Bu makalede iPhone kullanıcılarının son dönemlerde sıkça sorduğu “iPhone’unumu nasıl kablosuz şarj edebilirim?”, “iPhone kablosuz şarj edilir mi?“, “Kablosuz şarj nedir?” gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Makalemizde kablosuz şarj işleminin ne demek olduğunu ve iPhone kablosuz şarj etme yollarını ele aldık.

Kablosuz şarj, bir süredir birçok üst düzey Android telefonun özellikleri arasında bulunuyor. Ancak Apple kullanıcıların heyecanla beklediği bu teknoloji, markanın amiral gemisi iPhone’a henüz gelmedi.

Söylentilere göre, kablosuz şarj özelliği bu yılın sonunda duyurulması beklenen iPhone 8’de yer alabilir. Ancak özellik şu ana kadar Apple tarafından doğrulanmış değil. Her ne kadar bazı kullanıcılar için çok önemli olmasa da, kablosuz şarj etme özelliğinin avantajından faydalanmak isteyen kullanıcılar da var.

iPhone 5, 5C, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7 ve 7 Plus’ı nasıl kablosuz şarj edebiliriz?

Kablosuz Şarj Nedir?

Kablosuz şarj, adının aksine aslında kablosuz değildir (En azından şimdilik). Burada kablosuz teriminden kasıt, telefonun doğrudan priz gibi bir güç kaynağı yerine kablosuz şarj cihazının bir parçası olan şarj yastığına yerleştirilmesi ile şarj edilmesi işlemi için kullanılmaktadır. Yani telefonunuzu, düşünüldüğü gibi kablosuz şarj yastığının belirli bir mesafe yakınına yerleştirerek değil, şarj yastığının üzerine yerleştirerek şarj edebilirsiniz.

Kablosuz şarj cihazında enerjiyi telefona aktarmak için bobin kullanılıyor ve telefonun şarj edilebilmesi için şarj yastığına yerleştirilmesi gerekiyor. Şarj yastığının kendisi de kablosuz değildir. Aksine herhangi bir şarj aleti gibi bir güç kaynağına bağlanma ihtiyacı duyar.

Kısaca kablosuz şarj, kullanıcılara akıllı telefonlarını (veya tablet vb.) elektrik prizine takmaya gerek kalmadan, şarj yastığı ya da şarj pedi gibi bir yüzeye yerleştirerek şarj edebilme olanağı sunuyor. (Aşağıdaki görselde olduğu gibi.)

iPhone Kablosuz Şarj Cihazı

iPhone Kablosuz Şarj Etme Yolları

Kablosuz şarj özelliği iPhone’da bulunmamakla birlikte, Apple kullanıcıları için bir alıcı veya bir kutu biçiminde üçüncü parti seçenekler mevcuttur. İşte iPhone kablosuz şarj etme yolları.

iQi Mobile Kablosuz Şarj Alıcısı

Hantal bir cihaz kullanmadan iPhone’unu kablosuz şarj etmek isteyenler, 0,5 mm kalınlığa sahip bir kablosuz şarj alıcısı olan iQi Mobile‘i değerlendirmek isteyebilir. iQi Mobile, iPhone 5’den iPhone 6s Plus’a kadar tüm Lightning Konnektörlü iPhone’larla uyumludur.

iQi Mobile iPhone kablosuz şarj

Alıcı, telefonun arkasına yerleşen Lightning konnektörlü inanılmaz derecede ince bir kabloya sahiptir ve telefonun Lightning konnektörüne kalıcı şekilde bağlanmaktadır. Kablosuz şarj cihazı satın alırken, iQi Mobile’in Qi kablosuz şarj formatı ile çalıştığının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Türkiye piyasasında, Qi uyumlu bir şarj aletini yaklaşık 40 TL’ye satın alabilirsiniz.

Mophie Charge Force & Juice Pack Air

Mophie’nin bataryalı kılıfı Juice Pack Air ile kablosuz şarj altlığı Charge Force‘u birleştirerek, arabada veya USB bağlantı noktası bulunan herhangi bir yerde iPhone’unuzu kablosuz şarj edebilirsiniz. Sistem iPhone 6 / 6s / Plus veya 7 / Plus ile uyumludur.

Mophie kılıflı iPhone’unuzu Mophie Charge Force altlığının üstüne yerleştirin. İki parçada da yer alan dahili mıknatıslar birbirine kilitlendiği anda, hem kılıf hem de telefonunuz şarj olmaya başlayacaktır. Telefonunuza üst düzey koruma sağlayan Mophie Juice Pack Air kılıfın bir başka avantajı da, pil ömrünü neredeyse %100 uzatmasıdır.

Mophie’nin iki cihazının birleştirilmesi ile elde edilen kablosuz şarj sisteminin en büyük dezavantajı ise yaklaşık 1.000 TL’lik yüksek fiyatıdır.

Mophie Kablosuz Şarj Cihazı

Bezalel Latitude Kablosuz Şarj Alıcılı Kılıf

iQi Mobile’den biraz daha iyi bir şey arayanlar, iPhone 6/6s uyumlu Bezalel Latitude kablosuz şarj alıcılı kılıfı değerlendirebilir. Birçok kablosuz şarj alıcısı, Qi gibi belirli bir kablosuz şarj standardı gerektirirken, Latitude üreticiye göre her tür şarj sistemi ile çalışmaktadır. Şirket, kılıfın Starbucks ve McDonalds gibi kablosuz şarj istasyonlarının yanı sıra IKEA’nın kablosuz şarj cihazlı mobilyaları ve herhangi bir kablosuz şarj yastığı ile çalıştığını iddia ediyor.

Piyasada bulunan kaba ve itici seçeneklerin aksina, Latitude’ün şık tasarımı Apple stiline uygun görünüyor. iPhone’unu kablosuz şarj etmek isteyenlerin, Latitude kılıf ile birlikte bir de şarj yastığı satın almaları gerekiyor.

Bezalel Latitude Kablosuz Şarj Alıcılı iPhone Kılıfı

FLI Charge Kablosuz Şarj Cihazı

Kablosuz şarj sistemlerinin geleneksel kablolu şarj ile karşılaştırıldığında en büyük dezavantajlarından birisi, özellikle iPhone 6s Plus gibi büyük kapasiteli pillere sahip telefonları şarj etmek için çok daha uzun bir süreye gerek duymaları. FLI Charge, kullanıcılar şarj kabloları ile boğuşmaktan ya da şarj etmek için saatlerce beklemekten çıldırmadan önce halledilmesi gereken bu soruna çözecek bir ürün olabilir.

FLI Charge Kablosuz Şarj Cihazı

FLI Charge sistemi iPhone’un yanı sıra diğer akıllı telefonlar, drone, tablet, akıllı saat, hoparlör ve hatta GoPro gibi USB / MicroUSB bağlantısı üzerinden şarj olan herhangi bir cihazı kablosuz şarj etme özelliğine sahiptir. FLI Charge’da, Qi şarj teknolojisi kullanılan diğer sistemlerin aksine, sekiz cihazı aynı anda şarj edebildiği iddia edilen iletken bir teknoloji kullanıyor.

İlginizi Çekebilir: Mac Performans Testi Nasıl Yapılır? (Benchmark)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?