Sahip olduğunuz iPhone modeli hangisi olursa olsun, zaman zaman bazı sorunlarla karşılaşırsınız. En çok karşılaşılan sorunlardan biri de iPhone mikrofon çalışmıyor sorunudur. Bazı kullanıcılar telefon görüşmesi sırasında mikrofonun hiç çalışmadığını ya da düzgün çalışmadığını belirtiyorlar.

iPhohone mikrofonu ile ilgili sorunlar telefon görüşmesi yaparken, FaceTime’ı kullanırken ya da bir ses kaydı yaparken ortaya çıkabilir.

iPhone mikrofonunuz düzgün çalışmıyorsa, aşağıdaki çözüm yollarını deneyerek sorunu düzeltebilirsiniz:

  • Sorunun varlığından emin olmak için bir ses kaydı yapmayı deneyin. Gerekirse, iPhone’nuzun ses seviyesini kontrol edin ve ayarlamaya devam edin.
  • Mikrofon sorununa yabancı maddelerin neden olma ihtimaline karşı, mikrofon ve hoparlör deliklerini temizleyin. Çoğu zaman, bu işlem ses kalitesini geri kazanma konusunda işe yarar. Ancak mikrofon temizleme işlemini yaparken nazik olun. Aksi halde telefona zarar verebilirsiniz.
  • Yukarıdaki çözüm yolları sorununuzu çözmüyorsa, donanım sorunu olabilir. Bu durumda, iPhone tamiri konusunda uzman değilseniz, yetkili bir teknik servise başvurabilirsiniz.
  • Ekran koruyucuları, kılıflar ve koruyucular mikrofon sorununun nedeni olabilir. Telefonunuzda bunlara benzer bir aksesuar kullanıyorsanız, aksesuarı çıkartarak deneyin. Ayrıca aksesuarlarınızda biriken kir vb. yabancı maddeleri temizleyerek de mikrofonu test edebilirsiniz.
  • Cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin.
  • iOS’u en son sürüme güncelleyin.
  • Üstteki çözüm yollarının hiçbirisi işe yaramadıysa, sorun akış kablosunda olabilir. Bu konuda tecrübeniz yoksa bir teknik servise başvurun.

Bunu okuyun: En Çok Görülen 5 iPhone Kamera Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?