iPhone Pil Tüketimi Konusunda Bildiklerimizi Unutturan Açıklama

0
73

Akıllı telefonlarda en büyük sorunlardan biri pil tüketimi. Telefonun sistem özellikleri istediği kadar yüksek olsun, tasarımı istediği kadar şık olsun batarya konusunda tüm markaların ortak sorunları var. Öyle ki kullanıcıların ilk önem verdikleri konular arasında pil dayanma süresi geliyor. Genelde pil kapasitesi yüksek olan telefonlar fiyat farkı olsa bile tercih edilen seriler oluyor. Bu durum iPhone modelleri içinde geçerli.

Hele ki iOS 10 güncellemelerinde yaşanan pil sorunları sonrasında daha da önemli hale gelen iPhone pil dayanma süresi konusunda ise yıllarca kullanıcılara önerilen yöntemler bulunuyor. Hemen hemen her Apple sitesinde yer alan öneriler arasında en net olanı ise kullanılmayan uygulamaların kapatılması. İlk sırada gelen önlemlerden biri olarak değerlendirilen uygulamaların tamamen kapatılması önerisi konusunda doğrudan Apple yetkilileri tarafından gelen son açıklamalar ise kafaları bir hayli karıştırdı.

Uygulamaları Kapatmak Daha Fazla Pil Harcıyor

Apple’ın resmi blog yazarı olan John Gruber tarafından bir yazı tarafından ortaya çıkarılan bilgiye göre sanıldığının aksine iPhone cihazlarda uygulamaları kapatmak pil tasarrufu sağlamıyor. Bunun yerine doğrudan her uygulama kapatma işlemi sırasında telefonlar uygulamayı kapatmak için enerji harcamakta. Bunun tersi durumda geçerli. Uygulamaların her açılışında da yine pil tüketimi yapıldığı belirtiliyor.

iPhone pil tüketimi

Haliyle John Gruber düşüncesine göre uygulamaları belli bir standart üzerinde arka planda açık bırakmak telefonların daha uzun süre pillerinin dayanmasını sağlıyor. Her seferinde tüm uygulamaları kapatıp yeniden açmanın pil tüketiminde sorunlara neden olduğu belirtiliyor. Artıları ve eksileri olduğunu söyleyebileceğimiz düşüncenin ne kadar gerçek olduğu tartışılır. Bu düşünce bir yana dursun John Gruber tarafından pil tüketimi konusunda kullanıcılara verdiği bir de öneri var.

Ünlü isme göre uygulamaları kapatmaya gerek yok. Apple’ın yeni iPhone modellerinde bunun için yeterli sistemlerin sunulduğu ve RAM bellek miktarının da yeterli olduğu belirtiliyor. iPhone kullanıcıları bu açıklamalara ne kadar inanır bilinmez ama Apple’ın pil dayanma sürelerini arttırmak için verdiği öneriler arasında da bir zamanlar uygulamaların kapatmanın bulunduğunu belirtelim.

İLGİLİ HABER:  iPhone 13 Pro için Önemli Bilgiler Ortaya Çıktı

İlginizi Çekebilir: Apple’ın Geliri Ülkeleri Geride Bırakmaya Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?