iPhone, iPad ve MacBook Batarya Sağlığı Testi Nasıl Yapılır?

0
2105
iPhone batarya sagligi

iPhone, iPad ve MacBook’unuzu çalıştıran bataryalar sonsuza kadar en üst seviyede kalmayacaktır; pillerinizin sağlık durumunu kontrol etmek için düzgün bir yol var.

iPhone’unuzu satın aldığınızdan bu yana bir kaç yıl geçti ve bataryanız eskiden olduğu gibi uzun süre dayanmıyor gibi mi görünüyor? Cihazınızı çalıştıran lityum-iyon piller, zamanla bozulur ve bu da pilin tam kapasiteye kadar şarj edilememesi anlamına gelir.

Bataryanızın eskiye oranla çok daha hızlı tükendiğini düşünüyorsanız ve bundan emin olmak istiyorsanız, Mac’inize indirebileceğiniz coconutBattery adlı programla bataryanızın sağlık durumunu tam olarak test edebilirsiniz.

CoconutBattery programının kullanımı oldukça kolaydır. Öncelikle, uygulamayı Mac’e indirmeniz gerekiyor. (İndirme linki yazının en altında.) İkincisi, iPhone veya iPad’inizi Mac’inize takmanız gerekiyor. Son olarak, sadece CoconutBattery programını başlatmanız yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra cihazınız hakkında başta batarya sağlığı olmak üzere, birçok bilgi ekranda görünecektir.

Batarya Bilgisi

iPhone batarya sagligi test sonucu

Yukarıdaki resimde iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 8 Plus’ın CoconutBattery ile test edilmesinin sonuçlarını görebilirsiniz.

En soldaki resme bakarsanız, yaklaşık 207 kez şarj edilen (%100 şarj edilme) bir iPhone 6s Plus’ın orijinal pil kapasitesinin % 90’ın altına düştüğünü görebilirsiniz.

iPhone bataryasının şarj kapasitesi yaklaşık %80’in altına düşünceye kadar endişe etmeniz gerekmez. Cihazını her yıl ya da her iki yılda bir değiştiren kullanıcılar için, pil kapasitesinin %80’in altına düşmesi normal değildir. Ancak, telefonunu yükseltmek için birkaç yıl beklemeyi tercih eden kişilerden biriyseniz, batarya sağlığı testi, pili değiştirme zamanının geldiğini size bildirmek için kullanışlı olabilir.

Tabii ki, çoğu insan muhtemelen her yıl iPad’ini değiştirmez, bu nedenle CoconutBattery, iPad pilinizin sağlık durumunun uygun olup olmadığını belirlemenize gerçekten yardımcı olabilir.

CoconutBattery İndir – Ücretsiz

İLGİLİ HABER:  iPhone Video Oynatma Sorunu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?