Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi iPhone’larda da kurtarma modu (recovery mode) özelliği bulunuyor. Bu modun genel bilinen adı da DFU moddur. Bu sayede iPhone yazılımsal olarak zarar gördüğü zamanlarda tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyor. iPhone’unuz bir güncelleme sırasında hata yaşamış ve bu sebepten dolayı açılmıyor olabilir. Ya da açılış ekranında Apple logosunda kilitli kalıyor olabilir. Bu gibi sorunlarda iPhone’u kurtarma modunda yeniden yükleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ ! Kurtarma moduna başlamadan önce eğer hiç yedek almadıysanız iPhone’daki tüm bilgilerinizi kaybedeceğinizi belirtmek isteriz. Lütfen önce yedek alma şansınız varsa yedek alın ya da iTunes ile yedek nasıl alınır ? başlıklı makalemize göz atın.

iPhone Kurtarma Modu (DFU) Nasıl Kullanılır ?

 1. iPhone’u kapatın. Eğer kapatma sırasında sorun yaşıyorsanız home tuşuna (Ana ekran) ve açma kapama tuşlarına aynı anda basılı tutarak kapanmasını sağlayın.
 2. iPhone’dan home tuşuna basılı tutarken telefonu kablosu ile birlikte bilgisayarınıza bağlayın.
 3. iPhone’u kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’ı çalıştırın. ( iTunes yüklü değilse buraya tıklayarak indirin )
 4. iPhone’un ekranında iTunes’a bağlandığına dair bilgi çıktığında home tuşuna basmayı bırakın.

iTunes karşınıza şöyle bir uyarı çıkaracaktır, “iTunes, kurtarma modunda bir iPhone buldu. Bu iPhone’un iTunes ile kullanılmadan önce üzerine geri yükleme yapılması gerekir.”

Yukarıdaki mesajı gördükten sonra iPhone’u sıfırlayabilirsiniz. Eğer iPhone yanlışlıkla kurtarma moduna girdiyse cihazınızı home ve açma/kapama tuşlarına aynı anda basarak yeniden başlatın böylece kurtarma modundan çıkarmış olursunuz.

dfu-moda-alma

 

Güncelleme (31 Temmuz 2016)

Arkadaşlar yukarıdaki yöntemle DFU moduna alamadıysanız, şunu yapın:

 • Telefon açıkken aynı anda hem Power tuşuna hem de Home tuşuna basın.
 • Ekran kapanınca Powe tuşundan elinizi çekin. Home tuşuna basmaya devam edin.
 • Bir süre sonra pc den ses gelecek. Home tuşundan elinizi çekebilirsiniz.

Bu konuda bulduğum bir videoyu paylaşayım:

16 YORUMLAR

 1. Merhaba Ben iphone5s I sarja koydum lakin birden ekran siyah oldu ve acilmiyor itunese bagladim geri yukleme yaparken birden donuyor ve son surum oldugundan emin olun diyor home ve power tuslarina basdigimda ise apple logosu gelmiyor ne yapmaliyim?

 2. Merhaba ben otelde çalışıyorum rus misafirimiz iphone 5c telefonu unutmuş şimdi ben telefonu baya bi bekledikten sonra baktım gelmedi sıfırladım ama türkiyeye nasıl kayıt yaptırabilirim?

 3. merhaba ıphone 7 telefonum var sarjı bitti sarja taktım logo geliyor 2 sn sonra ekran gidiyor ekran tam siyah olmuyor yani kapalı değil telefon sarjdayken ama ekran yok sonuçta kapatıyrum sonra kendi kendine bir daha açılıyor yardım edin ??

 4. benim bir arkadaşımda ıphone telefon var faturasını kaybetmişler ve telefonun icloud hesabını unutmuş sonra bulduğunda ise etkisileştirilmiş eposta adresini hatırlamıyormuş eşi güvenlik sorularınıda çok denemişler ve kapanmış kurtarma moduyla düzeltebilirmiyim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?