Makalemizde yer verdiğimiz iPhone fotoğrafçılığı ipuçları, profesyonel standartlarda çekim yapmanıza yardımcı olacak. iPhone ile kaliteli fotoğraf çekme yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

iPhone ile Daha Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekerim?

Derler ki, en iyi kamera sahip olduğunuz kameradır. Ve çoğumuzu için bu iPhone kameramızdır. Geçtiğimiz birkaç yılda piyasaya sürülen herhangi bir iPhone’da, günlük kullanıcılardan iPhone fotoğrafçılığı meraklılarına kadar herkese hitap eden sağlam bir dahili kamera bulunur.

Bu yazıda bugünün iPhone fotoğrafçılığında kullanılabilecek en kullanışlı kamera özelliklerinde, ayarlarından ve kontrollerinden en iyi şekilde yararlanmaya ilişkin ayrıntılı tavsiyeler sunuyoruz.

#1. Temeller

iPhone’un kamera özelliklerini kullanmaya başlamadan önce, Kamera uygulamasını açmamız gerekiyor.

Kamera uygulaması açıldıktan sonra, ana fotoğraf çerçevesinin altında bir dizi kontrol göreceksiniz: Zamanaşımı, Ağır Çekim, Video, Fotoğraf, Kare ve Pano. Üst kısımda flaş ve HDR modlarını değiştirmek, bir zamanlayıcı ayarlamak ve selfie için kamerayı çevirme kontrolleri de var. (Ve eğer 6s veya daha ileri bir iPhone kullanıyorsanız Live Photos özelliklerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir düğme var.)

Solda Fotoğraflar uygulamasına hızlı bir geçiş var. Ayrıca sağ alt tarafta bir filtre seçme denetimi var: Bunlara, beyaz deklanşör düğmesinin yanındaki griye çevrilmiş çevrelere dokunarak erişebilirsiniz.

Tüm bu kamera özelliklerini bu yazıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

#2. 3D Touch ile Belirli Bir Çekim Moduna Hızlıca Geçme

Bir iPhone 6s, 6s Plus, 7 veya 8’e sahipseniz, Ana ekrandaki Kamera uygulaması simgesine sertçe bastığınızda (3D Touch uyguladığınızda) Selfie Çek, Video, Ağır Çekim ve Fotoğraf Çek modlarına geçiş simgelerini görürsünüz. iPhone 7 Plus, 8 Plus veya iPhone X cihazınız varsa, bu seçeneklere Portre Modu da eklenecektir.

iPhone kamera 3D Touch secenekleri

#3. Zamanlayıcıyı Kullanma

Zamanlayıcı butonunu ekranın üstünde görülebilirsiniz (veya yatayda solda). Butona dokunarak 3 veya 10 saniyelik bir otomatik zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Zamanlayıcıyı ayarlayıp deklanşöre bastığınızda, ekranda geri sayımın başladığını görürsünüz.

iPhone fotograf zamanlayici

#5. Selfie Çubukları

Biraz tuhaf ve yanınızdan geçenlere biraz komik gibi görünse de, selfie çubukları gerçekten çok yararlıdır. Yüzünüzle kamera merceği arasında elde edebileceğiniz ekstra mesafe, olduğundan daha güzel gösteren bir portre oluşturacaktır.

iphone selfie cubugu

#6. Time-lapse (Zaman Atlama) Modunu Kullanma

Apple, iOS 7 ile birlikte filmler çekme ve inanılmaz efektler için onları yavaşlatan bir ağır çekim seçeneğini kullanıma sundu. iOS 8’de eklenen Time-laps modu, daha çekici videolar oluşturmak için Apple’ın “dinamik olarak seçin aralıklarla” diye adlandırdığı özellik ile fotoğraflar çekiyor.

Zaman atlamalı bir video çekmek için, Kamera uygulamasının ekranında, geçmiş videolar ve ağır çekim videoda sağa doğru hızlıca kaydırın. Kayıt butonuna dokunun. Uygulama birkaç saniyede bir otomatik olarak hareketsiz görüntüler çeker.

İşiniz bittiğinde tekrar kırmızı düğmeye dokunun. Uygulama, tüm bu resimleri bir araya getirerek zaman atlamalı bir video oluşturacak.

