iPhone, iPad ve Apple Watch ile iOS10 + watchOS 3 Home Kit Denemesi

1
1075

HomeKit, Apple’ın son duyurduğu akıllı ev uygulamasıdır. iOS 10 ve watchOS 3 ile gelen yeni Home App güncelleştirmesi sayesinde, artık iPhone, iPad ve Apple Watch da kullanılabiliyor.  Home app uyguluması da geliştiricilerin yeni donanımlar geliştirmesine olanak sağlıyor. Özellikle Siri özelliği sayesinde, çeşitli uygulamalarla akıllı ev kontrolü sağlanabilecek.

Apple’ın yeni Home app uygulaması modern görünümü ve kolay kontrolü ile dikkat çekiyor. iOS 10 ‘un olduğu her yerden home Kit’e erişim sağlanabiliyor. Bu yazımızda Apple’ın Home uygulamasının iPhone, iPad ve Apple Watch uygulaması gösterilecek.

homekit_screen

 

 

iPhone SE üzerinde yapılan denemede, Kontrol merkezinde bulunan Homekit kısayolları 9 en çok kullanılan aksesuar  ve 8 favori senaryo var. 9,7 inç iPad Pro , 12 farklı aksesuar ve 12 sanaryo seçeneği sunuyor.

 

Home uygulamasında 3 ana senaryo var: Home(Ev), Room(Oda), ve Automation (Otomasyon)

İlk Home ekranı evinizin durumunun bir özetini veriyor.  Bu ekrandan yeni aksesuarlar da ekleyebiliyorsunuz.

Room ekranında evinizdeki çeşitli odalar arasında dolanabiliyorsunuz. Her oda için aksesuarlar ve senaryolar görünüyor. Her oda kendi duvar kağıdı ile geliyor.

 

Automation ekranı ise evinizde otomatik olarak yapılmasını istediğiniz işleri ekleme olanağı sunuyor.

automation_screen2

Testte kullanılan Philps Hue aydınlatması için seçenekler aşağıdaki gibi. Resimlerde bu aksesuarın nasıl kontrol edildiği gösteriliyor.

automation_screen3

 

automation_screen4

Aşağıdaki resimde ise ecobee 3 wifi termostat ile sıcaklık kontrolü görülüyor.  Herhangi bir yerdeki hedef sıcaklık değerini ayarlayabiliyorsunuz.

automation_screen5

Esas can alıcı kısım ise Automation ekranı.  Otomatik olarak yapılmasını istediğiniz işleri buraya ekliyorsunuz. Örneğin dış kapı lambanızın gece yanıp, gündüz sönmesini buradan ayarlayabilirsiniz.

automation_screen7

ipad_automation2

Daha iOS 10’un beta sürümünü test ediyoruz. Zamanla ne gibi fonksiyonların ekleneceğini göreceğiz.  Üreticilerin yeni cihazlar geliştirmesinin önü ardına kadar açıldı. Kapı zilleri, kameralar, klimalar vs.. yenilikler bekleyebiliriz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6s 2 GB RAM ve Force Touch Teknolojisi ile Gelebilir

automation_screen6

Yeni Home uygulaması iOS 10 ile sınırlı değil. Apple Watch için yayınlanan watchOS 3  ‘ü de kapsıyor. Aşağıdaki resimlerde Apple Watch ile Home uygulamasının kullanımını görüyorsunuz.

automation_screen8

 

Home uygulaması iPad üzerinde daha güzel görünüyor. İphone ile aynı yerleşim olmasına rağmen daha fazla yer kapladığından görünüm harika. Eğer eski bir iPad 4’ünüz varsa onu duvara sabitleyip, ondan evinizi kontrol edebilirsiniz. Harika olabilir.

 

iphone_automation

Sonuç olarak son iOS güncellemesi ile gelen Apple’ın yeni Home uygulaması geleceğe damgasını vuracak gibi duruyor.  özellikle Siri olması, artık cihazlarımızı telefonumuzdan, saatimizden ve tabletimizden sesli komutlarla kontrol edebileceğimiz anlamına geliyor. Yüksek teknolojiyi yakalamak zorunda olan bir Türkiye olarak, bakalım üreticilerimiz ve yazılımcılarımız bunu bir fırsata çevirebilecek mi?

 

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?