iPhone’a video ve müzik aktarma konusunda seçenekler oldukça sınırlıdır. Hatta çoğumuzun bildiği tek seçenek iTunes’u kullanarak aktarma yapmaktır. Ancak basit birkaç medya dosyasının aktarımı için iTunes’u kullanmak can sıkıcı ve karmaşık olabiliyor.

Bu süreci can sıkıcı yapan ilk şey, iTunes kısıtlamasından dolayı yalnızca kendi PC veya Mac’inizdeki dosyaları aktarma olanağınız olmasıdır. İkincisi ise, MKV ve MP4 gibi video formatları söz konusu olduğunda, bunları varsayılan iOS formatı olan MOV’ye dönüştürmenin zaman almasıdır.

Ancak, endişelenmenize gerek yok! Biraz araştırma yaptık ve iTunes olmadan iPhone’a kablosuz video ve müzik aktarmak için mükemmel bir çözüm bulduk. Tekrar ediyorum, iTunes olmadan!

Üstelik bu çözümün en güzel tarafı, işlemin tereyağından kıl çeker gibi kolay olması ve en fazla bir dakika sürmesi. Nasıl mı yapacağız? Cevap VLC for Mobile uygulamasının içinde! Hepimizin bildiği gibi VLC, MKV, MP4 veya AVI gibi çeşitli video dosyası formatlarını oynatabiliyor ve bu yeteneğini harika bir iOS uygulamasıyla devam ettiriyor.

Aşağıda VLC’yi kullanarak iPhone’a kablosuz video ve müzik aktarma işleminin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik.

1. VLC Paylaşım Sunucusunu Başlatın

Uygulamayı açın ve uygulamanın ayarlarını görüntülemek için sol üst köşedeki VLC simgesine dokunun. Burada, Sharing via WiFi seçeneğinin anahtarını AÇIK pozisyona getirin. Bir IP adresi ve bir .local adresi göreceksiniz.

vlc-wifi-transfer_001vlc-wifi-transfer_002

2. PC’yi Aktarıma Hazır Hale Getirin

Bilgisayarınızda bir web tarayıcı sayfası açın ve adres satırına 1. adımda gördüğünüz IP adresini veya .local adresini yazın ve Enter tuşuna basın. Dosyaları aktarmak için kullanabileceğiniz bir VLC portalı açılacaktır.

VLC-WiFi-paylasim

3. iPhone’a Video ve Müzik Aktarma İşlemini Yapın

Artık yapmanız gereken tek şey, iPhone’a aktarmak istediğiniz dosyaları sürükle bırak yöntemiyle Drop Files yazan bölgeye taşımak veya + tuşuna tıklayarak kaynak klasörden seçerek yüklemek.

İLGİLİ HABER:  Daha Güçlü, Daha Büyük, Force Touch Destekli ve Kamera Çıkıntısı Olmayan Yeni iPhone'lar: iPhone 6s ve iPhone 6s Plus

VLC-Wifi-Dosya-Aktarma

Aktarılan dosyaları, iPhone’un VCL kitaplığında göreceksiniz.

VLC-for-Mobile

Gördüğünüz gibi, iTunes kullanmadan iPhone’a müzik veya video aktarmak 1’den 3’e saymak kadar kolay bir işlem.

iOS için VLC: Artıları ve Eksileri

Bu yöntem, daha önce de belirttiğimiz gibi müzik ve video dosyalarını iPhone’unuza yalnızca kendi bilgisayarınızdan değil, herhangi bir bilgisayardan kablosuz olarak yapmanızı sağlar.

Dahası, yöntem tersine de çalışmaktadır. Yani VLC for Mobile ile müzik ve video dosyalarını iPhone’dan bilgisayara aktarma işlemi de yapabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken, yukarıdaki 3. adıma kadar aynı şekilde ilerleyip Download Files’a tıklamaktır. iPhone VLC kitaplığınız tarayıcı ekranında açılır ve istediğiniz dosyaları bilgisayarınıza indirmenize imkan tanır.

iphonedan-bilgisayara-kablosuz-aktarim

VLC uygulaması Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi bulut hizmetlerinden video izlemenize de olanak tanır. İlgili seçenekler soldaki menüde yer almaktadır.

VLC-Bulut-Hizmetleri

Bu yöntemdeki tek sınırlama, videoların ve müzik dosyalarının yalnızca VLC player’da oynatılabilmesidir. Ancak bana göre bu bir eksi değil, aksine artıdır. Neden mi? Bu şekilde iPhone’unuzda başka bir uygulama açıkken arka planda video ve müzik oynatabilirsiniz.

VLC for Mobile uygulaması ile iTunes olmadan video ve müzik dosyalarını kablosuz olarak iPhone’a aktarabilirsiniz. VLC uygulamasının bana göre en güzel tarafı, dosyaların alfabetik sıraya göre otomatik olarak sıralanmasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?