iPhone – iPad Safari’de Site İçi Arama Nasıl Yapılır?

0
2492

Bu yazımızda, Safari’de site içi arama için bir bonus ipucu ile birlikte, iOS’daki bir web sayfasında metin bulmak için bazı alternatiflere bakacağız.

Safari’de Site İçi Arama Nasıl Yapılır?

Safari’de bir web sayfasında arama yapmanın iki yolu vardır. İlki, iOS 9 ile birlikte Safari’ye eklenen ve geçerli web sayfasında site içi arama yapmayı sağlayan özelliktir.

Bu özelliği kullanarak Safari’de site içi arama yapmak için Paylaşım butonuna dokunmanız, ardından paylaşım seçeneklerin alt satırında yer alan Sayfada Bul‘u seçmeniz ve aramak istediğiniz kelimeleri yazmanız gerekiyor. Bu yöntemi kullanmak, paylaşım seçenekleri arasından Sayfada Bul seçeneğini bulmak uzun sürdüğünden can sıkıcı olabilir.

Safari site ici arama

Safari’nin Sayfa’da Bul özelliğine erişmenin ikinci yolu ise, arama terimini URL çubuğuna, sanki başka bir web sayfasını ziyaret etmek istiyormuş gibi yazmaktır. Siz yazarken Safari, otomatik olarak arama teriminizle ilgili önerileri URL çubuğunun altında listeleyecektir. Bu sırada, listenin en altında daha önce fark etmemiş olabileceğiniz Bu Sayfada bölümünü göreceksiniz. URL çubuğuna yazdığınız ve site içinde aramak istediğiniz terim, sayfadaki sayısı ile birlikte otomatik olarak bu bölümde görünecektir. Sorgulamak için terime dokunmanız yeterlidir.

Safari Sayfada Arama

Arama teriminize dokunduğunuzda, sayfa içinde bu terimin bulunduğu bölümler Sarı arka plan rengiyle gösterilir ve sayfanın en altında bir sonrakine geçebilmeniz için aşağı ve yukarı ok seçenekleri sunulur. Bu seçenek satırının en sağında ise Bitti butonunu görürsünüz.

iPhone Safari Site ici arama

Javascript ile Safari’de Site İçi Arama Yapma

Web’de bir bilgisayarda geziniyorsanız, CTRL-F veya CMD-F tuşlarına basabilir ve bir web sayfasındaki herhangi bir metni kolayca bulabilirsiniz. Ancak mobil Safari’de bunu yapabilmek için ya yukarıda bahsettiğimiz iki yöntemi ya da aşağıda bahsettiğimiz Javasciprt yöntemini uygulamanız gerekiyor.

Bu bağlantıyı iPhone’unuzda yer imlerine ekleyin: Ara…

İLGİLİ HABER:  Yeni Bir Instagram iOS Güncellemesi Yolda

Ve bir dahaki sefere bir sayfadayken, bu yer imine basın, metninizi yazın ve bulun.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?