iPhone kozmetik sorunları ve garanti durumları

18
3338
iPhone teknik servis klavuzundan bir parça

Sık sorulan soruları ele aldığımız yazılara devam ediyoruz. AppleUzmani.net ‘e  gelen binlerce soru arasında garanti sorunları öne çıkıyor. iPhone çizildiğinde, çıkmayan lekeler meydana geldiğinde,  ezilmeler meydana geldiğinde, eğilmeler-bükülmeler meydana geldiğinde Apple yetkili servisleri tarafından nasıl bir işlem yapılacağı, garantinin devam edip etmediği doğal olarak merak ediliyor. Bu yazımızda iPhone’da meydana gelebilecek kozmetik kusurların garanti durumunu irdeleyeceğiz.

Daha önce yayınladığımız şu yazı da ilginizi çekebilir:

iPhone kasa sorunları ve garanti durumu

Yazacaklarımıza kanıt oluşturması açısından sizinle bir görsel paylaşayım. Aşağıdaki görsel, geçen yıl sızan Apple teknik servis tutanaklarına ait. 

iPhone servis klavuzu

Yukarıdaki resim, garantiyi bozmayan ve garanti kapsamında tamir edilmesi mümkün olan bazı sorunları gösteriyor. 1. resim ölü piksel ile ilgili. Garanti kapsamında ekran değişimi yapılıyor. 2. resim ön kamerada meydana gelen bir kayma ile ilgili. Bunda da garanti geçerli. 3. resim, bizi esas ilgilendiren resim. Bu resimde şu denilmiş:

“Noktasız, darbesiz ve ek çatlak olmayan, ön camda tek bir saç teli kalınlığında çizik” bu sorunda garantiyi etkileyen bir sorun değil. Problem garanti kapsamında tamir ediliyor. Sebebi ise bu konuda Apple’a çok sayıda şikayet gelmesi. İnsanlar düşürmedikleri veya darbe uygulamadıkları halde iphone ekranlarında böyle bir tek çatlak meydana geldiğinden şikayet ettiler. Muhtemelen bu üretimle ilgili bir sorun. 

Yukarıda şu da ifade edilmiş: Bu alttaki sorunları yaşayan cihazlar, suya düşmüş de olsa, kaza meydana gelmiş olsa da tamir edilecek veya değiştirilecek. 

iPhone’da kozmetik kusur denilince akla sadece yukarıdaki sorunun gelmeyeceğinin farkındayım. Konuya devam edelim;

Aşağıdaki resimde geçen yıl sızan Apple teknik servis kılavuzundan;

iPhone teknik servis klavuzundan bir parça

Yukarıda kırmızı ok ile işaretlediğim kısımlar kozmetik kusurlardan sayılabilir. 

Resmin başlık kısmında söylenen şu: “Bu sorunlar cihazın garanti dışı kalmasına neden olacaktır.”

Kırmızı ok işaretlerinde sol-üstten itibaren neler olduğuna bir bakalım:

1- Tek bir saç teli kalınlığında kırık ama darbe belirtisi var. 

2- Ekranda çok sayıda kırık

3- Kulaklık girişinde veya Lightning şarj girişinde hasar

4- Çok fazla aşınma, delinme, buton hasarı veya düşme belirtisi

5- Bükülme

6- Şişmiş pilden kaynaklanmayan bir kasa-ekran ayrılması

7- Hoparlör ve mikrofon girişinde meydana gelen hasarlar

Yukarıda saydıklarımız garanti kapsamında tamir edilemeyecek hasarlardır. Ücretli tamir yapılabilir. Ücretli tamir durumunda iPhone’unuzun garantisi devam edecektir.

iPhone’da meydana gelebilecek kozmetik kusurların garanti durumunuzu nasıl etkileyeceğini az çok anlamışsınızdır. Şöyle bir kuralla konuyu özetlemek mümkün:

 • Üretim hatasından kaynaklanan tüm sorunlarda Apple sorumludur. Garanti kapsamında tamir veya değişim yapılır.
 • Kullanıcı kaynaklı tüm sorunlardan, Apple sorumlu değildir. Garanti kapsamında ücretsiz işlem yapılmaz.
 • En üstte sayılan sorun haricindeki tüm kozmetik sorunları kullanıcı kaynaklıdır. Garanti kapsamında işlem yapılmaz.

Sonuç olarak;

Kozmetik sorunlu bir iPhone’unuz varsa önünüzde 3 seçenek var:

1- O şekilde kullanmaya devam edeceksiniz.

2- Apple yetkili servislerine götürüp ücretli cihaz değişimi yaptıracaksınız.

3- Garantiyi boşverip özel Apple servislerinde kasa, ekran vs.. değişim yaptıracaksınız.

Sorun sizi rahatsız etmiyorsa 1. seçenek daha mantıklı duruyor. 2. seçeneği pek tavsiye etmiyorum. Çünkü cihaz değişimi ücretleri oldukça fahiş. 3. seçenek ise iyi bir özel iPhone teknik servisinde yapılması durumunda iş görecektir. Yoksa dokunmatiği iyi çalışmayan 10 dolarlık ekranlı bir iPhone’unuz olabilir. Kasa değişimi yaparsınız 1 ay sonra lekeler çıkmaya, boyası dökülmeye başlayabilir.

Not: Ufak tefek çizikler garanti kapsamında herhangi bir soruna neden olmuyor. Onları garanti kapsamında tamir ettiremeseniz de, başka arızalara bakılmasında engel teşkil etmiyorlar. Yine çok ufak eziklerin de sorun teşkil etmediğini sıklıkla görüyoruz.

