu 2015 yılında aldım.model iphone 6.Bahsettiğiniz programı indirdim ve kontrol ettim.Veriler şu şekilde:CycleCount:525 DesingnCapacity:1751 FullCharheCapacity:1600 Status:Succes sizce normal mi?Değerlendirirseni sevinirim.İyi günler.

 7. telefonum 6s plus 2016 mayısın sonunda aldım. dediğiniz programdan kontrol ettim durum şu : CycleCount: 289 DesingnCapacity: 2725 FullCharheCapacity: 2400 sizce kayıp fazla mı ? değerlendirirseniz çok sevinirim.

 8. telefonum 5s aralık 2014 faturalı cyclecount: 926 desingcapacity: 1550 fullchargecapacity: 1400 kayıp 150 mAh ancak şarjım çok hızlı bir şekilde bitiyor sabah 8 de full olan şarj öğlen 1 de bitiyor bunun sebebi nedir batarya ölmüş durumdamıdır ?

 9. bataryayı 5 gün önce taktırdım 5s cyclecount: 0 desing capacity:1550 fullchargecapaticy:1600 nasıl sizce düzgün mü pil birde pil yüzdesi bazen yüzde on filan birden düşüyor nedendir ?

 10. Telefonum 5s   Değerleri nasıl yoksa servise gönderecem..

  CyleCount:327

  DesignCapacity:1550

  FullChargeCapacity:1500

  Status:Success

  BatteryCurrentCapacity:100

  BatterylsCharging:true

  ExternalChargeCapable:true

  ExternalConnected:true

  FullyCharged:false

  GasGaugeCapability:true

  HasBattery:true

   

   

   

   

 11. merhaba fatih bey iphone 4s telefonumun1204 şarj döngüsünde
  1430mah’lık bataryanın 1300 e düştünü öğrendim. 3 yıllık cihaz için normalmi sizce 🙂

Bir Cevap Yazın