iPhone Klavyede Memoji İfadelerini Kapatmak

0
172
iPhone Klavyede Memoji İfadelerini Kapatmak

iPhone klavyesi çok amaçlı kullanımları destekleyen bir klavye. Akıllı telefonların bir çoğu bu şekilde. iPhone klavyelerinde ekstra artılar da bulunuyor. Klavyeye renk katan ve biraz daha canlı hale getiren bu artılardan birisi de memoji ifadeleri. Geliştirilmiş emojiler olarak da tanımlanabilecek olan memojiler, klavyeler üzerinde yer alan kısayollar üzerinden kullanılabiliyor. Her kullanıcı memojileri eğlenceli bulmuyor ya da sanıldığı kadar kullanmıyor. Klavyede gereksiz yer kapladığını düşünen kullanıcılar bile var. iPhone klavyede memoji ifadelerini kapatmak, bu kullanıcılar için çözüm.

Memoji ifadelerini kapatarak, klavyenin sol kısmına yerleşen nesnelerden tamamen kurtulabiliyorsunuz. İster iMessage üzerinden isterseniz de telefonun ayarlarından memojileri kapatabilirsiniz. Biz işimizi şansa bırakmayacağız ve sizler için iki yöntemi de anlatacağız.

Bakın: iPhone XS, Xs Max ve iPhone XR’da Memoji Nasıl Kullanılır?

iMessage Klavyede Memojileri Kapatmak

Başlangıcı iMessage uygulaması ile yapmak istiyorum çünkü bu ifadelerin en çok kullanıldığı bölümlerin başında mesajlar alanı geliyor. Birçoğunuz için sadece bu kısımda memojileri kapatmak yeterli gelecektir.

İşlemi yaparken iki noktaya dikkat etmek yeterli olacak. Birinci nokta memojileri sık kullanılanlar içerisinde kaldırmak.

İkinci nokta ise tamamen kullanımını kapatmak. Sık kullanılanlar içerisinden kaldırmanız, klavyede direkt olarak memoji önerileriyle karşılaşmanızı engellemeye yeterli. Ben tamamen kapatmak istiyorum diyenler için de ikinci yöntem kullanılacak.

 • Mesajlar uygulamasını açmadan iPhone klavyede memojileri kapatma işlemini yapamayız değil mi? Önce mesajlar uygulamasını açın.
 • Herhangi bir mesajlaşmaya girin. Hangisine girdiğinizin bir önemi olmayacak. Seçtiğiniz bir görüşmeyi görüntüleyin yeterli.

memoji ifadelerini kapatmak

 • Klavyenin açılmasını sağladıktan sonra üst çizgide yer alan uygulama sırasını göreceksiniz. Sağa doğru kaydırın ve sona gelin. En sonra “Diğer” var. Giriş yapın.

memoji ifadelerini kapatmak

 • “Düzenle” yoluna girin.
 • Favoriler içerisinde memoji ifadelerinin olduğunu ve bu ifadelerin yanında “-” şeklinde bir işaret olduğunu fark edeceksiniz. Favorilerde memojiler bulunuyorsa ve sizin bunu kaldırmanız gerekiyorsa, “-” alanını seçmek gerekecek.
 • Bu alana yanlışlıkla dokunma ihtimaliniz var. Apple böyle bir ihtimalle karşılaşıp istemeden kaldırma işlemi yapmamanız için son bir onay sorusu yöneltiyor. “Sık Kullanılanlardan Kaldır( Favorilerden kaldır)” ile bu onayı verin.
İLGİLİ HABER:  iPhone 6s ve iPhone 6s Plus Eylül Ayında Tanıtılacak

Önemli Uyarı: Sadece sık kullanılanlar diğer bir ismiyle favoriler alanından memojileri kaldırdık. Bu sizin için yeterli ise tamam, işlem bitti. Yok yeterli değil diyorsanız ve tamamen memojileri kapatmak gibi bir fikriniz varsa devam.

 • Aynı alanda “Daha Fazla Uygulama” şeklinde bir alt alan var. Bu alt alan içerisinde memoji olacak.

memoji ifadelerini kapatmak

 • Memoji yanında çubuk aktif olması lazım. Siz özelliği kapatmak, ifadelerin klavyeler üzerinde görüntülenmesini engelleme için bu çubuğu kapatın.
 • Yukarıda “Bitti” var. Basın, her şeyi kayıt edin ve çıkın.

Memojiler kapatıldı. Mesajlar uygulaması klavyesinde çıkartmaları görmeyeceksiniz. Geri açamaz mısınız? Açarsınız. Aynı menüye gelip, kapattıklarımızı aktif ediyoruz.

Ayarlardan iPhone Klavyede Memoji İfadelerini Kapatmak

Ne dedik. İki yöntem kullanılabilir. Mesajlarda klavye üzerinde memojileri kapattığınız gibi telefon ayarlarından da memoji çıkartmalarının klavyede gözükmesini engelleyebilirsiniz.

memoji ifadelerini kapatmak

 • Başlığımızda söylediğimiz gibi önce “Ayarlar” alanına ulaşacağız.
 • Buradan da “Genel” yolunu takip edeceğiz.
 • Klavye ayarlarının açılması için “Klavye” kısmı açılacak.

 • Emoji ifadesinin altında “Memoji çıkartmaları” aktif bir şekilde açık olacak. Bunu kapatın ve sorununuz çözülsün.

iPhone klavyede memoji ifadelerini kapatmak için bu basit yöntemler iş görecek. Klavyeden bu ifadelerin kapatılması, tamamen kaybedilmesi anlamına gelmez. Gelen mesajlarda yer alan memojileri yine görürsünüz. Klavye üzerindeki memoji alanından kurtulacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?