Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi iPhone’larda da kurtarma modu (recovery mode) özelliği bulunuyor. Bu sayede iPhone yazılımsal olarak zarar gördüğü zamanlarda tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyor. iPhone’unuz bir güncelleme sırasında hata yaşamış ve bu sebepten dolayı açılmıyor olabilir. Ya da açılış ekranında Apple logosunda kilitli kalıyor olabilir. Bu gibi sorunlarda iPhone’u kurtarma modunda yeniden yükleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ ! Kurtarma moduna başlamadan önce eğer hiç yedek almadıysanız iPhone’daki tüm bilgilerinizi kaybedeceğinizi belirtmek isteriz. Lütfen önce yedek alma şansınız varsa yedek alın ya da iTunes ile yedek nasıl alınır ? başlıklı makalemize göz atın.

iPhone Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır ?

  1. iPhone’u kapatın. Eğer kapatma sırasında sorun yaşıyorsanız home tuşuna (Ana ekran) ve açma kapama tuşlarına aynı anda basılı tutarak kapanmasını sağlayın.
  2. iPhone’dan home tuşuna basılı tutarken telefonu kablosu ile birlikte bilgisayarınıza bağlayın.
  3. iPhone’u kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’ı çalıştırın. ( iTunes yüklü değilse buraya tıklayarak indirin )
  4. iPhone’un ekranında iTunes’a bağlandığına dair bilgi çıktığında home tuşuna basmayı bırakın.

iTunes karşınıza şöyle bir uyarı çıkaracaktır, “iTunes, kurtarma modunda bir iPhone buldu. Bu iPhone’un iTunes ile kullanılmadan önce üzerine geri yükleme yapılması gerekir.”

Yukarıdaki mesajı gördükten sonra iPhone’u sıfırlayabilirsiniz. Eğer iPhone yanlışlıkla kurtarma moduna girdiyse cihazınızı home ve açma/kapama tuşlarına aynı anda basarak yeniden başlatın böylece kurtarma modundan çıkarmış olursunuz.

dfu-moda-alma

 

Güncelleme (31 Temmuz 2016)

Arkadaşlar yukarıdaki yöntemle DFU moduna alamadıysanız, şunu yapın:

  • Telefon açıkken aynı anda hem Power tuşuna hem de Home tuşuna basın.
  • Ekran kapanınca Powe tuşundan elinizi çekin. Home tuşuna basmaya devam edin.
  • Bir süre sonra pc den ses gelecek. Home tuşundan elinizi çekebilirsiniz.

Bu konuda bulduğum bir videoyu paylaşayım:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here