Bu yazımızda iPhone kozmetik kusurlarının garantiyi bozup bozmayacağını anlatmaya çalıştık. Umarız yararlı olmuştur. Siz de yorum kısmından görüşlerinizi ve başınızdan geçenleri yazarsanız, daha yararlı bir yazı olacaktır.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

18 YORUMLAR

 1. Hocam öncelikle merhabalar benim titizlikle kullanmış olduğum iPhone 8 plus cihazım var ben bu cihazı hiç bir yere vurmamama rağmen cihazın ekran ve kasa arasındaki ince çizği varya ince tel kalınlığında olan çerçeve sanırım işte o kısmın üst sol bölgesi ezik durum da bunu benim yapmam mümkün değil çünkü ben yapmış olsaydım cihazın kasa ve ekran bölgesine de zarar vermiş olurdum ama sadece o kısım da eğiklik var bu fabrikasyon hatası olabiliri mi ve eğer hataysa cihazı değiştirebilir miyim şimdiden teşekkürler

 2. Merhaba benim iPhone 7 jecblack kullanıyorum henüz bir yılı dolmadı alalı garanti ye gönderdim yuvarlak tuş basmıyor ekran yarıya iniyor şarj dayanmayıp aşırı ısınma yapıyordu bugün esc servis in sayfasına girip onarımı takip et kısmından cihazın ekran ve batarya değişimi olduğunu hazır kargo beklendiği yazısını okudum aradım arka kamera kenarında siyah kısım minik bir çatlak var değişimi ne kadar öğrenmek istiyorum dedim bayan arka kasa değişimi olmayan model bu yüzden cihaz değişimi yapabilirsiniz 3.099 tl dedi ben cihazı 3599 a aldım şaşırdım bu kadar yüksek mebla beklemiyordum cihazın küçük estetik sorununu çözmeye yardımcı olurmusunuz iş yerimde şarjdayken başkası düşürmüş ve bu sorun olmuş şarjdan çıkarmaya gittiğimde farkettim servis ücretsiz değişim yapmayacağını belirtti yol gösterirmisiniz

  • Merhaba. Servis o kırığı gördüğü halde ekran ve pil değişimi yaptıysa çok şanslısınız. Özel servisler yaparlar ama cihazın garantisi bozulur. Sayfanın üstünde bulunan kısımdan teknik servisimize ulaşabilirsiniz Işıl hanım.

 3. merhaba ıphone 6 kullanıyorum dün garantüye vedim sağ alt ve üst kısımlarında ekrandfa açılma var ilk aldığım zamandan beri bu böyle yaptırmak için verdim ama kasanın sağ altında yamulma olduğunu söylediler garanti kapsamına girmez ücretlendirilir diye söylendi ben sadece ekranımın açılmasını kapatmalarını söyledm ama olmayacağını söylediler ona rağmen bıraktım garantiye girer mi yaparlar mı yada cşihaz değişimi olur mu?

 4. Merhabalar açıklamanızda Noktasız, darbesiz ve ek çatlak olmayan, ön camda tek bir saç teli kalınlığında çizik” bu sorunda garantiyi etkileyen bir sorun değil. Ve tamiri veya değişimi yapılıyor demişsiniz. İPhone X kullanıyorum ve hiçbir şekilde darbe almadan veya benden kaynaklanan bir sorun olmadan ön camda tek bir çizik veya çatlak oluştu ama sizin bahsettiğiniz tek bir saç teli kalınlığında. Bu ekrana bakarken beni rahatsız etmekte. Bunun için değişim veya tamir nasıl talep edebilirim? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Sorun ekranda olduğu için ücretli ekran değişimi yaparlar. Benim bahsettiğim farklı sorunlar içindi. Örneğin pilin değişmesi lazım ama ekranda minik bir çizik var. Bu sorun değil.

 5. Merhabalar iPhone 7 Plus kullanıcısıyım telefonun arka kenera camından ses geliyor masaya koyduğum zaman farkettim elimle hafifçe burduğumdada bu ses geliyor garanti kapsamında yapılırmı veya ilerleyen zamanlarda bir zararı olurmu ?

 6. Merhabalar iphone 7 plus kullanıyorum telefonumun hopörlör kısmında sorun var sessiz ortamda video çektiğim zaman cızıltılar geliyor telefonumu hiç düşürmediğim halde birde arama yaptığımda karşı taraf sürekli sesimin az geldiğini söylüyor. Telefonumu kapsız kullandığım halde hiç düşürme ezik çizik yok ama arka kemarımın kenarlarında iphonumun mevcut rengi atmış ve siyah alt zemin çıkmış buda beni rahatsız ediyor garanti kapsamına giriyor mu bunlar yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba telefonum 7 jet black ama haparlor kısmında boya atması oldu toplamda alt jarj yerinde haparlör yeri olmak üzere 3 adet kavlamassı oldu kılıflı kullanıyorum telefonumu ve kesinlikle hiç düşürmedim yere bariz bir kronik hata sizce ne olur garantiye girermi ve değişim olma ihtimali varmı

 7. Merhabalar. Telefonumda düşmeden kaynaklı bir kaç çizik var. Ekran kasadan çok hafif ayrı. Bu düşmeden kaynaklı mı bilmiyorum. Bunların yanında kendi kendine kapanma, donma ve dokunmatiğinde zaman zaman sıkıntılar yaşıyorum. Garantiye göndersem yeni telefon verirler mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here