En iyi sonucu almak için, iPhone’unuzun tamamen hareketsiz olduğundan ve bir dakika veya daha fazla süre boyunca kayıt yaptığınızdan emin olun. Zaman atlamalı videonuz Fotoğraflar > Albümler > Videolar’a kayıt edilecektir.

iphone time-lapse video

#7. iPhone Kamerasının Titremesini Azaltma

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişse de, iPhone, düşük ışık koşullarında hala zorlanabilir. Düşük ışığı telafi etmek için genellikle daha uzun pozlamalar gerekecektir ve iPhone sabit tutulmadığında sahne biraz bulanıklaşacaktır. (iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus ve sonrası bunu hafifletmeye yardımcı olmak için optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir.)

Ellerinizin hareket etmesini engelleyen, dirseklerinizi veya vücudunuzu sert bir yüzeye dayama veya iPhone’u sabit bir yüzeye yerleştirme gibi eski moda tekniklerle kamera titremesini azaltabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve yavaşça verin. Deklanşöre hafifçe dokunun ve yavaş yavaş bırakın. Ya da iki saniyelik otomatik zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz.

#8. Tripodlar

Tripod kullanımı, özellikle zaman atlamalı çekimlere yardımcı olmasının yanında, fotoğrafçılığın neredeyse her alanında kaliteyi artıracaktır. Kamera sarsıntısı, akıllı telefon fotoğrafçıları için sürekli bir endişedir ve tripodlar dengeli bir çekim yapmak için idealdir.

iphone tripod

#9. Harici Deklanşör Kullanımı

Profesyonel fotoğrafçılar, özellikle kamera sarsıntısını azaltmanın bir yolu olarak SLR makinelerde harici bir deklanşör kullanmaktadır. Çünkü gerçek ya da ekrandaki deklanşöre basma eylemi, kamerayı sarsabilir. Bu nedenle, bir kablo üzerinde bulunan bir butonu kullanmak, sarsıntıyı tamamen ortadan kaldırmak için en ideal yoldur.

Apple Watch’unuzu da harici deklanşör olarak kullanabilirsiniz.

iphone harici deklansor

#10. HDR’de Çekim Yapın – Ancak Orijinalini de Koruyun

Küçük kapasiteli bir iPhone’a sahip olsanız bile HDR çekimleri yapabiliyorsa bu özelliği açın. Ayrıca Ayarlar > Fotoğraflar ve Kamera seçeneklerinden orijinal fotoğrafı kaydetme özelliğini de açın.

Bu şekilde, bir sahnenin üç farklı pozlamasını alarak, çok karanlık alanlarda bile ayrıntıları yakalamanızı sağlayan High Dynamic Range fotoğraflardan yararlanabilirsiniz.

HDR, etkileyici miktarda ayrıntıya ve geniş bir ton ve renk seçeneklerine sahip tek bir resim oluşturmak için çeşitli pozlamalar üretiyor. Zor ışık koşullarıyla karşılaştığınızda flaş yerine bunu kullanmayı deneyin.

iPhone HDR cekim

#11. Portre Modu

iOS 10.1 güncellemesi ile gelen Portre Modu, cihazların çift mercekli arka kameraya sahip olmasından dolayı şu an sadece iPhone 7 Plus, 8 Plus ve iPhone X için mevcuttur.

Portre Modu, fotoğraflarınıza derin efektler uyguluyor ve nesneye odaklanarak arka planı bulanıklaştırıyor. Bu, fotoğrafçılık camiasında bokeh efekt olarak adlandırılan ve aranan bir efekttir.

Portre Moduna erişmek için kamera arayüzünün altındaki döndürme menüsünde hızlıca kaydırın. Nesnenin 2,5 metre içinde olduğundan ve arka planın daha geride kaldığından emin olmaya çalışın. Işık düzeyinin yeterli olması da önemlidir.

iPhone Portre Modu

#12. Portre Aydınlatma

Portre Aydınlatması, iPhone 8 Plus veya X’de Portre Modunda çekim sırasında veya sonrasında uygulanabilecek akıllı ışık efektleri setidir. Ne yaptığınızı biliyorsanız, az miktarda çaba harcayarak profesyonel görünümlü fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Portre Modunda çekim yaparken, vizör ekranının alt kısmında Natural Light etiketli küçük bir altıgen görürsünüz; bu varsayılan standart efekttir. Ancak buna dokunduğunuzda dört seçenek daha olduğunu göreceksiniz.

