30, Mayıs, 2020, Cts
Ana Sayfa iPhone Kullanım Rehberi iOS 11 iPhone X/8/8 Plus/7/7 Plus Messenger Çalışmıyor

iOS 11 iPhone X/8/8 Plus/7/7 Plus Messenger Çalışmıyor

- Advertisement -

iOS güncellemesi sonrası iPhone X’inizdeki Messenger uygulaması çalışmıyor ya da donuyor mu? Cevabınız evetse, bu makalede yer verdiğimiz çözüm yolları size yardımcı olabilir.

Yazılım güncellemeleri bir cihaz sistemini daha iyi optimize etme, hataları ortadan kaldırma ve daha iyi çalışmasını sağlamaya yöneliktir. Ancak yeni bir iOS güncellemesi her iPhone’da aynı etkiyi göstermeyebilir ve bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sorunlar birçok kullanıcı tarafından bildirilmeye başladığında, yazılım geliştiriciler sorunları düzeltmeye yönelik yeni küçük güncellemeler yayınlarlar. Ancak hata düzeltme güncellemesi yayınlanana kadar beklemeniz veya bazı çözüm yollarını denemeniz gerekir.

Bu makalede iOS güncellemesi sonrası iPhone X/8/8 Plus/7/7 Plus çalışmıyor veya kilitleniyor gibi sorunların çözümlerine yer verdik.

iPhone Messenger Uygulaması Çalışmıyor Sorunu İçin Çözüm Yolları

iPhone X cihazınıza yeni bir iOS güncellemesi yükledikten sonra Messenger uygulamasının çalışmayı durdurması veya sürekli çökmesi durumunda deneyebileceğiniz bazı çözüm yolları vardır.

Çözüm 1: Messenger uygulamasını ve arka planda çalışan diğer uygulamaları kapatın

Yeni iOS güncellemesindeki bazı değişiklikler, Messenger uygulamasının çalışmasında bazı sorunlar oluşmasına neden olmuş olabilir. Bu nedenle uygulamayı durdurup yeni başlatmayı deneyin.

 1. Ekranın alt kısmından yukarı doğru hızlıca kaydırın ve Uygulama Değiştirici görüntülenene kadar basılı tutun.
 2. Uygulamalar listesinden Messenger’ı bulmak için sola veya sağa kaydırın.
 3. Messenger uygulamasına dokunun ve basılı tutun.
 4. Ardından uygulamayı kapatmak için Eksi (-) işaretine dokunun veya uygulamayı kapatmak için hızlıca kaydırın.

Arka planda çalışan başka uygulamalarınız varsa, bunlardan herhangi birinin çakışmalara neden olmasını önlemek için tüm arka plan uygulamalarını kapatın.

Çözüm 2: iPhone X’inizi yeniden başlatın veya yeniden başlamaya zorlayın

Uygulamayı kapatmak sorunu çözmediyse, iPhone X’inizi normal şekilde yeniden başlatabilir veya yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz.

iPhone X Yeniden Başlatma

 1. Kapatma simgesi görünene kadar Güç + Ses düğmesine bir kaç saniye boyunca basılı tutun.
 2. Telefonu kapatmak için Kapatma simgesini sağa doğru kaydırın.
 3. 30 saniye bekleyin ve Apple logosu görünene kadar Güç düğmesine basılı tutun.

NOT: iOS 11 veya sonraki sürümlerinde Ayarlar > Genel> Sistemi Kapat seçeneğine giderek aygıtınızı kapatabilirsiniz.

iPhone X Yeniden Başlamaya Zorlama

Messenger uygulaması çöktüğü sırada iPhone X’iniz donuyorsa cihazınızı yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz.

 1. Ses seviyesi yükseltme düğmesine hızlıca basın ve bırakın.
 2. Ses seviye azaltma düğmesine hızlıca basın ve bırakın.
 3. Apple logosu görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun.

NOT: iPhone X’inizi yeniden başlamaya zorlama işlemi, herhangi bir veri kaybına neden olmaz. Bu nedenle işlemi yapmadan önce cihazınızı yedeklemeniz gerekmez.

Çözüm 3: iPhone X Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

iOS güncellemesi geçerli ağ ayarlarını bozabilir. Ağ bağlantısında meydana gelen hatalar, iPhone X Messenger uygulamasının sunuculara erişmesini engelleyerek düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu durumda iPhone X ağ ayarlarını sıfırlama işlemi yapabilirsiniz.

 1. Ana ekrandan Ayarlar‘a dokunun.
 2. Genel‘e dokunun.
 3. Sıfırla‘ya dokunun.
 4. Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya dokunun.

iPhone Ağ Ayarlarını Sıfırlama

NOT: Ağ ayarlarını sıfırlama işlemi cihazınızda kayıtlı olan tüm WiFi, Bluetooth, VPN ve APN ayarlarını siler. Bu nedenle WiFi ağınızın şifresini bir yere not ettiğinizden emin olun.

Çözüm 4: Messenger’ı ve diğer uygulamaları güncelleyin

iOS uygulama geliştiriciler, uygulamalardaki mevcut hataları ortadan kaldırmak için sürekli güncelleme yayınlarlar. Yeni bir iOS sürümü yayınlandığında uygulamalarda daha fazla hatalar meydana gelir. iPhone varsayılan olarak güncellemeleri otomatik olarak yapar. Ancak daha önce otomatik güncelleme özelliğini devre dışı bıraktıysanız, Messenger uygulamasını ve diğer uygulamaları elle güncellemeniz gerekir.

