Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarını her zaman için en güvenli akıllı telefon modelleri olarak duyuyoruz. Apple’ın akıllı telefonlarında kullandığı iOS işletim sisteminin bu durum üzerinde etkisi oldukça fazla. iOS işletim sisteminin içe kapalı yapısı ve iPhone akıllı telefonlarının da buna göre özelleştirilmiş olan donanımlarıyla, iPhone oldukça güvenli bir telefon olarak değerlendiriliyor. Sadece bunlarda değil, bunun dışında Android işletim sistemlerinde uygulamalara verilen ekstra izinlerde Apple’ın politikaları gereğince iPhone modellerinde çok fazla yer almıyor. Markanın izin vermediği özelliklerden birisi de uygulamaların ekran görüntüsünü kaydetmesi. iPhone serilerinde hiçbir uygulamaya bu izinlerin verilmediği biliniyor. En azından bugüne kadar.

Uber iPhone Ekranları Kayıt Edebiliyor

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Apple, tüm iPhone tarihi boyunca bu konuda radikal bir karara imza atmış ve iPhone ekran kayıtlarının izlenmesine bir uygulama için izin vermiş. Apple’ın izin verdiği uygulama ise Uber uygulaması. Teknoloji devi yaptığı düzenlemelerle beraber Uber uygulamasına iPhone ekranlarını kayıt etme konusunda resmi izin vermiş. Bu durumu doğrudan Uber yetkilileri de doğrulamış durumda. Uber’in güvenlik birimi tarafından doğrulanan konu hakkında detaylarda ortaya çıkmış durumda.

Uber tarafından yapılan açıklamaya göre bu durum için özel izin alındı. İzinin alınmasının ve iPhone ekranlarının kayıt edilmesinin nedeni olarak ise Apple Watch gösterildi. Apple Watch’ın eski serilerinde harita için gerekli olan görüntü işlemenin bulunmadığı, bunun için uygulamanın iPhone ekran kaydı ile bu sorunu çözerek, görüntüleri iPhone üzerinden aldığı ortaya çıktı.

Uber iOS

Açıkçası Uber’in nedenini açıklamasına rağmen konu iPhone kullanıcılarını ne kadar tatmin eder merak konusu. Öyle ki sadece akıllı saatlere aktarılmış bir görüntüden bahsetmiyoruz. Uber yalanlamış olsa bile, ekran kayıtları firma tarafından depolanmış da olabilir. Tabii ki bu konuda Apple’ın önlemleri alınmış olacaktır. Fakat yine de Apple tarafından yapılan açıklamaları beklemek gerekiyor. Henüz Apple’ın net açıklamasını göremedik. iPhone için uygulama izinleri konusunda bir değişiklik olmadığını da ekleyelim.

İLGİLİ HABER:  AirPods Değişimi Devam Ediyor

İlginizi Çekebilir: Yeni iOS Güncellemesi Eski iPhone Modellerini Yavaşlatıyor Mu?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?