iOS 10 ile istenmeyen arama salgınını azaltmaya yardımcı olan yeni bir çağrı engelleme özelliği yayınlayan Apple, aynı şeyi istenmeyen SMS için de yapmayı hedefliyor. Arama engelleme özelliği, üçüncü taraf uygulamalarının tanımlanmış ve doğrulanmış istenmeyen göndericilerden gelen aramaları filtrelemesine olanak tanıyor. Şimdi cihazınızı iOS 11’e güncellediğinizde, istenmeyen mesajlar için benzer bir özellik elde edebilirsiniz.

İstenmeyen arama salgını daha çok Batı’da yoğunlaşırken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde istenmeyen SMS salgını baş gösterdi. Telefon numaranızı herhangi bir firmaya verdiğinizde, farkında olmadan birden fazla servisin kullanımına da sunmuş oluyorsunuz. Bunun sonucu olacak da, bu servislerden gelen istenmeyen SMS’lere maruz kalırsınız

Daha önceki yazılarımızda istenmeyen mesajları engelleme konusunda bir makale yayınlamıştık.

iOS 11’de İstenmeyen SMS Engelleme Nasıl Çalışır?

iOS 11’de istenmeyen SMS engelleme için IdentifyLookup adı verilen yeni bir framework kullanılıyor. Bu, iOS 10’da kullanılan içerik engelleyicilere benzer şekilde çalışan basit bir filtreleme framework’üdür.

İstenmeyen SMS engelleme uygulamaları, bilinen spam gönderilerin bir listesini içeren ve onları filtreleyen bir framework sunar.

Uygulama ile filtreleme etkinleştirildiğinde, Mesajlar uygulamasında Önemsiz SMS adlı yeni bir bölüm görünür. Burada, istenmeyen olarak işaretlenmiş mesajları bulabilirsiniz. Bir görüşmeye dokunduğunuzda, engellenen gönderenden gelen tüm mesajları ve hangi uygulamanın mesajı filtrelediğini gösteren bir metin görürsünüz.

Bir mesaj istenmeyen SMS bölümüne alındığında bunun için bir bildirim almazsınız ve Mesajlar’ın ana sekmesinde görünmez.

iOS 11’de İstenmeyen SMS Engelleme Uygulaması Nasıl Etkinleştirilir?

Öncelikle, bu bölümün altında yer alan 3 SMS filtreleme uygulamasından istediklerini cihazınıza yüklemeniz gerekiyor. Tıpkı, arama engelleme özelliği gibi, istenmeyen SMS engelleme uygulaması da manuel olarak etkinleştirilmelidir. Aynı anda yalnızca bir SMS filtreleme uygulaması çalıştırabilirsiniz.

  1. Ayarlar > Mesajlar’a gidin ve Bilinmeyenleri Filtrele’yi seçin.ios 11 sms engelleme
  2. Etkinleştirmek istediğiniz uygulamanın yanındaki geçiş anahtarını Açık konuma getirin.
  3. Koşulları kabul ettiğinizde, SMS engelleme uygulaması aktif olacaktır.

#1. VeroSMS

VeroSMS, SMS filtrelemesine yönelik manuel ve gizilik ilkesine dayalı bir yaklaşıma sahiptir. VeroSMS’in SMS’inize erişimi yoktur ve hiçbir veri uygulama sunucularına gönderilmez. Tüm filtreleme cihazınızda gerçekleşir.

İstenmeyen SMS Engelleme uygulamaları
VeroSMS mesaj filtreleme

Uygulamanın ücretsiz sürümünde, VeroSMS’in filtrelemesini istediğiniz anahtar kelimeleri manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bu, gönderen numarası veya ortak bir istenmeyen anahtar kelime olabilir (bahis, satış, indirim gibi).

Benzer şekilde, hiçbir zaman filtrelenmeyecek anahtar kelimeler ekleyebileceğiniz beyaz liste özelliği vardır. Bu, çalıştığınız banka gibi gönderenlerden gelen mesajlar için gerçekten faydalı bir özellik olabilir.

Bir defaya mahsus 0,99 dolarlık uygulama içi satın alma işlemini yaptığınızda, ülkeye özgü geniş kapsamlı bir beyaz listen ve kara listenin kilidini açarsınız. Bu listeler düzenlenebilir ve sizin için en yaygın istenmeyen SMS’leri halledebilir.

#2. SMS Shield

SMS Shield, süslü püslü bir SMS filtreleme uygulamasıdır. Uygulama, makine öğrenme tabanlı spam filtreleme özelliğine sahiptir. Bu uygulama hakkında ilginç olan şey, çevrimdışı olarak da çalışıyor olmasıdır. iOS 11’deki yeni API’ler sayesinde, tüm makine öğrenmesi cihazınızda gerçekleşir.

SMS Shield’ın AI motoru, onbinlerce spam SMS mesajıyla eğitildi. Bu, daha önce aynı mesajı veya anahtar kelimeyi görmemiş olsa bile spam’ı belirleyebileceği anlamına geliyor.

Ayrıca manuel kontrolünüz de var. Belirli bir kişiden gelen veya belirli bir anahtar kelime içeren mesajları da engelleyebilirsiniz. Ancak VeroSMS’de olduğu gibi beyaz liste özelliğine sahip değil.

SMS Shield mesaj engelleme

Çok seyahat ediyorsanız Frequent Traveller Mode (Sık Kullanılan Gezgin Modu) hoşunuza gidebilir. Bu özellik, eyalet veya ülke sınırlarını aştığınızda aldığınız istenmeyen SMS’leri otomatik olarak engeller.

Ancak tüm bu makine öğrenme yeteneği aylık bir maliyetle gelir. Bir haftalık deneme süresi dolduğunda, SMS Shield’ın maliyeti aylık 0.99 $ veya yıllık 5.99 $’dır.

#3. Hiya

İstenmeyen aramaları engellemek için Hiya’yı zaten kullanıyorsanız ve sizin için iyi çalışıyorsa, istenmeyen SMS engelleme için de Hiya’yı kullanmayı deneyin. Bilinmeyen bir numaradan SMS aldığınızda, ilgili SMS, spam olup olmadığının tespiti için Hiya’nın sunucularına anonim olarak gönderilir. Eğer spamsa, Hiya tarafından otomatik olarak filtrelenir.

Hiya SMS engelleme

Hiya’nın filtreleri tamamen sahip oldukları verilere bağlıdır. Ve tüm ülkeler için en iyi sonucu vermeyebilirler.

Gizlilik, Hiya için en büyük sorundur. Gizlilik sizin için önemliyse, VeroSMS’i tercih etmenizi öneriyoruz.

SMS Filtreleme Sorunlarını Giderme

Kişi olarak ekle: Bir uygulama, bilinmeyen bir numaradan gelen yararlı iletileri spam olarak filtreliyorsa, bu numarayı kişi defterinize eklemeyi deneyin.

Uygulamanın beyaz listesini kullanın: Bir telefon numarasını beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Piyasada birçok istenmeyen SMS engelleme uygulaması mevcuttur. Sizin kullandığınız ve yararını gördüğünüz farklı bir istenmeyen mesajları engelleme uygulaması varsa, yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?