Stüdyo Işığı en güvenilir ve nesnenin yüzünü ve diğer vurguları hafifçe ve gerçekçi bir şekilde aydınlatır. Kontur Işık daha fazla gölge katar.

Son iki seçenek nesneyi kesip siyah bir zemine koyar.

iPhone Portre Aydinlatma

#13. Seri Çekim Modu

Profesyonellerin dergi kapaklarında böylesine harika portre çekimleri elde etmesinin nedenlerinden biri, düzinelerce veya yüzlerce çekim yaparak, aralarından en iyi olanı seçmeleri. Siz de aynı şeyi iPhone’unuzda Seri Çekim Modu’nu kullanarak yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun en mükemmel gülüşünü ya da köpeğinizin yastığınızı parçalarken yüzünde oluşan suçluluk duygusunu en iyi şekilde yakalayabilirsiniz.

Yapacağınız tek şey deklanşöre basılı tutmak ve kameranın seri çekim yapmasına izin vermek. İşiniz bittikten sonra Kamera Rulosu’na gidin ve en iyi fotoğrafı seçtikten sonra diğerlerini silin. Çünkü fotoğraflar depolama alanınızı en çok kaplayan dosyalardır.

iPhone seri cekim modu

#14. Panorama

iOS 6’da iPhone’a sunulan (ancak ilginç bir şekilde iOS 8’e kadar iPad’e gelmemiş olan) Panorama, geniş manzaraların büyük, sanatsal çekimlerini ve ofisinizin zekice çekimlerini yapmak için müthiş bir moddur.

Deklanşöre dokunun ve iPhone’unuzu, yakalamak istediğiniz görüntü üzerinde soldan sağa doğru kaydırın. Cihazınızı olabildiğince sabit tutmaya çalışın.

Geleneksel panoramalar için iPhone’u dikey yönde tutmanız gerekir.

iPhone panorama cekimi

#15. Odaklanma ve Pozlama

iPhone’unuza nereye odaklanacağını belirtmek için Kamera uygulamasındayken ekranda bir yere dokunabileceğinizi biliyorsunuzdur. Bu, aynı zamanda pozlamayı da ayarlayan etkendir. Yani görüntünün ne kadar parlak veya koyu olduğunu ayarlarsınız.

Mesela, bir odada sırtını pencereye dönmüş birini fotoğraflıyorsanız, iPhone’un otomatik pozlaması varsayılan olarak onları bir siluet haline getirecektir. Fakat ekranda pozlamak istediğiniz nesneye dokunduğunuzda neye öncelik vermek istediğinizi bilir. Bu şekilde nesne daha belirgin hale gelirken, sahnenin geri kalanı daha parlak yapar.

iphone odaklama ve pozlama

#16. Odak ve Pozlamayı Kilitleme

iPhone, her yeni çekimde odaklanmayı ve pozlamayı yeniler. Ancak odağı ve pozlamayı kilitlemek istediğiniz zamanlar olabilir.

Bunu yapmak için, ekrana dokunup basılı tutun; parmağınızın etrafında bir kare görürsünüz. Kamerayı biraz hareket ettirseniz veya sahnenin tamamen farklı bir bölümüne hareket ettirseniz bile, pozlama ve odaklamanın kilitlendiğini göreceksiniz. Kilidi açmak için sahnenin herhangi bir noktasına dokunmanız yeterlidir.

iPhone odaklama kilitleme

#17. Live Photos (Canlı Fotoğraflar)

Live Photos, iPhone’un 6s ve iPhone 6s Plus’ın piyasaya sürülmesiyle iPhone’un repertuarına eklenen, biraz hassas bir fotoğraf özelliğidir.

Live Photos etkinleştirildiğinde, durağan bir fotoğraf için deklanşörden parmağınızı çekmeden hemen önce ve hemen sonraki birkaç saniye düşük çözünürlüklü bir video çeker. Böylece fotoğrafla birlikte hoş bir samimi video elde edersiniz.

Live Photos, Kamera uygulamasının içinden açılır ve kapanır. Üst sıranın ortasında üç eşmerkezli daire şeklinde simgesi vardır. Bu simge sarı renkte ise Live Photo etkin, beyaz renkte ise etkin değildir. İkisi arasında geçiş yapmak için simgeye dokunmanız yeterlidir.

iPhone Live Photos

#18. Üçler Kuralı

Nesnenin ölü merkezine odaklandığınızda çekimleriniz harika görünse de, Üçler Kuralı çekimlerinizin daha iyi, daha dinamik ve daha düzgün olmasını sağlar.

