iPhone Kaynak Kodları Sızdırıldı

0
98

Apple’ın iOS işletim sistemi, özellikle güvenlik yönünden kendisini kanıtlamayı başarmış olan bir mobil işletim sistemi. Tabii ki Android ile karşılaştırdığımız zaman içe dönük yapı, iOS’un daha güvenli olduğunu kanıtlıyor. Fakat zaman zaman iOS işletim sistemine ilişkin önemli güvenlik açığı haberleri de gelmiyor değil. İşte bugün de benzer bir haber karşımıza çıktı. iOS işletim sisteminin kaynak kodları olarak bilinen bazı kodların sızdırıldığı açıklandı. iOS için hayati bir açık olarak gösterebileceğimiz açık, bir geliştirici tarafından GitHub üzerinden yayınlandı. Hemen konunun detaylarına geçelim.

iOS Önyükleme Kodları Paylaşıldı

Apple’ın en önem verdiği ve sıkı bir şekilde koruduğu iOS kaynak kodlarının sadece bir bölümünün sızdırıldığı belirtildi. Fakat bu bölüm iPhone ön yüklemesi olarak gösterilen en önemli kısım. iBoot ekranını olarak bilinen bu ekranın kaynak kodlarının sızdırıldığı belirtiliyor. Github üzerinden bir geliştiricinin yayınladığı kodların Jailbreak için kullanılması olası. Sadece bu kodlarla bile Jailbreak için çok önemli açıkların bulunabileceği belirtiliyor.

iOS Önyükleme Kodları

Burada Apple’ın avantajına olan en iyi durum ise sızdırılan kaynak kodlarının sadece iOS 9 işletim sistemine ait olması. Yani zaten eski sürümler için bir sızıntı söz konusu. Fakat yine de bu kodların içerisinde de iOS 11 ön yükleme kodlarının da yer aldığını belirten açıklamalar var.

Bunlar için Apple’ın açıklamalarını beklemek gerekecek.  Apple konu hakkında bir açıklama yapmadığı için detaylar bilinmiyor. Ayrıca iOS ön yükleme kodlarının Apple’ın en çok önem verdiği kodlar arasında olduğu belirtelim. Bu kısımda açık bulan kullanıcılara tam 200 bin dolar ödül veriliyor. Geliştirici muhtemelen eski bir sürümde açığı keşfettiği için Apple’dan ödül alamadı.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medyanın Gündemine Oturan Sanbot Özür Diledi

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Serisinin Renkli Kılıfları Gözüktü

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?