Apple, iPhone’lar da lityum iyon pil kullanıyor. Lityum iyon piller büyük avantajlara sahiptirler. Bu avantajlarının en başında lityum iyon pillerin hafıza etkisi sorununa sahip olmamaları gelir. Dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemenize gerek yoktur. Ayrıca yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek, pil için olumsuz bir etki oluşturmaz.

Lityum iyon pillerin avantajları kadar dezavantajları bulunmaktadır. En büyük dezavantajları üretim tarihlerinden itibaren kullansanız da kullanmasanız da kapasitelerinden her yıl ortalama %20 oranında kayıp yaşarlar. Yani bugün kullanmaya başladığınız telefonunuzun %100’lük şarj kapasitesinin tamamını kullanıyorken birkaç ay sonra size %100’lük bir oran gözükse de aslında kullandığınız kapasite oranı %98-95 dolaylarında olacaktır. Bir diğer sorunları ise tam boşalma durumunda kapasitelerinde bariz düşüşün yaşanmasıdır. Yani şarjınızın %0’ı görmesi tam boşalmadır ve bu %100 olan kapasitenizin %95’lere kadar düşmesine neden olabilir. Aslında lityum iyon pillerin ortalama şarj edilme sayıları bile bellidir. Yani bir lityum iyon pili tam kapasite, sorunsuz kullanmanız için ortalama 5.000 kere şarj edebilirsiniz dersek bu hatalı bir yorum olmayacaktır. Ancak 5.001. şarjdan sonra işler değişecek, lityum iyon piliniz yavaş yavaş ölmeye başlayacaklardır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında lityum iyon pillerin dezavantajlarının biraz daha ağır basmasına sebep oluyor. Başta hafif olmaları sebebi ile pek çok üretici akıllı telefonunda lityum iyon pilleri kullanıyorlar. Bu yüzden günümüzde lityum iyon pile bir mecburiyet söz konusu ve onu doğru şekilde kullanarak kapasite ve dayanım süresini uzatmak sizin elinizde. Özellikle iPhone’unuzun şarjından şikayetçi iseniz bunu birden fazla sebebi olabilir. Ancak genelde bu sorun pilin artık ömrünü doldurmasından kaynaklanır.

Sözü daha fazla uzatmadan iPhone’unuzun lityum iyon pilini, kaç kere şarj ettiğinizi, kapasitesinin ne durumda olduğunu görebilmeniz için yapabileceklerinizi anlatmak istiyoruz. Öncelikle bilgisayarınızda iTunes’in veya iPhone’unuzu USB üzerinden bilgisayarınıza bağladığınızda onu görmek için gerekli olan yazılımların yüklü olduğundan emin olun. Daha sonra ihtiyacınız olan şey, iBackupBot yazılımı. Buradan devam ederek Mac’iniz veya Windows’unuz için uygun olan yazılımı indirebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6s'in Rose Altın ile Bezenmiş Eşsiz Görünümü

Ekran Resmi 2015-05-24 01.10.31

Yazılımı indirdikten sonra kurulum işlemlerini tamamlayın ve iPhone’unuzu Mac’inize veya Windows’unuza bağlayın. Ardından uygulamayı açın. Kısa bir tarama işleminden sonra uygulama telefonunuzu görecektir.

Ekran Resmi 2015-05-24 01.13.02

Yukarıdaki gibi bir ekranın gelmesinden sonra “More Information” kısmına tıklayın. iPhone’unuzla ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-05-24 01.16.58

Kendi iPhone’um için bataryamın çok verimli olduğunu söyleyemem. Şimdiye kadar 171 kere şarj ettiğimi görmüşsünüzdür. Böylesine az bir şarj etme durumuna rağmen pilimin pek verimli olduğunu söyleyemem. Çünkü pilim hemen hemen her gün tam boşalma durumu ile karşı karşıya kalıyor. Hal böyle olunca görüldüğü üzere tam kapasite seviyesinde bir düşüş söz konusu. Elbette ki bunu yazımın başında da belirttiğim gibi doğrudan kullanımla bağdaştıramazsınız. Buna pilin üretim tarihinden itibaren geçen sürede dahil.

4 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?