iOS işletim sistemi kolay kolay virüs bulaşmayacak kadar güvenilir olsa da, nadiren iPhone ve iPad’e virüs bulaşması durumları ile karşılaşılabiliyor. iPhone veya iPad’inize virüs bulaştığını düşünüyorsanız, yazımızda yer verdiğimiz yöntemi kullanarak virüs taraması yapabilir ve virüsü temizleyebilirsiniz.

Aslına bakarsanız, öncelikle iPhone’a virüs bulaşır mı? sorusunu cevaplamamız gerekiyor. Cevap olarak “hayır” demek isterdik ancak nadir de olsa iPhone’a virüs bulaşabilir.

Örneğin, sık kullandığınız bir uygulama karşınıza daha önce görmediğiniz şekilde bir reklam çıkarıabilir ve iOS’a virüs bulaşacağı mesajını vererek sizi bir uygulama indirmek üzere tehlikeli bir web sayfasına yönlendirebilir.

iOS için son derece nadir olmasına rağmen, iPhone veya iPad’inizde bir veya daha fazla virüs, solucan veya diğer kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünüyorsanız, kişisel veri güvenliğiniz için virüs tarama ve temizleme işlemi yapmanızı öneriyoruz. Bunu nasıl mı yapacaksınız? iPhone virüs tarama ve temizleme işlemi için okumaya devam edin.

iPhone’unuzda bir virüs olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Teknik açıdan baktığımızda, virüs kendisini başka bir programa sokan bir kod parçasıdır. Solucan ise kendi başına bağımsız bir programdır. Her ikisi de mesajlaşma uygulamaları üzerinden veya sosyal mühendislik yoluyla bulaşır ve yayılırlar.

iOS’un güvenliği Apple’ın uygulama mağazası App Store’un sağlamlığından geliyor. Bir uygulama App Store’da yayınlanmadan önce, virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yapılıyor ve tespit edilenler onay aşamasında platform tarafından engelleniyor. Ancak cihazına jailbreak işlemi yapanlar veya App Store dışında bir kaynaktan uygulama indirenler, bu güvenlik taraması avantajını kaybetmiş oluyor. Kullanıcılar kaynağını bilmedikleri bir uygulama yüklediklerinde, virüs ve kötü amaçlı yazılımlara davetiye çıkarmış oluyor. Bununla birlikte, iOS hem App Store’dan hem de farklı kaynaklardan indirilen uygulamaların içerebileceği muhtemel virüslerin bulaşmasını ve yayılmasını engelleyen ilave güvenlik önlemlerine sahiptir.

Virüs bulaştığını düşündüğünüz iPhone veya iPad’inizde neler olduğunu öğrenmek için şu soruları cevaplamanız gerekiyor:

  • Cihazınıza jailbreak yaptınız mı? Güvenilir olmayan bir kaynaktan bir uygulama yüklediniz mi? Her ikisi soruya da evet cevabını veriyorsanız, cihazınıza kötü amaçlı bir yazılım bulaşmış olabilir. Bu durumda virüsün kaynağı olan uygulamayı bulmalı ve kaldırmaya çalışmalısınız.
  • Cihazınız, yalnızca belirli uygulamaları kullandığınızda mı beklenmedik davranışlar gösteriyor? Örneğin, bir uygulamayı açtığınızda sizi Safari’de alışılmadık bir web sayfasına yönlendirebilir veya App Store’u izinsiz olarak çalıştırabilir.
  • Sorunu herhangi bir uygulamayı çalıştırmadan da yaşıyor musunuz? Cihazınız bir donanım sorunu nedeniyle hatalı çalışıyor veya farkında olmadan iOS’ta bir ayarı değiştirmiş olabilirsiniz.
İLGİLİ HABER:  iPhone SMS Mesaj Gizleme Nasıl Yapılır?

Kötü amaçlı yazılımların işletim sisteminin kalbine girmesi ve sistem genelinde sorunlara neden olması pek olası değildir.

Soruna neden olan uygulamayı tahmin edebiliyor musunuz?

iOS’ta kendisini etkileyen bir virüs var olmasından ziyade, cihazınızda sorunlu bir uygulamanın var olması daha olasıdır. Bu, uygulamanın kötü amaçlı olduğu veya geliştiricilerin hatalı olduğu anlamına gelmez. Ancak, bir uygulamanın meşru olması veya saygın bir şirket tarafından yapılmış olması, kötü niyetli yazılım veya bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilemeyeceği anlamına gelmez. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlarını iOS’a sokamadıkları için, yaygın olarak uygulama geliştiricileri tarafından kullanılan bir geliştirici kitini hacklerler. Böylece, bu geliştiricinin uygulamasını kullandığınızda tehlikeli bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz.

Bu tür uygulamalar genellikle kendilerini belli ederler. Çünkü kullanırken, düzenli aralıklarla izniniz olmadan bir web sayfasına veya App Store’a yönlendirilirsiniz.

Sorunun belirli bir uygulamanın neden olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle uygulamanın güncellenmiş bir sürümünün mevcut olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, uygulamanın web sitesini veya geliştiricinin Twitter hesabında sorundan bahsedilip bahsedilmediğini öğrenmek için kontrol edin. Eğer gelişitirici ile iletişime geçme imkanınız varsa, sorunu düzeltip uygulama için bir güncelleme yayınlamalarını sağlayabilirsiniz.

Yukarıdakileri yaptığınız halde sorun devam ediyorsa, uygulamayı kaldırın ve cihazınızı bir süre o uygulama olmadan kullanın. Sorun ortadan kalktıysa, suçluyu buldunuz demektir. Bu durumda ilgili uygulama olmadan cihazınızı kullanmaya devam etmek veya aynı işi yapan başka bir uygulama kullanmak konusunda karar vermeniz gerekiyor. Diğer taraftan, uygulamayı kaldırmaya karar verseniz bile App Store’da uygulama sayfasını takip ederek, yeni bir sürüm yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

iPhone Web Sayfası Yönlendirme Sorunu Nasıl Çözülür?

İşte web sayfası yönlendirme sorunlarını çözebilecek hızlı bir ipucu. Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil‘e gidin ve onaylamak için Geçmişi ve Verileri Temizle‘ye dokunun.

iPhone Safari Geçmiş Silme

iPhone ve iPad Virüs Temizleme veya Uygulama Hatalarını Düzeltme Yöntemleri

Yukarıda bahsedilen yöntemler sorununuz çözmek için yardımcı olmadıysa, aşağıdaki listede yer alan farklı yöntemleri deneyebilirsiniz:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?