iPhone pil değişiminde 500 döngü problemi yaşanıyor

0
838
iOS 11.3 Pil Sağlığı

Apple uzun süredir pil kampanyası yapıyordu. 2019 yılının başına kadar süren kampanyalarda 129 TL gibi bir ücrete pil değişimini garantiniz olmasa dahi yaptırabiliyordunuz. Garantisi olan telefonlarda ise hiç ücret alınmıyordu. 2019 yılında bazı değişiklikler yaşandı. Öncelikle pil değişim kampanyası bitti.

6 ocak 2018 fiyatları

Gün itibarıyla yeni iPhone pil değişim fiyatları yukarıdaki gibi.  Bunun güncel olarak sorgulamasını yapmak için tıklayın.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi; Garantiniz yoksa pil değişimine bazı modeller için 319 TL, üst modeller için de 449 TL ödeniyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su Tim Cook, 2018’de yapılan pil değişim kampanyasının yeni iPhone modellerinin satışını olumsuz etkilediğini ifade etmişti. Bundan Apple’ın yeni bir kampanya yapmayacağını çıkarmak çok da yanlış olmaz.

Apple, garanti şartlarında 500 şarj döngüsünden bahsediyor. Bu şu demek: Telefonunuzu her şarj edişinizde ve deşarj olduğunda 1 döngü bitmiş oluyor. Li-ion piller kullanılıyor iPhone’larda. Li-ion pillerin standardı 500 şarj döngüsünde kapasitesinin %80’i halen çalışır vaziyette olmalı.

Diyelim ki pille ilgili bir sorununuz var. ( Örneğin; aşırı ısınma, çabuk şarjın bitmesi, geç şarj olması hatta cihazda yavaşlama-kasma sorunları gibi )

  • Apple öncelikle 500 şarj döngüsünü tamamlayıp tamamlamadığınıza bakacak.
  • Eğer 500’den az şarj döngüsü olduysa bu sefer de pil sağlığına bakacak.
  • %80’in altındaysa ve garantiniz varsa ücretsiz pil değişimi yapacak. Ama üzerindeyse hiç bir işlem yapmayacak.
  • %80’in altındaysa ve garantiniz yoksa yukarıdaki fiyatlardan pil değişimi işlemi yapacak.

Esas noktaya geldik. Eğer garantiniz devam ediyor ama 500 şarj döngüsünün üstündeyse piliniz;

  • Ücretli pil değişimi yapacak. Tabii yine pil sağlığının %80’in üstünde olmaması gerekiyor. Yalnız burada bazı istisnalar oluyor. Değişim artık parayla olduğundan pil sağlığı 80’in üstünde olsa dahi pil değişimi yapabiliyorlar.

# İflas eden tüccar eski defterleri karıştırırmış. Apple da anlaşılan kötü gelen satış rakamlarından sonra karlılığını devam ettirebilmek için umudunu pil değişimine, servis ücretlerine bağlamış durumda.  Aşağıdaki servis fiyat listesi de bunu kanıtlar nitelikte:

Ocak 2019

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?