Apple’ın üst düzey güvenlik özelliklerine sahip olduğu gerekçesiyle yıllardır Android akıllı telefonlarının üzerinde gösterilen iPhone akıllı telefonları, son dönemde sıkıntılı iddialar ile gündeme gelmeye başladı. Öyle ki yeni seri akıllı telefonların ilk olarak iOS işletim sisteminden kaynaklı olarak sorunlarının gündeme geldiği belirtilmiş, hemen sonrasında iPhone akıllı telefonlarında kamera güvenlik sorunu açıklamaları yapılmıştı.

Şimdi ise kamera güvenlik sorununun derinleştirildiği görülüyor. Google yetkilileri tarafından yapılan açıklama sonrasında ortaya çıkan konu ise oldukça önemli bir sorunu işaret ediyor. Buna göre iPhone kameraları kullanılarak kullanıcıların izlendiği belirtilmekte.

iPhone Kameralarında Sorun Ne?

Google’ın önemli mühendislerinden biri olan Felix Krause tarafından ortaya atılan iddia, iOS üzerinden iPhone kameralarının çalıştırılabilmesini sağlan bir gizlilik ayarının olduğunu gösteriyor. Buna göre çok güvenlikli olarak önerilen iOS işletim sisteminin içerisinde yer alan kamera izinleri sisteminin bir casusluk sistemini oluşturduğu ortaya çıkmış durumda. App Store üzerinden indirilen herhangi bir uygulamada, kamera izinlerinin verilmesi ve uygulamanın yüklenmesi durumunda, cihazın kamerasının uygulama açık olduğu her an kullanılabildiği belirtiliyor.

Kullanıcı hiç farkında olmadan, kamera izinleri sayesinde uygulamalar fotoğraf veya video çekip, bunları karşı taraf sunucuya iletebiliyor. Üstelik bu bir açık değil, uygulama yüklerken kullanıcının verdiği izinden kaynaklanıyor. Aslında bunu bir protokol hatası olarak görebiliriz. Verilen izinler nedeniyle kameranın canlı yayın gibi kullanılarak çekim yapması da mümkün. Üstelik kullanıcı bunu hiçbir şekilde fark etmiyor.

Google’ın mühendisi konu hakkında bir başvuru yapmış durumda. Apple’a yapılan başvuruyla beraber bu sistemin değiştirilmesi ya da yapılacaklar belirtilmiş. Apple ise şu an için bir açıklama yapmış değil. Apple’a yapılan başvuru sonrasında sistemin değişip değişmeyeceğini bilmek oldukça zor. Fakat kesin olarak şunu söyleyebiliriz ki bu sistem iPhone kullanıcılarının gizliliğini açık seçik ihlal etmekte.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Plus İçin Yeni Rehber Videoları Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?