Şimdiye kadar Apple güvenilirlik yazılımlarını güçlendirdikçe dolandırıcılar daha da ileriye adım atmayı başardılar. Hatta bu öyle bir kirli yarışa dönüştü ki her yıl binlerce kişi yalnızca iPhone kullandığı için telefonunu ya da bir şekilde bilgilerini çaldırmak durumunda kaldı. Genellikle iCloud üzerinden yaşanan bu problemler vesilesiyle daha dumanı üzerinde olan bir ünlü fotoğraflarının ifşa durumu tarihe karışmadı.

Binlerce kullanıcının kişisel fotoğrafları ve bilgileri internete sızdırıldı. Şimdi ise son bir haftadır özellikle Avrupa’da çok sık görülmeye başlanan yeni bir dolandırıcılık hadisesi patlak verdi. Son olarak İtalya’da görülen olayda arabasının camı kırılarak içinden iPhone’u çalınan bir kişinin iCloud hesabını ele geçirmek istediler. Aslına bakarsanız zorlanmadan ele geçirdiklerini de söyleyelim. Çünkü bu noktada ciddi bir sorun ve eksiklik var ki insanların panik anında dikkat etmeleri oldukça olanaksız bir durum.

iPhone-Kullanicilarini-Tehdit-Eden-Yeni-Dolandiricilik-2Hırsızlar Apple tarafından kişilerin sağlık ile ilgili detaylarının saklandığı Medical ID uygulamasını kullanarak kişiye erişim sağlıyorlar. Güvenlik açığı sayesinde isminiz, mail adresiniz gibi erişim detaylarınız ele geçirildikten sonra çalınan telefonunuz sizi zaten başlı başına bir paniğe uğratıyor. Fakat amaç çalınan iPhone’dan ziyade iCloud hesabınız oluyor. Hırsızların iCloud hesabınıza erişmek için zekice planlanmış bir oyunları var.

Bir anda iPhone’unuzu çaldırdığınızı düşünseniz ilk ne yapardınız? Tabi ki iPhone’umu Bul uygulaması ile cihazınızın yerini tespit etmek, ekranını kilitlemek, kişisel dosyalarınıza erişimi kısıtlamak ya da en kötü ihtimalle tamamen kilitleyerek kullanılamaz hale getirmek. İşte siz bunu yaparken telefonunuzu çalan hırsızlar sizin mail adresinize çoktan bu servis yerine mail atmış oluyorlar.

Mail kutunuzu açtığınızda telefonunuzla ilgili detaylara ulaşmak için tıklayıp karşınıza çıkan giriş ekranından iCloud hesabınıza bağlanıyorsunuz. Eğer burada mail’e dikkatli bakmazsanız iCloud hesabınızdan binlerce liralık alışveriş yapılmasına engel olamayacağınız gibi hem telefonunuzu hem de paraları unutmanız gerekecektir. İtalya’da ‘Show iPhone Location’ isimli bir site üzerinden bağlantı verildiğini savunan mağdurlar Apple ile gelen mailin hiçbir ilgisinin olmadığını ekliyor.

Eğer telefonunuz kaybolur ya da çalınırsa ve siz Telefonumu Bul özelliğini kullanmak zorunda kalırsanız mutlaka gelen iletişimlerin Apple tarafından gönderildiğine dikkat edin. Başınızın daha büyük sorunlarla ağarmaması için bu önemli bir unsur.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?