iPhone Pil Değişimi İçin Önemli Gelişmeler Yaşanabilir

0
88
Yavaşlayan iPhone

Apple’ın iPhone modellerine yönelik yaptığı çalışmalar artarak devam ediyor. Özellikle iPhone yavaşlatma konusunda sonra, markanın üzerindeki baskıları azaltmak için farklı adımlar attığını görüyoruz. Bu sürece pil değişimi ile başlayan, daha sonra yazılım güncellemeleri konusunu değiştiren ve son olarak ise eski iPhone modellerinde pil indirimleri yapan firmanın, gönderdiği yeni bir mektup ikinci perdenin ortaya çıkmasına neden oldu. Apple’ın üzerindeki baskıları kaldırmak için attığı adımlar arasında gösterilen yeni adımların, kullanıcıları bir hayli sevindirdiğini de görebiliriz. Hemen detaylara geçelim.

iPhone Pil Değişimi İçin Para İadesi Alınabilir

Yavaşlayan iPhone modellerine sahip olan kullanıcıların, ilk yapmaları gereken şey pil değişimi programına katılmak. Bunun için zaten indirimli bir süreç başlatılmış durumda. Daha önce pillerin ne kadar indirimli olarak satılacağı konusunda bilgiler verdik. Zaman zaman stok sorunları yaşanıyor olsa da bu şekilde değişimler devam ediyor.

Yavaşlayan iPhone modeli olayının ortaya çıkması sonrasında, pil değişimi yapan kullanıcıların pek olumsuz etkilenmediğini de söyleyebiliriz. Öyle ki fiyatlar oldukça aşağı çekildi. Peki ama daha önce değişim yapan ve bu sorun nedeniyle pilleri tam ücretle değiştirmiş olan kullanıcıların zararını kim karşılayacak?

Yavaşlayan iPhone

Gelişmelere bakacak olursak tabii ki Apple karşılayacak. Firma sadece üzerindeki yükü azaltmak için değil, kullanıcılarına karşı yeniden gözde hale gelmek için yeni bir adım atacak gibi duruyor. Bugün ortaya çıkan ve Apple tarafından ABD Meclis üyelerine gönderildiği belirtilen mektuba göre iPhone akıllı telefonlarını pil değişim kampanyasından önce servise götüren ve bu sorundan kaynaklı olarak pilleri değişen kullanıcılar para iadesi alabilecek.

Şu an için konunun sadece atılabilir bir adım olarak gösterildiğini belirtelim. Yani kesin olarak bu kullanıcıların pil değişim ücretlerini, indirim oranında geri alması gibi bir durum yok. Ancak Apple’ın bu konu üzerinde çalıştığı görülüyor. Her an bir sürpriz gelebilir.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.2.2 Sonrasında iPhone Modelleri İçin Beklenmedik Sorun

Tüm bunları bir kenara bırakıp konu hakkında bir detay verelim. Mektupta çok önemli bir detay var. Buna göre Apple sorunu aslında 2016 yılından beridir bildiğini itiraf ediyor. Yani 2016 yılından beridir sorun var ve sorunun çözümü için güç sınırlaması çözüm olarak düşünülmüş.

Eğer bir geliştirici bu durumu ortaya çıkarmamış olsaydı, görünen o ki daha uzun süre eski iPhone modellerinin neden yavaşladığını tartışacaktık. Apple’ın üzerinde asıl baskı oluşturan kısımda burası gibi. Pek iyi niyetli bir yaklaşım olmamış orası kesin. Neden açıklamalar için 2 yıl beklendi ve açıklamalar geliştiricilerin mesajları sonrasında geldi tartışılır.

İlginizi Çekebilir: Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (9 Şubat)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?