iPhone kulaklık girişi çalışmıyor sorunu, birçok kullanıcının başına gelen can sıkıcı bir durumdur. Yeni iPhone modellerinde 3.5 mm kulaklık girişi bulunmasa da, bu kullanışlı ses bağlantı noktasına sahip milyonlarca iPhone var. Kulaklık girişi çalışmayan bir iPhone, iPad veya iPod touch sahibiyseniz, bu yazıda yer verdiğimiz çözüm yolları size yardımcı olabilir.

iPhone’larda kulaklık girişinin çalışmamasına neden olabilecek birden fazla sebep olabilir. iPhone kulaklık girişi sorunu, kulaklıktan hiç ses gelmemesi veya tek kulaklıktan ses gelmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

iPhone kulaklık girişi çalışmıyor sorununu çözmenin, sorunun neden kaynaklandığına göre değişen birkaç yolu vardır.

Sorun Kulaklıkta Olabilir

iPhone-kulaklik

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, kulaklığın çalışıp çalışmadığıdır. Çoğu zaman sorun kulaklık girişinden değil, kulaklıklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kulaklıklarınızı başka herhangi bir cihaza takarak çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmelisiniz. Birden fazla kulaklığınız varsa, iPhone kulaklık girişinin çalışıp çalışmadığını da hızlı bir şekilde test edebilirsiniz.

iPhone Kulaklık Girişi Çalışmıyor Sorunu İçin Yazılım Çözümlerini Deneyebilirsiniz

iPhone’unuzda kulaklık girişinin çalışmamasına neden olan bir yazılım sorunu olabilir. Bunu test etmek için, iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin. Aynı zamanda hard reset atmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca cihazınızın medya ses seviyesinin açık olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Cihazınızın Bir Bluetooth Cihazı ile Eşleşmiş Olup Olmadığını Kontrol Edin

iPhone’unuz bir Bluetooth hoparlörüne veya başka bir AirPlay cihazına bağlıysa, ses o cihaza gönderiliyor olabilir. Bu durumda kulaklıklarınızdan hiçbir şey duymazsınız. Deneti Merkezi’ne gidip Ses simgesine dokunarak iPhone’unuzun başka bir cihaza ses gönderip göndermediğini kontrol edebilirsiniz. Onay işareti farklı bir cihazdaysa, ses o cihaza gönderiliyordur. Bunu iptal etmek için önce AirPlay butonuna, daha sonra kulaklık seçeneğine dokunun.

Kulaklık Girişini Temizleyin

3.5 mm kulaklık girişi toz ve tüy girmesine maruz kalacak kadar geniş bir giriştir. Kulaklığınızı girişe tam olarak takamıyorsanız, buna bir yabancı madde veya toz birikmesi neden oluyordur.

Kulaklık girişi bir şekilde kirlendiyse, kulaklık ile cihaz arasında bağlantı kurulmaz ve bağlantı noktasını kullanamazsınız. Kullanmadığınız bir diş fırçası kullanarak, kulaklık girişini kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca kulaklık girişinin içine basınçlı hava uygulayarak da gerekli temizliği yapabilirsiniz.

iPhone kulaklık girişi çalışmıyor sorunu sizin için çözüldüyse, hangi yöntemi kullandığınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

22 YORUMLAR

  1. 2-3 tane kulaklık değiştirdim belki sorun kulaklıktadır diye ama değilmiş.Toz vardır diye ataç yardımı ile tozu çıkardım ama kulaklığı taktığım zaman ses az gelir kulaklığı hafif yukarı kaldırınca ses tam geliyor.Sorunun kulaklıkta olmadığına eminim sizce ne yapmalıyım?

  2. Kulaklık girişine toplu iğneyi itina ile sokup çektim içinden bir yumak pamuk çıktı.Kulaklığı taktım bangır bangır çalıyor şuan 🙂

  3. Kulaklığı takıyorum çalışmıyor ama şarj ediyor temizledim ne gerekiyosa yaptım yine aynı yine aynı hard reset attım kapatıp açtım yine aynı

  4. Benim kulaklık girişim biraz sorunluydu. Hafif gevşek takmam gerekiyordu ancak böyle ses geliyordu. Uzun süre bu şekilde kullandım fakat bir gün bu taktik de çalışmamaya başladı. Aylardır bozuk diye kullandım az önce bu yazıya denk geldim. Ataçla içini temizledim. İlk ufak ufak tozlar gelse de en sonunda büyük bir topak toz geldi. Eskisi gibi gevşek takmayı denedim HALLOLDU. Bu yazı için çok teşekkürler yeni telefon almaktan kurtardı !

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?