Ayarlar > Fotoğraflar ve Kamera’da Izgara’yı açarsanı bu kuralı kolayca uygulayabilirsiniz.

Çizgileri kılavuz olarak kullanın ve nesnenin odak noktasını dört çizginin kesişen noktasına yerleştirin. Sahnede bir ufuk varsa, onu da alt yatay çizgiye yerleştirin.

ucler kurali

#19. Kompozisyon

İyi bir fotoğraf yakalamak, yalnızca doğru ayarları bilmekle alakalı değildir. Fotoğraflarınızı profesyonellerin yaptığı gibi meydana getirin. Çerçeveyi yatay şekilde üçe bölmek için iPhone’un Izgara özelliğini (önceki adımda bunu nasıl açtığımızı gösterdik) kullanın ve objeyi ekranın ortasına değil de bu satırlardan birinin üzerine yerleştirin.

Kamerayı aynı seviyede tutmaya özen gösterin. Ayrıca arka planda sahnenin kompozisyonunu bozacak bir etken olup olmadığını kontrol edin.

iPhone fotografciligi kompozisyon

#20. Zoom

iPhone, (çift lensli arka kameraya sahip iPhone 7 Plus hariç) görüntüyü birçok kompakt veya profesyonel kamera gibi bir optik zoom kullanarak büyütemez. Bunun yerine, yalnızca pikselleri büyük ve bloklu hale getiren, ince ayrıntıları ortadan kaldıran bir dijital yakınlaştırma kullanır. Objeyi sayısal olarak büyütmek, titremeyen bir fotoğraf çekme de daha zor hale gelir.

Gerçekten büyütmeniz gerekiyorsa, daha sonra bir görüntü düzenleyici ile aynı dijital efekti uygulayabilirsiniz.

#21. Aydınlatma

Telefonunuz birçok durumu halledebilir, ancak karşılaştığınız her sahneyi çekemez. Ufacık görüntü sensörünüz en iyi performansı dışarıda gün ışığında gösterir. En iyi pozlamaları yapmak için fotoğrafçıların yıllardır takip ettikleri tavsiyeleri göz önünde bulundurun: güneşi sahnenin değil, kendi arkanızda ya da omuzlarınızdan birinin üzerinde tutmaya çalışın. İdeal olanı, güneşin nesnenin yüzünü aydınlatıyor olmasıdır.

Doğrudan güneşe doğru çekim yapmaktan kaçının. Aksi takdirde nesne karanlık çıkar. İç mekanlarda çekim yapıyorsanız sırtınızı pencereye konumlandırın ve ışıkları açın.

#22. Flaş

Dikkat çekici gelebilir, ancak gün ışığında çekim yaparken, flaş gizli silahınız olabilir. Parlak güneş ışığının neden olduğu gölgeleri azaltmak için hızlı bir ışık patlaması üretir. Flaş, gölgede kalan bölgeleri doldurarak öznenin yüzünde hoş bir aydınlatma sağlar.

Tabii ki, küçük LED flaş sadece çok yakın mesafelerde çalışıyor, bu nedenle konunun birkaç adım ötesinde olmadığınız sürece yardım etmesini beklemeyin.

#23. Deklanşör Gecikmesi

iPhone’unuzun deklanşör denetimleri dijitaldir. Deklanşör gecikmesi, deklanşöre basmanız ile sensörün gerçekten fotoğrafı kaydetmesi arasında geçen süredir. Deklanşör düğmesinin bastığınızda değil, parmağınızı kaldırdıktan sonra işlevini gerçekleştirdiğine dikkat edin.

Bu gecikmeyi telafi etmek için kamerayı sabit tutun ve deklanşörün ne kadar geciktiğini sayın. Dokunmatik düğmeyi kullanıyorsanız, fotoğrafınızı bulanıklaştırmamak için hafifçe dokunun.

iPhone kameranızı en iyi şekilde kullanabilmeniz için gerekli temel bilgileri ve bazı ayrıntıları sizlere aktarmaya çalıştık. Siz de bu bilgileri kullanarak çektiğiniz fotoğrafları, Apple Uzmanı Facebook Sayfası‘ndan bizlere ulaştırabilir ve sayfamızda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone Kamera Sorunları ve Çözüm Yolları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?