Akıllı telefonlarda kullanılan şarj teknolojileri sürekli değişiyor. Buna karşın bağlantı teknolojilerinde ise standartlaşmanın ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Birçok marka bu alanda USB-C bağlantısını standart haline getirmeye başladı.

Tek bir bağlantının standart olarak sunulması, avantajları da beraberinde getirmeye başladı. Fakat Apple bu duruma uymayan markalar arasında yer alıyor. iPhone akıllı telefonlarında USB-C desteğini sunmayan Apple, hala Lightning bağlantısını sunuyor. Fakat bu durum yakın bir zamanda değişiklik gösterebilir. Üstelik Apple’ın doğrudan USB-C bağlantısına geçmesi değil de buna zorunlu kalması söz konusu olabilir.

Avrupa Komisyonu USB-C Bağlantısını Zorunlu Kılabilir

Bu konuda Avrupa Komisyonu tarafından önemli kararlar alınmaya başladı. Aslında bakarsanız Avrupa Komisyonu sürekli olarak markaları tek bir şarj portu kullanmaları konusunda uyarıyor ve hatta bu konuda bazı teşvikler yapıyor.

Yapılan çalışmaların ardından şarj cihazları için 3 farklı bağlantıya kadar düşülmesine imkan verildi. Eskiden hemen her markanın farklı bir seçim yaptığını görürken, şimdilerde ise USB-C ana bağlantısı üzerinde şekillenen bir sektör var. Ek olarak microUSB ya da Apple’ın kullandığı Lightning girişlerini görüyoruz.

Avrupa Komisyonu USB-C

Uzun çalışmalar sonrasında sadece 3 farklı bağlantı noktasına kadar düşen sektör, şimdilerde tek elde birleşecek gibi duruyor. Öyle ki Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlara bakacak olursak, bundan sonraki dönemde USB-C bağlantısı zorunlu olabilir.

2020 yılı içerisinde USB-C bağlantısının tek bağlantı olarak zorunlu tutulması, Apple’ın bu konuda farklı kararlar verebileceği anlamına geliyor. Henüz Avrupa Komisyonu ile Apple arasında resmi bir görüşme yapılmadığının bilgisi var. Görüşmelerin ne zaman yapılacağı bilinmez ama bu kararın iPhone 12 serisini etkileyip etkilemeyeceğini yakın zamanda göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?