iPhone Kullanıcıları İçin Çok Önemli Haber

0
39
iPhone sahte mesaj uyarısı

Akıllı telefon devlerinin yaptıkları tüm güncellemelere ve yeni seri tüm yazılımlara rağmen akıllı telefonlarda güvenlik sorunları tam olarak çözülmüş değil. Hala akıllı telefonlar ciddi güvenlik sorunlarıyla gündeme gelebiliyor. Çevrim için kullanılan cihazlar olması, artık kullanıcıların hemen her işlemi akıllı telefonları üzerinden yapıyor olması ve tüm sosyal medya uygulamalarının akıllı telefonlarda yönetilmesi hackerların bu alana yönelmesine neden oldu.

Mevcut güvenlik açıkları bir yana dursun artık kullanıcıların bilgilerini ele geçirmek için kullanılan birçok yöntem olduğu da biliniyor. Bu konuda üreticiler sürekli olarak müşterilerini uyarmakta. Son uyarı ise iPhone akıllı telefonları için geldi.

Apple ID Mesajlarına Dikkat Edin

Yapılan uyarıyla beraber iPhone kullanıcılarına son dönemlerde ilginç bir mesaj gönderildiği belirtiliyor. Kullanıcılara gönderilen mesajda Apple’ın kullanıcıların Apple ID sistemini devre dışı bıraktığı belirtiliyor. Gönderilen sahte mesajda kullanıcıların Apple ID sisteminde yaşanan sorunu çözmeleri için yine sahte mesajın içerisinde yer alan linke tıklamaları isteniyor.

iPhone sahte mesaj uyarısı

İddialara göre hackerlar tarafından hazırlanan bu bağlantı tamamen sahre bir Apple sayfasına yönlendirme yapıyor. Yapılan yönlendirme sonrasında kullanıcıların hem Apple ID girişi yapmaları hem de ödeme için kredi kartı girmeleri isteniyor. Sahte sayfaya bu bilgiler girildiğinde ise ne yazık ki kullanıcıların bilgileri çalınmış oluyor. Sahte mesajların ve casus yazılımların artmasıyla beraber epey tehlikeli hale gelmeye başlayan akıllı telefon kullanımı konusunda uzmanlar kullanıcıları tüm bu mesajlar konusunda uyarmakta.

Apple Mesajlarına Dikkat Edin

Doğrudan Apple tarafından iPhone sahte mesajları konusunda bir açıklama gelmese de benzer durumlarda daha önce Apple’da açıklamalar yapmıştı. Apple’ın asla kısaltılmış link sistemiyle bu tip bir mesaj göndermediğini belirtelim. iPhone telefonlara gelen bu tip sahte mesajları ise doğrudan silmeniz gerekiyor.

Aksi halde casus yazılımlar nedeniyle sizin de verileriniz riske giriyor. Apple’ın bu tip sorunları çözmek için sürekli sistemlerini güncellediği bilinse de benzeri durumlarda aslında en çok kullanıcıların dikkatli olması gerek. iPhone sahte mesajlar konusunda Apple’ın mesaj engelli sisteminden başka sunacağı bir sistem olması beklenemez. Kullanıcının kendisini bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?