 1. Ana ekrandan App Store simgesine dokunun.
 2. App Store ekranında, sağ altta bulunan Güncellemeler simgesine dokunun.
 3. Messenger için bir güncelleme mevcutsa, uygulamanın adının yanında bir Güncelle butonu görünür. En son güncellemeyi yüklemek için Güncelle‘ye dokunun.
 4. Birden çok uygulama güncellemesi görüyorsanız güncellemeleri bir kerede yüklemek için Tümünü Güncelle seçeneğine dokunun.

Çözüm 5: Messenger uygulamasını kaldırın ve yeniden yükleyin

Bazı iOS güncellemeleri belirli uygulamaların bozulmasına ve çalışmayı durdurmasına neden olabilir. iPhone X Messenger çalışmıyor sorunu da bu sebepden kaynaklanıyor olabilir. Yukarıda yer verdiğimiz çözüm yollarından hiçbirisi sorunu çözmediyse, Messenger uygulamasını kaldırıp yeniden yüklemeyin deneyebilirsiniz.

 1. Ana ekrandaki herhangi bir uygulama simgesine dokunun ve basılı tutun.
 2. Simgeler hafif sallancak ve köşelerinde bir X işareti görünecektir.
 3. Messenger uygulamasını kaldırmak için uygulama simgesinin köşesindeki X işaretine dokunun.
 4. İşlemi onaylamak için Sil‘e dokunun.
 5. iPhone’unuzu yeniden başlatın ve iPhone X için Messenger uygulamasının en son sürümünü yüklemek için App Store’u başatın.
 6. Yükleme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin ve ardından iPhone X cihazınızı yeniden başlatın.

Yukarıdaki çözüm yollarından en az birisinin iPhone X Messenger çalışmıyor sorununu çözmesini umut ediyoruz. Tüm çözüm yollarını denemenize rağmen sorun devam ediyorsa, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

- Advertisement -
Ferhat YILMAZ
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.
- Advertisement -

Bizi takip edin

16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol

Mutlaka Okumalısınız

Giyilebilir Teknoloji için 2020 İlk Çeyrek Verileri Açıklandı

Koronavirüs etkisi 2020 yılının ilk çeyrek verilerini doğrudan etkiledi. Teknoloji firmalarının satışları büyük ölçüde düştü. Akıllı telefon satışlarında çok ciddi oranda küçülmeler var. Bilgisayar...
- Advertisement -

Borderlands The Handsome Collection Nasıl Ücretsiz Alınır?

Epic Games fırsatlarından ara ara bahsediyoruz. Takip etmişseniz bileceksiniz daha önce GTA V oyununun nasıl ücretsiz olarak alınabileceğini paylaşmıştık. Oyuna ayrılan süre son buldu....

DxOMark Enleri Açıkladı – Apple Listede Yok

Akıllı telefonların kameralarını değerlendirme konusunda en güvenilir adreslerden biri olduğu kanıtlanan DxOMark, yeni telefonlarda ilk baktığımız sitelerden biri. Telefon tanıtıldığı zaman siteye girip bir...

iPhone 12 için USB-C Girişini Unutun

USB-C bağlantısı, Apple'ın çok fazla önem verdiği bir bağlantı değil. Rakipleri değerlendiriyoruz, hızlı şarja geçen ve Type C portu girişleri kullanan çok fazla marka...

Benzer Yazılar

iPhone Takvim Virüsü Nedir? Nasıl Silinir?

iPhone takvim virüsü, takvim uygulamasını aktif olarak kullanan iPhone kullanıcılarının epey canını sıkacak olan bir durum. Takvim uygulamasında soğumanıza neden olan bu virüsün ne...

iPhone ve iPad’de Takvime Etkinlik Ekleme ve Düzenleme

iPhone ve iPad'de takvime etkinlik ekleme, özellikle iş programlarınızda çok yardımcı olabiliyor. Eğer bir toplantınız varsa, unutmamanız gereken özel bir gün varsa ya da...

Face ID ile Uygulamalara Giriş Yapmak

Face ID ile uygulamalara giriş yapmak, oturum açma işlemini kolaylaştıracağı gibi ekstra bir güvenlik önleminin daha kullanılması anlamına geliyor. Face ID üzerinde yapılan iyileştirmeler...

iPhone’da Koronavirüs İzleme Özelliği Nedir? Nasıl Kapatılır?

iPhone'da koronavirüs izleme özelliği, iOS 13.5 sürümüyle hayatımıza girecek. Final güncellemesinin gelmesinin hemen ardından resmi olarak bu özellik kullanılabilir olacak. Beta sürümlerinde ise zaten...

Bilmeniz Gereken En iyi iPhone SE 2020 İpuçları

iPhone SE 2020 ipuçları, telefonu tercih edecek olan kullanıcılar için güzel püf noktalar elde etmenizi sağlayacak. Bu yazımızda en iyi iPhone SE 2020 ipuçlarını...
- Advertisement -

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?